Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Sytí žalují na hladové. Možná by pánům nezaškodilo podívat se na problém jinou perspektivou

Předseda Ústavního soudu Josef Baxa (vlevo) a prezident Petr Pavel - ilustrační snímek. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Názor
Předseda Ústavního soudu Josef Baxa ve čtvrtek dorazí na Hrad, aby prezidenta Pavla informoval o tom, kolik negativních reakcí vyvolal verdikt konstitučního tribunálu ohledně valorizací důchodů.
  18:45

Na nevybíravé, urážlivé, či dokonce výhrůžné reakce občanů upozornil soudce Baxa již několikrát. Je asi samozřejmé, že tyto projevy společně s prezidentem odsoudí. Je to dost nepříjemné a v případě vyhrožování též nepřijatelné.

Jenže móda sezony velí politikům pohoršovat se v souvislostech: rozpočtové odpovědnosti, dezinformačních kampaní cizích mocností...

Pavel přijme na Hradě Baxu. Prezidenta bude informovat o tlaku na Ústavní soud po rozhodnutí o valorizaci

Možná by pánům nezaškodilo podívat se na problém jinou perspektivou. Jsou nejvyššími představiteli státu, moci, je o ně všestranně postaráno a těší se maximální ochraně. Ti, kteří si soudcům stěžovali (či spílali), mohli být jen na svůj důchod odkázaní nešťastníci s neveselou perspektivou, propadlí pocitu, že na ně systém kašle. Ano, nikoho to neomlouvá a neslušnost je špatná.

K nejvyšším funkcím patří i schopnost snést kritiku. Ale vypadá to spíš, jako by si na hostině stěžovali velmoži na to, že někomu v okolí kručí v břiše.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...