Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Poškozená ČSSD na severozápadu

Názory

  17:04
PRAHA - V severozápadních Čechách je ČSSD v dezolátním stavu a voliči to předsedovi Sobotkovi jasně dali najevo. Vše nasvědčuje tomu, že strana v kraji kopíruje sestupnou křivku ODS.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu foto: ČTK

Senátora Sykáčka porazil v Děčíně starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Pan Sykáček byl před šesti lety v podobné pozici, v jaké je dnes pan Linhart. Jako tehdejší starosta Rumburku a nestraník na kandidátce ČSSD vyřadil ve druhém kole kandidáta občanských demokratů Vladislava Rašku. Voličům v roce 2008 vůbec nevadilo, že nezávislý nestraník v barvách ČSSD byl v letech 1985 až 1989 členem KSČ. V roce 2008 byla nechuť k ODS kvantifikovatelná poměrem hlasů 62 ku 38 ve prospěch ČSSD.

Výsledky senátních voleb

Letos bylo leccos podobné, obhájce funkce měl k dipozici nezměrně nákladnější kampaň a podporu. Přesto jej porazil „pouhý“ starosta kandidující za Starosty s daleko menšími možnostmi propagace. Sociálního demokrata vyprovodil ještě výrazněji poměrem 71,5 ku 28,5 procenta.

V Lounech je to ještě zajímavější, ministr školství Chládek byl těsně poražen starostkou Loun Zdeňkou Hamousovou v barvách ANO 2011. Před šesti lety pan Chládek výrazně porazil kandidáta ODS. Letos z pozice ministra neobhájil, což navzdory prohlášením pana premiéra dost znejisťuje i jeho budoucnost v čele resortu.

GLOSA K VOLBÁM:

Jediným obvodem, kde dokázala ČSSD v tomto regionu mandát obhájit, je Cheb. Zde Miroslav Nenutil, do roku 2010 starosta Stříbra v barvách ČSSD, předtím mezi roky 1987 až 95 člen strany komunistické, obhájil, i když mnohem méně výrazným výsledkem než před šesti lety.

K tomu, aby si předseda vlády a sociální demokracie výsledek jen pochvaloval, mu chybějí, minimálně v tomto regionu, důvody. Sociální demokracie tu voliče neláká, stranická značka je poškozená a ani nákladná kampaň tu nepomáhá.

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...