Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kancléř Mynář na odstřel. Blíží se rozhodnutí o jeho prověrce

Ekonomika

  10:45
PRAHA - Ve zpravodajské komunitě to vře. Blíží se rozhodnutí o bezpečnostní prověrce Zemanova úředníka. Jedna z nejsledovanějších prověrek poslední doby se chýlí ke svému konci.

Hradní kancléř Vratislav Mynář. foto:  Petr Topič, MAFRA

Hradní kancléř Vratislav Mynář, který patří mezi nejvýše postavené úředníky v zemi a zároveň je nejbližším spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana, by měl do konce prázdnin od Národního bezpečnostního úřadu slyšet ortel „zamítá se“.

„Na NBÚ existuje interní pokyn, aby do konce srpna bylo vydáno rozhodnutí, kterým se zamítne žádost o udělení prověrky Mynářovi,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Vyloučit se ale zcela nedá, že na udělení prověrky bude takový tlak, že ji Mynář nakonec dostane.

Úředníci suplují

Vleklé řízení začalo už v prosinci 2013. Právě tehdy si Mynář požádal o prověrku na přísně tajné, což je nejvyšší možné prověření, ačkoli by mu bývala stačila prověrka na tajné. Jak počátkem roku upozornila MF DNES, Mynář si prověřování pozastavil a reálně ho úřad začal „proklepávat“ až na přelomu listopadu a prosince 2014. Přivolal tím hněv prezidenta Zemana, který už dříve avizoval, že pokud nezíská nutné osvědčení, bude si muset hledat novou práci.

V minulosti bylo zvykem, že kancléři bezpečnostní osvědčení měli. Opravňuje je pracovat s tajnými informacemi, komunikovat se zpravodajskými službami či se například účastnit setkání se zástupci Severoatlantické aliance a EU. To vše je Mynářovi už roky zapovězeno a jeho práci musí suplovat jiní úředníci z Hradu.

Ve hře je opravdu hodně. Pokud Mynář osvědčení nedostane, automaticky to vrhne negativní světlo i na samotného prezidenta Zemana, kterému bývalý šéf Strany práv občanů – Zemanovci pomáhal v prezidentské kampani.

Rizik kolem Mynáře je přitom i z veřejných zdrojů známo hned několik: „namočil“ se v případu privatizační kauzy Petrcíle, v byznysu s pohledávkami za černé pasažéry pražského dopravního podniku, v neprůhledném prodeji odpadové firmy. Naposledy si koupil vilu v pražských Strašnicích za mimořádně výhodnou cenu 5,5 milionu korun.

Střet služeb

Kvůli zmíněné prověrce to vře i uvnitř zpravodajské komunity. Podle informací LN se v ní vytvořily dva tábory. Proces prověřování má na starosti NBÚ, kterému jde i s ohledem na sledovanost této kauzy o reputaci. Jenže při prověřování, zvláště na vysoký stupeň utajení, jaký Mynář požaduje, musí NBÚ požádat o spolupráci tajné služby. V tomto případě měla podklady zaslat civilní kontrarozvědka, tedy Bezpečnostní informační služba (BIS). Šéf NBÚ Dušan Navrátil má blíže k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ředitel BIS Jiří Lang zase důvod k dobrému vztahu s Hradem.

„Od BIS přišla velmi obecná zpráva. Na jejím základě vlastně nebylo možné učinit žádný relevantní závěr,“ prozradil LN dobře informovaný zdroj.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat