Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tetín láká nejen na svatou Ludmilu

Starostové píší

  1:54
TETÍN (Středočeský kraj) - Obec Tetín lze z historického pohledu považovat za jeden z nejlákavějších výletních cílů středních Čech. V Berounce pod tetínskými skalami však odteklo již hodně vody od dob, kdy vlastenečtí učitelé se svými žáky přijížděli do míst, kde žila bájná Krokova dcera Teta.

Návštěvníci na Tetín přichází celoročně, ale léto je díky známým tetínským vyhlídkám lákavější. foto: ARCHIV RADNICE

Cestujte s LN
Hledáte tipy na letní výlety v Česku? Nenechte si ujít Léto s LN. Více >

Dnes obec musí soupeřit s většími turistickými lákadly. Pokud se však podíváme do naší historie, můžeme zajímavé důvody k návštěvě přesto nalézt. Zdejší jeskyně dokládají již paleolitické osídlení. Postupným rozvojem se lokalita vypracovala až do významné zastávky na obchodní cestě do Bavorska a západní Evropy. Nejvíce se však do historie naší země Tetín zapsal v roce 921. To zde byla zabita historicky první doložená česká žena a kněžna – sv. Ludmila. Tetín se pro ni stal útočištěm. Odcházela či prchala z Prahy po dlouhém životě osobním i politickém. Panování přenechala mladší generaci, ale i přesto byla na příkaz své snachy Drahomíry zabita. Na Tetíně její ostatky setrvaly pouhé čtyři roky, poté byly přeneseny na Pražský hrad. Kněžna Ludmila však zůstala s Tetínem spojena i nadále. Z Tetína se stalo poutní místo s barokním kostelem sv. Ludmily. Ten, společně s kostelem sv. Jana Nepomuckého a sv. Kateřiny přitahuje návštěvníky dodnes.

I díky tomu, že jsou v naší obci vystavěny tři kostely, zde vznikla iniciativa místních obyvatel, kteří provádějí příchozí turisty. Tato aktivita je podpořena jak obcí, tak místním Sdružením sv. Ludmily. Výletníci tak mohou využít komentované prohlídky všech tří objektů, při kterých se dozví nejen o historii památek, ale i celé obce. Prohlídky nejsou časově organizovány a závisí pouze na zájmu návštěvníků. Množství objektů je pro návštěvníky lákadlem. Personální zajištění průvodců je však velkou výzvou, kterou je třeba do budoucna dále řešit.

Návštěvníci na Tetín přichází celoročně. Léto je však samozřejmě i díky známým tetínským vyhlídkám lákavější. Ty jsou vždy první zastávkou turistů. Hlavní návštěvnickou základnou jsou obyvatelé středních Čech a Prahy. Na Tetín často zavítají i zahraniční turisté, a to především Rusové a Ukrajinci. Ti, někdy i v organizovaných skupinách, Tetín navštěvují právě kvůli osobě sv. Ludmily, jelikož je významnou světicí jejich církve.

Velký potenciál zatím vidíme v pravidelnějších návštěvách školních skupin, výjimkou základních škol z Berouna, které navštěvují Tetín pravidelně. Dalším potenciálem je rozšíření ubytovacích zařízení. Kvůli jeho absenci je Tetín pouze průjezdní zastávkou turistů.

Můžeme tedy říci, že Tetín je opravdu turistickou destinací středních Čech. Ale přeci jen poněkud dřímající. Stále je proto co zlepšovat a rozšiřovat nabídku pro příchozí návštěvníky. Vedení obce se o to snaží formou různých projektů. I proto vznikl projekt, který se k nejvýznamnější obyvatelce Tetína vztahuje – Svatá Ludmila 1100 let. Snad i díky němu rozvineme nejen podnikatelské a kulturní aktivity na území obce a zlepšíme kvalitu služeb jak pro tetínské obyvatele, tak pro jeho návštěvníky.

Martin Hrdlička, starosta Tetína, nezávislý na kandidátce Sdružení TETÍN 2010

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!