Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mynář nedostal bezpečnostní prověrku. NBÚ mu zamítl stupeň přísně tajné

Česko

  7:02aktualizováno  10:50
PRAHA - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Informuje o tom deník Právo. Šéf NBÚ Dušan Navrátil se kvůli tomu v uplynulých dnech dvakrát sešel s prezidentem Zemanem, který rozhodnutí úřadu nijak nerozporoval.

Pokud Vratislav Mynář nedostane prověrku, nebude moct zůstat na Hradě. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nekomentuji komentáře Práva, počkám na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu,“ reagoval dnes prezident na dotazy novinářů při zahájení návštěvy Českého Těšína.

Samotný Mynář se k situaci zatím nevyjádřil.

Podle předsedy výboru pro bezpečnost Romana Váni nepředstavuje Mynář bezpečnostní hrozbu, ale v budoucnu by se jí stát mohl. „Pokud prověrku neobdržel, ve funkci kancléře by měl skončit.“

Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve Mladá fronta Dnes.

Důvody rozhodnutí NBÚ zatím nejsou známé, spekuluje se ale o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl.

Mluvčí NBÚ Radek Holý sdělil, že úřad nemůže ze zákona konkrétní prověrky komentovat, vyjádřit se může pouze obecně. „Informace jsou obsaženy v bezpečnostním svazku a zákon stanoví, že údaje z bezpečnostního svazku je možné využívat pouze pro potřeby plnění úkolů podle tohoto zákona. Jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ sám porušoval zákon,“ uvedl Holý.

Mynářovu prověrku nechce komentovat ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem řízení NBÚ, nemám o věci žádné informace. Obecně platí, že setkání k bezpečnostní problematice v zásadě nekomentuji,“ sdělil Ovčáček

Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích. Mynář objekt koupil loni před Vánocemi od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

Protahování i další rok

K propuštění Mynáře však nemusí dojít nijak brzy. Kancléř má právo podat proti rozhodnutí NBÚ tzv. rozklad. Ten pak bude řešit sám ředitel úřadu Dušan Navrátil.

Podle předpovědí by měl Navrátil souhlasit s rozhodnutím svých podřízených, jelikož je o prověřování a výsledcích pravidělně informován. Neudělení prověrky by pak bylo pravomocné.

To však není konec. Mynář se ještě může obrátit na pražský městský správní soud a žalovat NBÚ a jeho rozhodnutí. V případě, že by neuspěl ani zde, může nakonec podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Z toho vyplývá, že pokud bude současný kancléř chtít tyto kroky použít, celá kauza se může prodloužit až na rok.

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Majetkové přiznání Vratislava Mynáře

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR - MĚLNÍK (30-35.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat