Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

O názvu „Palestina“. Jeho vznik má společného s Izraelem více, než se může zdát

V souvislostech značně neradostných – a to ať už se na věci díváme z jakéhokoliv úhlu pohledu – teď slýcháme a čteme o Palestině. Tento název je přitom používán ve významu odlišném od toho, jejž historicky nesl – a proto se mi zazdálo, že nemusí být od věci se s jeho původem a vývojem seznámit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zabývat se etymologií je sice hezké, nicméně docela zajímavá otázka je, zda tito Philistini nebyli úplně jiný národ zcela jiného původu než ti dnešní palarabové (jakože téměř s jistotou ano).

0 0
možnosti
OB

Ano . . Císař Hadrián (tuším v roce 16?? př.n.l..) rozprášil jakési království Izraelitů . . On ten vyvolený národ je dle mne taky arabský . . ale je vyvolený... Vezmeme počet držitelů Nobelových cen . .

A jako ateista jsem si kdysi po přečtení Starého Zíkona uvědomil, jaké se na tom území vedly kmenové války . . Složité dějiny . . . někdy až surové texty ..

0 0
možnosti
IS

Tak ona arabská invaze začala z jihu. Vlastně i Medína byla židovským městem a to je kousek od Mekky. Ta židovská vyvolenost je náboženský koncept, který Arabové nesdílí.

U získávání Nobelových cen funguje jiný princip. V Evropě byli židé tolerováni jen do určité míry a v každém městě mohl žít jen pevný počet rodin. K předání majetku tedy docházelo do rukou nejschopnějšího následníka z mnoha potomků a jen ten měl následně děti. Schopnost vyniknout se tím rychle zlepšovala. Právě tato skupina sbírala ceny. Ale dnes následníky několik generací tak pečlivě nevybírají, dětí je málo a třeba v USA už mladá židovská generace žádné ceny nesbírá a kompletně ji nahradili Asiati.

0 0
možnosti