Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Škůdce zaměstnanec. Živnostníci jsou vládou neustále stavěni na piedestal

Premiér Petr Fiala (vlevo) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka před jednáním vlády. (3. ledna 2024) foto: ČTK

Názor
Ministr práce Jurečka představil změny v zákoníku práce. Sice prý zabránil zavedení výpovědi bez udání důvodů, nicméně například jím podporované prodloužení zkušební doby zaměstnanců je krokem zcela v duchu pohledu pana ministra: „Chceme využít lidský kapitál.“
  19:00

Je pozoruhodné, jak se Fialova vláda snaží stavět živnostníky na piedestal, ulevovat jim a zároveň tlačí na zaměstnance, nakládá jim nové povinnosti a vykresluje je jako ty hloupější a pasivnější, právě v protikladu s živnostníky. Přitom zaměstnanci jsou jedním z nejspolehlivějších zdrojů peněz pro stát, platí hodně, pravidelně a nemohou optimalizovat daně.

Jurečka chystá kratší výpovědní lhůtu: dva měsíce přesně. V určitých případech to může být ještě méně

Ilustrativní pro atmosféru ve vládních kruzích bylo vystoupení Pavla Drobila na kongresu ODS, kde označil zákoník práce za bolševický. Ministr práce Jurečka sice tvrdí, že je sociálním svědomím vlády, ale ve skutečnosti jen plní ideologické úkoly, které mu zadává jeho „zaměstnavatel“, tedy koalice Spolu.

Možná by pan Jurečka i chtěl sociálnější zákoník práce, ale nedovolí si protestovat. Nehrozí mu sice výpověď, ale „jen“ vyhazov z koalice, a tím pádem ztráta politického fleku.