Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Zámecký park je dominantou obce

Starostové píší

  1:49
MĚŠICE (Středočeský kraj) - Obec Měšice je ze všech okolních obcí tou nejzelenější. Nachází se zde několik lesů, rybníčků, zámecký park, mnoho dětských hřišť, avšak o tom se můžete sami přesvědčit. Obec to ale něco stojí, do údržby parku ročně vynaložíme cca 800 000 korun, a dovolím si tvrdit, že ne zbytečně.

Měšický zámecký park má rozlohu 15,24 ha. foto: ARCHIV RADNICE

Zámecký park má rozlohu 15,24 ha. Byl založen kolem roku 1770, a to nejprve jako pravidelná francouzská zahrada před průčelím zámku a současně upraven větší areál přírodně krajinářským stylem. Na začátku 19. století zanikla francouzská zahrada a park byl upraven přírodně krajinářským způsobem s větším hlavním a menšími postranními palouky. Asi v roce 1850 – 60 byly do parku vysazeny exotické druhy rostlin, podobně jako v jiných parcích v té době. Na ploše byly umístěny sochy, různé drobné stavby, skleníky a jiné architektonické doplňky. Na tento komplex navazují v obci a okolní krajině cesty, stromořadí, bažantnice, zámecké a obytné budovy a hospodářské objekty. Tato kulturní památka je v majetku obce Měšice.

V zámeckém parku můžeme vidět i čtyři sochy - tři Atlanté a Herakles. Jejich stav již odpovídá stáři, a proto obec Měšice v únoru podala žádost o dotaci z programu ministerstva zemědělství na jejich restaurování.

Díky revitalizaci parku v posledních letech došlo k probírce dřevin na základě jejich zdravotního stavu, tím se omezil výskyt škůdců a onemocnění z již nakažených rostlin. Realizací rekultivace porostů se rozšířila druhová skladba v rostlinné a následně i živočišné říši a došlo k zlepšení celkové ekologické stability v porostech. V současné době je park nově zrekonstruovaný, je zde vysazeno několik nových stromů, keřů a květin. V parku se nachází také hmatová stezka pro bosé nohy, jsou zde cedulkami označeny vzácné stromy, v korunách stromů můžete nalézt i ptačí budky či se jen projít a posedět na nově umístěných lavičkách, ke kterým přísluší odpadkové koše. Anebo využít zelené louky k pikniku. Park je od rekonstrukce velmi navštěvovaný nejen místními občany ale i přespolními a dokonce i ,,Pražáky“. Pro obec je právě zámecký park a Zámek Měšice dominantou obce.

JAN RICHTER, místostarosta obce Měšice, Rozvoj obce s rozumem, bez zbytečného zadlužování

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...