Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Chceme cikánského krále

Názory

  8:37
Minulý týden odehrály se stranou mediálního blábolu o pistolce tři opravdu podstatné události. V Praze se konal první pokus o Roma Pride, tedy Pochod romské hrdosti. V Brně byla založena iniciativa Za církev sociálnější.
Ilustrační snímek. Romové tábořící na nedaleko Prahy.

Ilustrační snímek. Romové tábořící na nedaleko Prahy. foto:  František Vlček, Lidové noviny

A v Americkém kulturním středisku v Praze se konala debata nad prvním českým výborem textů Martina Luthera Kinga Odkaz naděje, který vyšel v nakladatelství SLON a který obsahuje všechno, co by mělo být povinné z Kinga znát, od projevů z počátků hnutí kolem bojkotu autobusů v Montgomery až po slavné řeči Mám sen a Vidím zaslíbenou zemi.

Co mají ty události společného? Texty M. L. Kinga je jistě možno číst jako pouhé historické dokumenty o víceméně úspěšně dovršeném boji o emancipaci amerických černochů, který vstoupil do amerických čítanek a do kánonu moderní kultury. Je však také možno je číst, jak vybízí autor předmluvy Erazim Kohák, jako inspiraci a jako návod k analogickému jednání podle evangelia.

Tak ostatně i ve výboru lze nalézt text Má cesta do Gándhího země, jenž není pouhým cestopisem po Indii, nýbrž i zprávou, jak se vůdce černošského hnutí inspiroval vůdcem indického hnutí za nezávislost, aniž by ho přesně kopíroval – neboť situace amerických černochů byla v mnohém jiná než situace Indů pod koloniální vládou.

A tak je i u nás. Situace Romů u nás je zase jiná než situace amerických černochů. Ale analogicky volá po hlubším řešení, které věru nepůjde bez romské hrdosti. Přímo volá po svém Kingovi. Nepřijdeli King – možná přijde nějaký romský Malcolm X, a může být hůř. A co ta iniciativa Za církev sociálnější? To jsou ti, kdo si uvědomují, že bez obrácení k problémům všech menšin, jakkoliv problematických a „nepřizpůsobivých“, u nás křesťanství žádnou skutečnou budoucnost nemá. To jsou ti, kdo čtou nebo jako by už četli Martina Luthera Kinga.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!