Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Babiš se musí blaženě usmívat, vstup lídra Chvilek do politiky ho jen posílí

Názory

  7:00
Existuje úsloví, popisující člověka zničeného nešťastnými skutky svých vlastních spojenců: „Člověk nemusí mít nepřátele, když má takovéto přátele.“ Pro působení současného premiéra v politice by se dalo parafrázovat zhruba takto: „Babiš nepotřebuje přátele, když má tak marné protivníky.“

Mikuláš Minář. foto:  Michal Šula, MAFRA

Zakladatelé spolku Milion chvilek pro demokracii se po třech letech ocitli na křižovatce, z níž jedna z nejlogičtějších a nejčestnějších cest vede k založení vlastního politického projektu. Nejpřesnější komentář k takovému plánu napsal bývalý předseda STAN Petr Gazdík: „Vyzýval, aby strany netříštily síly. Teď s poslancem KDU-ČSL zakládá další pražskou stranu, co roztříští síly. Andrej Babiš dnes bude slavit.“

Loni v létě a na podzim zažíval spolek, který vede Mikuláš Minář, hvězdné hodiny. Svolával mnohasettisícové demonstrace, vzbouzel ve svých stoupencích pocit, že se účastní čehosi velkého, vstupoval do zpravodajství světových agentur, a v jednu chvíli se dokonce opoziční předáci předháněli v uctivých poklonách.

Velmi rychle se však ukázalo, že hvězda se pomalu, ale jistě mění ve vyhasínající kometu: spolek začal rozdávat ultimáta premiérovi i úkolovat opoziční strany. A když se ani vláda, ani opozice nenechaly řídit instrukcemi dvou nadšených spasitelů, nastalo dlouhé a rozpačité ticho. Dýku do zad pak celému hnutí přinesla epidemie koronaviru, která fakticky anihilovala jeho nejsilnější zbraň: demonstrace. Bylo jasné, že takhle to dál nejde.

Milion chvilek je občanská iniciativa a kandidovat nebude, řekl to nový předseda Roll

A otec zakladatel Mikuláš Minář si tak vybral logickou a velmi ambiciózní cestu: vstoupit do politiky a celou ji proměnit.

Ambice má vpravdě nemalé. „Rozhodně nechceme bojovat o nějakých drobných pět procent. Není cílem, aby vznikla nějaká pidistrana, která jinou pidistranu vytlačí,“ říká v rozhovoru pro server IHNed. A ještě dále dodává: „Ambice je změnit dynamiku a udělat všechno pro to, aby další vláda byla stabilní a demokratická. Zatím se tady státní správa rozkládá.“ Minář se dále v rozhovoru zcela upřímně děsí toho, že by některá z politických stran někdy v budoucnu s Babišovým ANO spolupracovala. A je pevně rozhodnut tomu ze všech sil zabránit.

‚Špatný nápad, který prospěje jen Babišovi.‘ Minářova strana podle politologů roztříští opozici

Jestli jeho slovům rozumíme dobře, je současná vláda nestabilní a nedemokratická a on chce pomocí „nové dynamiky“ a „stovek osobností“ vytvořit úplně novu politickou většinu. A dosáhnout toho chce nikoli „tříštěním hlasů“, ale tím, že osloví „nevoliče, prvovoliče i Babišovy voliče“. Nebudeme ctěné čtenářstvo unavovat úvahou, jak asi už asi sedmnáctý pokus spasit politiku skrze zcela novou stranu skončí – zkušeností máme všichni dost a dost. Ten příběh je však metaforou mnohem hlubší frustrace tuzemských liberálů – a definoval ji nechtěně pan starosta Gazdík svými slovy, Andrej Babiš bude slavit.

Oslava sice nebude tak veliká, jako když jej Bohuslav Sobotka před čtyřmi lety ve zcela sebevražedné atace vyhodil z vlády, ale i tak se pan Babiš musí blaženě usmívat. Už sedm let mu stačí k politické dominanci vlastně jediné: nedělat skoro nic a jen těžit ze zcela školáckých a zároveň fatálních chyb svých oponentů. 

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...