Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Názory

Skoromanželé. Partnerství s většinou práv, které mají muž a žena

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Je opravdu tak zásadní, zda se stejnopohlavnímu svazku říká manželství, či partnerství? Pro přímo zúčastněné to zásadní být může. Vždyť tu nejde jen o symbol, ale i o praktické věci. Ale pro většinu zdejší společnosti to až tak zásadní není. Proto sněmovna schválila novelu zákona, který ustaví partnerství s většinou práv, jež mají v manželství muž a žena, leč vyhýbá se slovu manželství.
  19:56

Zní to trochu divně, že. Ustavuje se svazek, pro který – na rozdíl od manželství – není v češtině jedno slovo. Ale už tento fakt cosi naznačuje. Ne to, že by zdejší společnost homosexuály a lesbami opovrhovala.

Svazek párů stejného pohlaví má nově jméno partnerství. Adopce neprošly, jen přiosvojení

Spíše prostě to, že zde nejde jen o dva partnery, kteří se svobodně rozhodují, ale i o děti. Adopce dětí je možná jen v manželství. Kdežto nyní schválený svazek ji připouští jen tehdy, jde-li o biologického potomka jednoho z partnerů.

Ano, partnerů. Těžko lze říci rodičů, byť adoptivních, když rodičovství zůstává vyhrazeno páru ženy a muže.

Fanouškům „manželství pro všechny“ se to líbit nebude. Ale i ti, kdo vidí za všemi možnými bariérami jen sociální konstrukt, by si občas mohli připustit význam biologie.

Témata: manželství, právo