Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Názory

Sliby se mají zkrátka plnit. A to i ty učitelům, které vyvolávají tlak na státní rozpočet

Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy. (17. května 2023) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Názor
Česko zřejmě čeká velká stávková vlna. Co ji způsobilo? Zjednodušeně řečeno nespokojenost s úsporným balíčkem vlády a také nenaplněné sliby.
  11:00

Učitelé totiž dostali příslib posvěcený zákonem, že budou brát 130 procent průměrné mzdy. Jenže pak se ukázalo, že oněch 130 procent se nemusí počítat podle aktuálního průměru mezd, ale toho minulého, tedy nižšího. Nebo že učitelé sice dostanou přidáno, ale zároveň se bude šetřit tím, že se ve školách propustí pomocný personál jako třeba uklízečky a učitelé odučí víc hodin.

Během stávky zavře víc než půlka škol, někde zajistí hlídání dětí. Jak to bude se stravováním v jídelnách?

Zkrátka místo výrazně vyššího výdělku najednou dostanou učitelé na hodinu jen o trochu více, stejně, či dokonce méně a někteří možná i hadr do ruky. Žáci pak budou trpět nižší kvalitou výuky v plnějších třídách. To už vypadá skoro jako podvod.

Samozřejmě, zvýšení platů učitelů vyvolává tlak na státní rozpočet. Dokonce takový, že to spolu s dalšími výdaji ničí účinnost nedávno přijatého úsporného balíčku, proti kterému protestují odboráři. Jenže na to se mělo myslet dřív, a nelze proto obcházet sliby a „očůrávat“ zákon. Sliby se mají plnit nejen o Vánocích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!