24. září 2015 23:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SCHNEIDER: Přání k Vánocům od NBÚ místo prověrky? Slabý pokus o vtip

Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu  poznamenalo tiskovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu poznamenalo tiskovou... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář dostal dopis z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zatím se s jeho obsahem neseznámil. Přestože NBÚ zažádal o bezpečnostní prověrku, blouzní jeho nadřízený, prezident Miloš Zeman, že by v obálce nemusel být výsledek prověrky, ale že by mohlo jít o předčasné vánoční přání ředitele NBÚ Dušana Navrátila prezidentskému kancléři.

Jako pokus o vtip je to tak slabé, že to vyvolává podezření, jestli to není skutečná prezidentova představa o fungování státní správy a jeho a kancléřovy role v ní.

Prezident se totiž domnívá, že když jeho kancléř nemá bezpečnostní prověrku, a podá-li rozklad vůči jejímu případnému neudělení, bude mu co platný odkladný účinek podání tohoto rozkladu. Zde je na místě použít všechny tři zápory, které čeština podle Ludvíka Vaculíka zná: ne, nikoliv, a hovno, pane prezidente.

Odkladný účinek totiž jenom prodlužuje stav, kdy prezidentský kancléř nemá prověrku. Kdyby ji měl, a NBÚ mu ji sebral, pak by podaný rozklad odkladný účinek měl, a kancléř by mohl ve funkci setrvat až do rozhodnutí ředitele NBÚ ve věci. Jenomže zde opravdu není co řešit, kancléř prověrku neměl a nemá. Je to arogance či nešikovnost, s níž si prezident tak lacino koleduje o záporné body?

Může být sympatické, že se Miloš Zeman svým chováním snaží nenadýmat, nýbrž se přiblížit lidu. Ze způsobu, jak tak činí, však lze vyvodit jeho podcenění průměrné inteligence národa (což mu jistě činí jeho přibližování snazším). Nedochází mu ale, že národ „smějících se bestií“ musí mít průměrnou inteligenci spíše nadlimitní, když dlouhodobě vykazuje pochopení pro velmi vytříbený humor.

Mynářův neotevřený dopis z NBÚ a reakce hradních protagonistů na tuto situaci vůbec
proto budou přitahovat vtipy a satirické úšklebky. Jako jeden z prvních se krásně trefil senátor František Bublan, když poznamenal, že kancléř možná obálku neotevřel, protože na ní bylo napsáno „přísně tajné“.

Jiným zase story o neotevřeném dopise může připomínat pana Roubíčka, o němž se traduje, že dostal jednou v noci telegram, opatrně ho rozlepil, nasadil brýle, usedl na postel a četl: „vase zena behem lazenskeho pobytu zemrela stop telegrafujte dispozice stran pohrbu stop s uprimnou soustrasti reditel“. Pan Roubíček sundal brýle, opatrně telegram zalepil, položil ho na noční stolek, zhasl a ukládaje se ke spánku mumlal: „To bude ráno leknutí.“

A taky asi ano. Lze totiž důvodně předpokládat, že to, co se Mynář v tom dopisu z NBÚ dočte, nebude mít charakter přání, ale spíše kondolence.

Jan Schneider

Autor

Jan SchneiderČlánky

Najdete na Lidovky.cz