Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Názory

Šašek a král. Fialovi ale vaz nezlomí ani vcelku mírumilovná stávka

Plakát Odborového svazu KOVO vyzývající k pondělní stávce. (22. listopadu 2023) foto: Koláž iDNES.cz

Názor
Pondělní stávka se pyšní dvěma protichůdnými rysy. Ten první je spíše úsměvný: ve školství je mnohem více peněz než v časech, kdy kantory stávkovat ani nenapadlo.
  5:00

A jestli má nějaké problémy stávkující Škoda Auto, tak za ně mohou spíš Green Deal, Peking a Wolfsburg než kabinet Petra Fialy. V tomto punktu je štrajk spíš absurdní než racionální.

Jenže u protestujících převážil aspekt druhý, jímž je všeobecné rozčarování nad vedením země. Vedením, které jako by úplně rezignovalo na svou úlohu a povinnost vládnout. Dva roky veřejnost chaos a bezradnost tolerovala (vzpomeňte na veletoče nad stropy cen energií), ale teď už došla trpělivost mnohým.

PŘEHLEDNĚ: Jak bude 27. listopadu probíhat stávka

Proč teď? Někdy stačí banalita či náhoda, ostatně takový Mirek Topolánek taky padl kvůli překroucenému výroku a u Petra Fialy byl zatím poslední kapkou nepochopitelný výlet za nutellou do bavorského Waldsassenu.

Ačkoli se tím pan profesor sám degradoval z vládce na šaška, vaz mu nezlomí ani vcelku mírumilovná stávka. Koalice se bohorovně spoléhá na svých 108 poslanců a probere se nejspíše, až prohraje krajské volby a vládní hejtmany vyžene do opozice. Jenže to už bude na změnu kurzu pozdě.