Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moldaváčkem až do Krušných hor

Starostové píší

  1:19
LITVÍNOV - Turistickou novinkou v Litvínově v letošním roce je zámek Valdštejnů. Loni prošel zásadní rekonstrukcí za bezmála 40 mil. Kč a letos se jeho interiér postupně otevřel veřejnosti.

Litvínovský zámek. foto: Archiv Litvínova

Zámek je zajímavý svou historií i současnými expozicemi, které stojí za zhlédnutí. Stojí přibližně v místě gotické tvrze z 15. stol., která zanikla v důsledku ničivého požáru. Nová, již renesanční, tvrz dokládá působení saských Jahnů, v jejichž majetku byl Litvínov téměř po celé 16. století. Koncem 16. století se stal majetkem Lobkoviců a teprve sňatkem ho získává rod Valdštejnů, který v roce 1715 povýšil Litvínov na městys. Další z rodu Valdštejnů František Josef Jiří dal litvínovskému zámku honosnější podobu. V roce 1730 pozval do Litvínova císařského architekta Maxmiliána Kaňku a podle jeho plánů proběhla v letech 1732-1736 grandiózní přestavba. 

Dnes jsou v zámku tři dlouhodobé expozice. V unikátním SRDCERÁJI známých umělců Michala Cihláře a Veroniky Richterové mohou návštěvníci obdivovat srdce na tisíc způsobů. Pro výstavu se podařilo sestavit pestrou kolekci děl, ve které jsou zastoupeni například P. Brázda, K. Gebauer, J. Hísek, V. Komárek, M. Pavlátová… Srdcekrám nabízí ke koupi nejrozmanitější zboží ve tvaru srdce. Pro zamilované nechybí mříž na zámečky lásky. Skutečně uměleckým zážitkem je výstava soch Stanislava Hanzíka. Zhlédnout lze busty známých herců i oceněná díla v zahraničí. Součástí výstavy je filmový dokument Petra Skaly a fotografie Josefa Sudka o díle sochaře a čestného občana města Litvínova. Milovníci historické filmové techniky si přijdou na své při prohlídce vystavené sbírky Miloše Štěpána. K vidění jsou nejen kamery, promítací stroje, ale i různé mechanizmy a stroječky, bez kterých by dnes neexistovaly televize, videa ani počítače. Zámek je pro všechny zájemce otevřený od úterý do neděle vždy do 17 hodin. Expozice lze zhlédnout za jedno téměř symbolické vstupné. 

Pozvat turisty bych chtěl také do městské Galerie Radniční sklípek Litvínov, která se nachází v barokní budově staré radnice v ul. Smetanova čp. 40. V krásných prostorách vystavovali významní čeští výtvarníci. Od 19. srpna do 23. září bude v galerii k vidění výstava Patchwork, a to od úterý do soboty vždy do 17 hodin opět za symbolické vstupné.   

Zveme také na prázdninové promítání v letním kině na koupališti u Koldomu.

Nabízíme i zajímavé sportovní vyžití například v areálu Nové Záluží. Velký přírodní park nabízí možnosti turistům, cyklistům i vyznavačům in-line bruslení na upravených trasách. Máme také velmi kvalitní sportoviště nejen k pronájmu, ale také volně přístupná. 

Město pěším i cyklistům nabízí víkendový cyklobus do Krušných hor, kam se lze během prázdninových měsíců denně dopravit také po železnici oblíbeným „moldaváčkem“. Bližší informace o možných aktivitách ve městě i jeho okolí poskytne Informační turistická služba, která sídlí v zámku Valdštejnů intus@volny.cz. Přijměte naše srdečné pozvání.

Milan Šťovíček, 2. místostarosta Litvínova, STANAutor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...