Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Vrátí se Ukrajinci domů? Ani náhodou. Udělají vše pro to, aby žili u nás

Ukrajinci v Praze - ilustrační snímek. foto: Profimedia.cz

Názor
Na chudý lidi musí bejt přísnost, tvrdil Švejk. Platí to i pro Ukrajince u nás? Přísnost se teď na ně valí hned ze dvou stran. Kyjev jim chce upřít konzulární služby, jsou-li v odvodovém věku. Praha jim chce nastavit velmi tvrdé podmínky pro získání dlouhodobého pobytu.
  5:00

Nerýsuje se to, po čem už dlouho volají leckteří našinci? Že Ukrajinci mají bojovat doma. Že když se nastolí přísnost, povede k tomu, že se jich dost na Ukrajinu vrátí. Jenže když se to udělá hrubě, realita může být jiná.

Když někdo uteče před válkou, udělá vše pro to, aby se nevrátil. Až do amnestie se nevraceli ani Američané, kteří utekli do Kanady před odvody do vietnamské války. Navíc v odvodovém věku jsou i Ukrajinci, kteří u nás žijí a pracují už roky.

Nové obavy Ukrajinců v Česku: pobyt získá málokdo a muži v povolávacím věku budou pod větším tlakem

Pokud se Ukrajincům zpřísní šance na legální pobyt, udělají vše pro to, aby tu žili ilegálně. S tím, že budou mimo oficiální systém práce, zdravotnictví i daní.

Suma sumárum. Na výsledek v podobě návratu na Ukrajinu bychom sázet neměli. Na to, že ta situace povede k rozvoji sociálních patologií, lze vsadit daleko snáze. Přál by si toto vyznění kdokoliv ze zúčastněných?

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč