Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

PŘEHLEDNĚ: Jak bude 27. listopadu probíhat stávka

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Největší protest škol po roce 1989. Tak o plánované pondělní stávce hovoří odboráři. Do ní by se mělo zapojit až 70 procent škol, stovky firem a až milion zaměstnanců. Lidovky.cz přinášejí informační servis, co od koho a kde 27. listopadu čekat.
  13:00

STÁVKA VE ŠKOLÁCH

Ceduli s nápisem „Stávka – zavřeno“ vyvěsí v pondělí ředitelé ve většině škol. Do protestu se, ponejvíc na celý den, zapojí téměř 70 procent základních, středních a mateřských škol, uvedly odbory. Zprávu o tom, zda se ta která škola stávky zúčastní, už rodiče museli oficiálně dostat.

Některé školy se zcela uzavřou, jiné pojedou v omezeném režimu. To zkomplikuje situaci zejména rodičům – ošetřovné si vzít kvůli stávce nemohou, a pokud jim neprojde u zaměstnavatele práce z domova, nabízí se už jen neplacené volno či dovolená. „Nárok na ošetřovné se řídí zákonem o nemocenském pojištění.

Náleží pouze zaměstnanci, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o dítě mladší 10 let, protože školské či obdobné zařízení pro děti je uzavřené z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii či jiných nepředvídaných událostí. Stávka mezi ně však nepatří,“ uvádí k tomu Česká správa sociálního zabezpečení.

Zavřené budou i mnohé mateřské školy. Platba za školkovné se ale krátit nebude – to proto, že stávka potrvá jeden den. Došlo by k tomu tehdy, pokud by se provoz zařízení přerušil na déle než pět dní v daném měsíci.

Dle dat ministerstva školství je v ČR více než 4200 základních, téměř 1300 středních a přibližně 5400 mateřských škol, v úhrnu je navštěvuje více než 1,5 milionu dětí.

Hodinovou výstražnou stávku podpoří i třináct fakult vysokých škol, mezi nimi například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Stávku podporují i vychovatelé, kteří pracují například v domovech dětí a mládeže nebo ve výchovných ústavech. A také studenti, ti vyjdou v Praze demonstrovat do ulic, v 11.00 vyrazí na pochod z Jungmannova náměstí k budově resortu školství v Karmelitské ulici, kde chtějí ministru školství Mikuláši Bekovi předat své dopisy.

STÁVKA VE FIRMÁCH

Přinejmenším hodinovým zastavením výroby se do pondělní stávky zapojí stovky firem z průmyslu, celkem může jít až o milion zaměstnanců. Výroba se na dvě hodiny zastaví například v největší tuzemské automobilce Škoda Auto. V Mladé Boleslavi se od 12.00 uskuteční také happening, odboráři na něm očekávají nejméně 8000 zaměstnanců i veřejnost. Řada zaměstnanců se chystá dorazit do Prahy také na protestní pochod (vyrazí přibližně ve 12.30 od Rudolfina) a následnou demonstraci na Malostranském náměstí, která poblíž sídla sněmovny začne ve 13.00.

Pondělní den hněvu: Česko čeká možná největší protest od revoluce. Kdo, proč a jak bude 27. listopadu stávkovat?

Autobusy svezou stávkující z různých koutů republiky, vypraví je například z Třineckých železáren, do hlavního města dorazí i lidé z jihlavského výrobce autodílů Bosch Powertrain. Protesty přijedou podpořit i zástupci automobilky Hyundai, v Nošovicích se ale výroba nezastaví. Ke stávce se připojil například i odborový svaz potravinářů, nižší desítky podniků avizovaly, že výrobu zastaví na hodinu nebo méně.

Protesty podpoří – symbolicky – také řada zaměstnanců z veřejného i soukromého sektoru. Týká se to třeba horníků z Mostecka, Odborového svazu pozemní a letecké dopravy nebo většiny odborových organizací sdružených v Unii zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb.

Jejich zaměstnanci budou mít na paži po celý den nasazený žlutý náramek či placku na klopě s nápisem Za lepší budoucnost ČR. Českomoravský odborový svaz civilních zaměstnanců armády se ke stávce nepřipojí, aktivně se jeho členové budou účastnit demonstrace.

STÁVKA NA ÚŘADECH

Do stávky se zapojí úředníci některých úřadů práce, sociální správy, katastrálních úřadů či finančních úřadů po celém Česku. Tyto úřady však přesto zůstanou otevřené. Část jejich pracovníků pak přeruší práci v čase od

12.00 do 13.00. Stávka se nechystá ani na Úřadu vlády, tamní odbory ovšem požadavkům odborů vyslovily plnou podporu.

KDO SE KE STÁVCE NEPŘIPOJÍ

Stávky se nezúčastní například Federace strojvůdců ČR, ve svém stanovisku označila protest za demonstraci čistě politického charakteru a kritizuje její načasování – míní, že protestovat se mělo už před přijetím úsporného balíčku.

Taktéž symbolicky či případně osobní účastí na pražské demonstraci podpoří stávku zaměstnanci České pošty. Pobočky ale kvůli tomu hromadně zavírat nebudou. A podobně to budou mít i odboráři z energetiky či chemického průmyslu. Omezit výrobu nechtějí ani pekaři.

Po výroku Fialy se připojily do stávky další školy. Snaží se nás poštvat proti rodičům, zní od ředitelů

Listina základních práv a svobod výslovně zmiňuje, že právo na stávku nepřísluší soudcům, prokurátorům, tedy státním zástupcům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů, což zahrnuje i vězeňskou službu.

Stávkovat by ale mohli například její civilní zaměstnanci. Policejní a hasičské obory podpoří ostatní odborové organizace tím, že na uniformu či civilní oděv si příslušníci a zaměstnanci bezpečnostních služeb mohou připnout stuhy v barvě trikolory. Zda se zúčastní demonstrace, ponechávají odbory na jednotlivcích.

DOPADY NA DOPRAVU

Lidé musejí v den stávky počítat s dopravními omezeními, a to zejména v Praze. Drážní zaměstnanci ani řidiči hromadné dopravy sice aktivně do stávky nevstoupí (svůj protest proti vládním škrtům někteří zaměstnanci vyjádří nejvýše symbolicky oblečením výstražných vest), spoje však mohou příležitostně měnit trasy kvůli akcím odborářů na Palachově, Malostranském a Jungmannově náměstí, kde se předpokládá největší účast protestujících.

Masovost stávky je nečekaná. Fialův výrok řadu lidí pobouřil, tvrdí politolog

Ty budou autobusy svážet z celého Česka na Letnou v Praze. Odtamtud stávkující půjdou neorganizovaně. Pražský dopravní podnik případné změny ohlásí na svém webu.

V ostatních částech republiky by problém s dopravou nastat neměl, byť odboráři avizovali, že se omezí spoje na jihu Čech. Skutečnost je však taková, že dopravci se buď ke stávce nepřipojují vůbec, anebo jen symbolicky. Ani jinde v krajích by se stávka veřejné dopravy neměla dotknout.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...