Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

NEFF: Rekviem za Uložto.cz. Objeví se něco jiného, ale to už si zodpoví jiní

Slušný nekrade. I malá krádež je neslušná. V desateru nadiktovaném samotným Hospodinem je příkaz „nepokradeš“ jednoznačně uveden. Z pohledu lidského práva je to trestný čin, z hlediska mravního hanebnost a nahlíženo z ještě vyššího patra je to hřích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jakýpak smutek? Pokud nějaká služba poskytuje možnosti typu Uložto.cz a netrápí ji ilegální poskytování chráněného obsahu a jeho následné hromadné sdílení, tak měla skončit už dávno.

Já si také mohu na kterékoliv cloudové úložiště nahrát cokoliv, ale pokud následně explicitně poskytnu komukoliv odkaz ke stažení, je to můj boj. Ale tohle... :-)

0 3
možnosti

Ráno 1. 12. skončilo Ulozto.cz, odkud jsem nastahoval skoro 1 TB filmů a seriálů, a nestydím se za to. Kde jinde se dají sehnat scifi seriály z 80. - 90. let? A večer jsem začal stahovat, nebudu zde psát, odkud, ale firma má sídlo i servery na Seychelách, takže mimo dosah EU.

2 0
možnosti

No, hlavně že platíme nemalé výpalné za všechna zařízení, která mohou (nebo na která se mohou) kopírovat data. Od papíru a tužky přes PC disky po mobily:-/ Tomuhle říkám dokonalá krádež.

11 1
možnosti

P27e19t78r 29M67a42c49h

4. 12. 2023 15:44

To platíte za možnost dělat si kopie z legálně šířených autorských děl.

0 4
možnosti

Do toho systému autorských práv a tantiém opravdu sáhnout, protože se jedná o nesystémovou věc.

Například to, že ČT ruší důchodcům ČT3 proto, že musí za starou produkci platit "reprízovné" všem hercům apod. ve starých pořadech, které dávno vlastní, či dokonce vytvořila, je opravdu šílené.

Co se týká UložTo: vždycky v ČR fungoval (a stále funguje) systém veřejných knihoven, kde si za drobný roční paušální poplatek členství v knihovně může člověk půjčit libovolnou knihu (i od pana Neffa) a u těch větších i mnoho zvukových nosičů. Například městská knihovna v Praze za 60Kč ročně nabízí opravdu velkou sbírku všech typů médií včetně přístupů do zahraničních digitálních knihoven...

Takže kdyby si opravdu chtěli v Uložto dát trochu práce, tak se mohli transformovat na moderní elektronickou knihovnu, požádat si o dotaci a provozovat službu dále. Ale je pravda, že to by právě neřešilo ten problém děl, u nichž nelze ani najít, od koho ty práva koupit. A to by měla řešit legislativa, že pokud dr

9 0
možnosti

žitel práv nebude už určité dílo komerčně prodávat, tak se stane public domain, ne že se stane nedostupné.

8 0
možnosti

J27a39n 32P90a36v51e19l

4. 12. 2023 9:45

Neobjeví se nic jiného. Už fungují torrenty a z těch si člověk stáhne prakticky co chce, obvláště pokud mu nedělá problémy angličtina. Filmy, eknihy, hudbu.

Co se morálky stahování týče, je to prohnilý proti prohnilým. Stahovači porušují morální pravidla (a jakmile jim to někdo řekne, ozve se jejich svědomí a začnou být agresivní) a co se hudby a filmů týče, vydavatelé jsou amorální samice prasat, tudíž nemají vůbec žádné zábrany, ani výčitky svědomí, porušit jakékoliv morální pravidlo za účelem maximalizace zisku. Žádná ze stran se nemůže prohlásit za oběť či čistou. Je to prostě klasický evoluční boj, kdy se každý snaží maximalizovat svůj zisk

Já osobně už prakticky tohle nekupuji. Filmy a knihy si stahuju. Kvůli přítelkyni mám Spotify, kde to vydavatelé udělali rozumně. Prostě akceptovali, že proti pirátství nemohou bojovat a přijali službu, kterou akceptuje většina lidí. Vím, že to co dělám, není morálně správné a nemám potřebu si sám sobě něco nakecávat.

6 0
možnosti

A filmy a knihy si stahujete kam? Vždyť už máte předplaceno ve výpalném za každý datový nosič (co kdybyste stahoval). Tak jaképak "morálně nesprávné"?

2 0
možnosti

Považuji veřejně vysílané dílo (mimo placené streamovací služby) za stáhnutelné / nahratelné pro vlastní potřebu. Například v DVBT vysílání, nebo rádiu s reklamou. Výrobce auta také nechce při každém nastartování pětikorunu. Instalatér také nechce při každém spláchnutí korunu. V divadle zaplatíte za "PRÁCI" hercům a personálu protože si to pokaždé znovu odpracují. To stejné na koncertech. Film, CD jsou jednorázové práce.

14 0
možnosti

Ale to by jste se divil, s těmi auty. Už se docela otevřeně mluví o obchodním modelu, že si některé funkce, třeba vyhřívání sedadel nebo zábavné funkce, ale i třeba sportovní režimy, budeme platit formou předplatného. Chceš si ohřívat zadek ve svém vlastním autě? Pošli deset dolarů na měsíc a ten čudlík začne fungovat, jinak máš smůlu.

6 0
možnosti

Dobrý den, pane Neff. Co je nutné doplnit, že v ČR(asi i jinde) funguje presumpce viny ve prospěch autorů. Jak? V ceně každého paměťového nosiče (papír, flash disk, hard disk...). Například u flash disku velikosti 32GB je základní cena v našem e-shopu 61Kč a k tomu se přičítá autorská odměna 48Kč. Prostě je to vymyšlené tak, že kdo kupuje prázdné médium, bude krást. Tak proč ruší uložto, když si platíme jinak naše neřesti (čtení, sledování filmů...)? To autorský poplatek z cen médií zmizí?

19 0
možnosti

Máme ve vládě Piráty. Ti se bili v prsa za to, aby se co nejrychleji zrušily autorské poplatky odváděné za prázdná média. Po volbách to najednou umlklo...

20 0
možnosti

J63a95n 72M34a40l11ý

4. 12. 2023 7:05

Já si platil prémium uložto, takže technicky vzato jsem zaplatil za všechno co jsem stáhnul. Jel jsem na kredit, ne paušál, protože jsem toho zase tolik nestahoval. Mám Netflix, HBO, Vodafone filmotéku a když jsem dostal chuť na Constantina, měl jsem smůlu, nikde nic takže uložto... Až bude filmotéka jako Spotify, kde seženu opravdu všechno, tak nemám problém. Nebudu si ale předplácet x služeb protože každý film je na jiné.

24 0
možnosti

P33e14t12r 81M21a62c59h

4. 12. 2023 7:11

Technicky vzato jste financoval zlodějinu a okrádání autorů.

0 17
možnosti

P22e22t94r 59M97a96c28h

4. 12. 2023 7:01

Mlčeti zlato, pane Neffe. Chtěl jsem svého syna seznámit s vaší sérií Pán modrého meče. Ve čtečce mám z palmknih druhý díl, chctěl jsem koupit i první a nejen že tam první není, nenítam už ani ten druhý. A řešil jsem to snad tak, že bych šel a ten první díl někde ukradl a tím svého syna učil, že krást je normální? Ne! Prostě jsem mu dopřál ke čtení něco jiného od autorů, které se osvé dílo lépe starají. A když se nestaráte o dostupnost svého vlastního díla, nehaňte jiné, že to také nedělají.

2 7
možnosti

Pane Neff, neblázněte - výpujčka knihy v knihovně přece není krádeží... Čili vy si to přečtete a taky nic neplatíte, v principu tedy není důvod, aby taková služba nebyla na netu. Ostatně neznám člověka, který by stahoval knihy z ulozto a pak je prodával.

13 2
možnosti

P44e84t50r 71M79a27c49h

4. 12. 2023 7:02

To není výpujčka, je to nelegální šíření autorského díla. Nemusíte k jednomu hříchu přidávat ještě hřích lhaní.

0 11
možnosti
Foto

Dekuji za vystizny nazor. Lepe bych to nepopsal a ve svem okoli neznam nikoho kdo by uloz.to nepouzival. Ne proto, ze je to zadarmo, ale proto ze to bylo dostupne. Vyuzival jsem tuto platformu ke stahovani vetsinou japonskych del, ktere svete div se jsou na jinych platformach nedostupne. A jeste jsem si dovolil podporovat amaterske prekladatele techto del, protoze japonsky skutecne neumim a nemam kapacitu se ucit. Dale jsem rad, ze se mi podarilo "sehnat" ruzna dila zahranicnich sci-fi autoru, ktera zrejme nevyjdou dokud nepropadnou vlastnicka prava a hlavne nevyjdou v puvodnich prekladech napriklad i od pana Neffa :-)

Nedelam si falesne predstavy o sluzbe, kterou se v poslednim desetileti snazili zakazat snad tisickrat. A to ze to pani delali dobre znaci jenom to, ze vsechny pokusy o zruseni, zastaveni cinnosti a dalsi aktivity ze stran spravcu dusevnich vlastnictvi ustali a jen v par pripadech museli na prikaz soudu dane dilo stahnout. My vsichni kdo jsme uloz.to pro jeho jednoduchost

18 0
možnosti