Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Umíme vyjít s počasím? Dříve to lidé taky zvládali, a to nebyli poučení jako my

Moravskoslezští hasiči v souvislosti se sněhovou kalamitou vytahovali z příkopů autobusy i sypače. (2. prosince 2023) foto: HZS MSK

Názor
Na ochranu klimatu jsou třeba biliony, ne miliardy, řekla v Dubaji Ursula von der Leyenová. Posílila dojem, že jde o klima a peníze pro běžného člověka nepředstavitelné. Jenže víkend přinesl kalamitu sněhu a mrazu. Ukázal, že nejde jen o klima (podnebí), ale též o počasí. A kalamita na dálnicích i v dodávkách proudu doložila, že výkyvy počasí moc zvládat neumíme.
  19:00

Přitom nejsou v tomto období výjimečné. V bitvě u Slavkova (2. 12. 1805) ustupovali Rusové přes zamrzlý rybník a led se pod nimi prolomil. Taková byla zima. Když byl pohřbíván František Josef I. (30. 11. 1916), v zasněžené Vídni to vypadalo jako teď v Praze, dokládají filmové záběry. A přece se to zvládlo.

Česko se zklidňuje. Problém má ještě Ostravsko, v jižních Čechách kalamita končí

Proč my, lidé poučení, tyto kalamity moc nezvládáme? Přitom tady nejsou třeba biliony. Stačí dodržovat pravidla provozu kamionů na dálnicích. Nebo z nich – jak to udělali v Bavorsku – kamiony včas vyloučit. A pak ohlídat to, co se před sto, ba dvěma sty lety nepočítalo: důsledky závislosti na stálé dodávce elektřiny. Co si z toho přebrat? Třeba to, že i v době, kdy se mluví hlavně o klimatu, je užitečné věnovat pozornost počasí a staré dobré meteorologii.

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...