Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Názory

Operace se vydařila, pacient zemřel. ČNB se úplně utrhla ze řetězu

Česká národní banka. foto: Profimedia.cz

Názor
Česká národní banka svými posledními kroky dokázala, že se úplně utrhla ze řetězu. Tuto klíčovou instituci zjevně vedou fanatičtí a ideologicky založení lidé, kteří mají klapky na očích, nechtějí znát souvislosti, nevidí si na špičku nosu, resp. dál než za hranice české kotliny.
  5:00

Všechny velké centrální banky světa se zvyšováním úroků vyčkávají a pokud budou zvyšovat, tak nejdříve v příštím roce, a možná dokonce i později. Vyčkává ECB i americký Fed. Ale ČNB chce předvést, že je papežštější než papež. Marně si lámu hlavu, odkud se tahle posedlost a ideologie bere. Snad je to ještě od husitů a v duchu Jiráskova románu Proti všem.

ČNB totiž postupuje „proti všem“ velkým institucím a globálním prognózám. Zrovna ve zvyšování úroků a škrcení vlastní ekonomiky chceme být a vlastně už jsme „mistři světa“. Není to dobrý nápad a je to velice destruktivní a sebepoškozující filozofie.

Česká republika přitom čelí úplně stejným trendům jako zbytek světa nebo Evropy, nelišíme se vůbec v ničem. Čelíme stejným vlivům jako všichni ostatní, stejným šokům na straně nabídky. Zdražila ropa, plyn a energie. Má to různé příčiny. Souvisí to s nárůstem dlouho zadržované poptávky během pandemie, s omezením těžby ropy a plynu v USA, s výpadkem skladování plynu v nizozemském Groningenu, s růstem poptávky po uhlí a zemním plynu v Číně, s geopolitickou hrou mezi Německem a Ruskem o plynovod Nord Stream 2 apod. To jsou ty krátkodobé faktory. Pak jsou tu dlouhodobější trendy. Chce-li svět zelenou a bezemisní politiku, znamená to do budoucna stále dražší energie.

Sečteme-li tohle všechno dohromady, krátkodobé i dlouhodobé evropské a globální faktory, pak je důležité poznamenat, že s obojím tady v Česku nic neuděláme, protože z nějakého pomyslného pražského dispečinku se tohle prostě neřídí. ČNB nezařídí, že lidé budou šetřit na plynu a benzinu (mrznout a nejezdit autem), a tím sníží jeho cenu.

Zbytečný exhibicionismus ČNB

Druhým faktorem jsou výpadky a nerovnováhy v mezinárodním obchodu, tzv. nabídková úzká hrdla, nedostatek kontejnerů, lodních posádek, kamionů, řidičů, ucpané přístavy apod. To vše vede ke globálnímu šokovému nárůstu cen součástek, náhradních dílů, stavebních materiálů, surovin, hnojiv a všeho možného. V rámci pandemie a lockdownů se přetočila poptávka od služeb ke zboží. Příklad – zavřené fitcentrum, koupím si stroj na posilování domů. Vařím doma. V rámci home office potřebuji nový notebook apod. Teď se začne poptávka pootáčet zpět ke službám. Na tohle centrální banka neumí reagovat, jde o přesuny poptávky v rámci jedné agregátní poptávky. Zde se odhaduje, že nabídkové nerovnováhy a disrupce do poloviny příštího roku skončí, možná ještě dřív. Důvod je jednoduchý: trh si vždy umí najít novou rovnováhu. Opět platí, že my s tím odsud z Prahy nic neuděláme.

Třetí faktor je česká fiskální politika. Česká fiskální pomoc podnikům a podnikatelům v rámci lockdownu a restrikcí byla razantní, efektivní a účinná, ale jinak svou štědrostí řádově nepřevyšovala to, jak se pomáhalo jinde. Náš nárůst jednorázových schodků v souvislosti s covidem je v Evropě v průměru a v normě. Stejně tak zůstává rozumné a v rámci EU podprůměrné naše zadlužení.

Přesto se ČNB pustila do tohoto zbytečného exhibicionismu. Naše firmy, podnikatelé a živnostníci si budou půjčovat za drastické úroky a jejich konkurence v eurozóně skoro za nula. Efekt zvýšení sazeb se projeví až za čas. To už bude svět z nerovnováh a nabídkových cenových šoků venku, ale česká ekonomika zůstane pak uškrcená. ČNB se zjevně řídí heslem „operace se zdařila, pacient zemřel“.

Autor: