Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Diskuze nežádoucí. Jaký vzkaz „komunitě“ poslala většina senátorů?

Senát má na programu mj. návrh změny občanského zákoníku upravující partnerství stejnopohlavních párů, zákon o odpuštění penále z pojistného na veřejné zdravotní pojištění nebo novelu o ochraně spotřebitele. (17. dubna 2024) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Názor
Senátní většina odmítla jakkoli měnit zákon o partnerství stejnopohlavních párů a situaci řeší tím, že se novelou nezabývá. Zákon automaticky doputuje k prezidentovi a ten, jak všichni předpokládají, podepíše.
  18:20

Máme před sebou natolik dokonalý zákon, že na něm není co měnit? Právě naopak, progresivní senátoři chtěli vyhovět požadavkům aktivistů, ti konzervativnější naopak.

Místo aby se pokusili nalézt kompromisní řešení, které by předložili k posouzení sněmovně, raději přijali normu, kterou svorně všichni haní. Panovaly obavy, že pro senátní návrh by sněmovna nenalezla většinu a zákon by nikdy nevstoupil v platnost. Proto tedy „zákaz diskuze“.

PŘEHLEDNĚ: Senát kývl na nová partnerství pro stejnopohlavní páry. Co novela přináší?

Údajná ohleduplnost, která měla „ušetřit komunitu“ nechutných diskusí, jen ukazuje, jak se neumíme postavit situaci, kdy na jedné straně je hlasitá nátlaková skupina žádající jediné řešení a na druhé široké spektrum postojů, které spojuje jen různá míra nesouhlasu s ultimatem.

Většina senátorů poslala „komunitě“ vzkaz: Buďte rádi, že máte alespoň tohle, my se ke kompromisu nehlásíme, ale o změnu se pro jistotu nepokusíme.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...