Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Názory

Proč oni ano, a my ne? A nepěstuje si stát v lékařích novou aristokracii?

nemocnice - ilustrační foto foto: Filip Fojtík, MAFRA

Názor
Politici někdy prosazují věci, které se opírají o racionalitu, na pohled řeší nějaký problém, ale působí bizarně. Prostě vytáčejí lidi, tedy voliče.
  5:00

Ukázkou je zákon, který před nějakými dvaceti lety udělal z myslivecké stráže veřejné činitele, úřední osoby. Na voliče to působilo tak, že stát povýšil myslivce na jakousi panskou vrstvu.

Čímsi podobným zavání úvaha, že problém lékařů, jejich služeb, přesčasů a odměňování vyřeší výsluhy. Že když má lékař odslouženo tolik směn, že tím naplní čas nutný k odchodu do důchodu, tak aby neodcházel, bude k platu dostávat výsluhy.

Dohodu s lékaři vítám, není to ale systémové řešení, řekl Pavel v Hradci

Ta myšlenka se opírá o racionalitu. Ale jak ji budou vnímat nelékaři, občané, voliči? I voliči této vlády? Neřeknou si, že výsluhy patří zaměstnancům státu v rizikových profesích? Vojákům, policistům, hasičům? Že už na jejich výsluhy platí český stát dost, leckdy víc než státy jiné? A jsou u nás všichni lékaři zaměstnanci státu?

Možná si voliči položí otázku, kde se to všechno zastaví. Začalo to diskusí o změnách zákoníku práce, pak o přesčasech, teď se zvažují výsluhy. Dost lidí se zeptá: Nepěstuje si stát v lékařích novou aristokracii? Proč oni ano, a my ne?

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...