Diskuse k článku: ZVĚŘINA: Zvířátka nad lidi. Hluk nesmí škodit mazlíčkům, na lidi kašleme

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 38
  • Poslední: 5.1. 2019 5:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Krejci 5.1.2019 5:27

Pane Zvěřino, co jsteto zase vyplodil za žvásty? Tady přeci nejde jen o nějaké mazlíčky nebo si vážně myslíte, ze jediná zvířata na zemi jsou již jen psi a kočky? Toto muže napsat jen arogantní, bezohledný hňup.

M. Mikulec 3.1.2019 20:36

Nekteri nezodpovedni majitele psu je berou sebou na leteckou show! To nevim, kam dali rozum.

P. Pruner 3.1.2019 19:35

Pan Zvěřina má pravdu. Některá zvířata požívají od státu větší ochrany než lidé. Nebude to tím, že zákony přijímají v parlamentu ? Četl jsem karikaturu jak "vykastrovaný samec tura domácího" hovoří k druhému: "Na to že nemáme volební právo, tak máme v parlamentu nečekaně hojné zastoupení."

B. Rameš 3.1.2019 15:01

Nezdá se mi moudré klást paralelu mezi několik, dobrá, i několik desítek minut trvajícím kraválem ohňostroje a třídenním koncertem techna. Pokud vím, je hlasitá reprodukce hudby na veřejnosti (mimo místa k tomu určená a povolené výjimky) zakázána (proto má každý druhý na/v uších repráky), takže stačí mít koule a nebát se nějakého toho "už zase bijou děti" a poslat technaře, ať si svoje party dělají na vlastní zahrádce.

C. Sangrail 3.1.2019 13:08

Hluk škodí především, když je trvalý. Silvestrovský ohňostroj určitě stresuje psy a citlivější lidi, ale je to jednorázová věc a dá se na ni připravit. Horší je podle mě vytrvalý hluk, který nás provází po zbytek roku. Silniční provoz je nutné zlo, které těžko omezíme. Nemusíme k tomu ale zbytečně přispívat. Pouliční muzikanti s reproduktory, obchodní centra, ve kterých nepřetržitě hraje hlasitá "hudba", reproduktory před obchody a v předzahrádkách, televize vyhrávající v čekárnách u doktorů, to vše je zbytečné. V této zemi jsme bohužel nuceni zvykat si na vyšší hladinu hudebního smogu než např. v Německu: zajděte si v Německu do libovolného obchoďáku nebo supermarketu a zjistíte, jaký je to rozdíl. A pak si představte, že máte 13hodinovou směnu v supermarketu a nepřetržitě posloucháte radio. Jaký vliv to musí mít na mozek a sluch?

J. Jonák 3.1.2019 15:13

Absolutní souhlas. Ticho je k nezaplacení.

J. Valdrová 3.1.2019 11:31

Pane Zvěřino, pláčete na špatném hrobě. Není třeba kritizovat péči o mazlíčky v době ohňostrojů, nýbrž víc se zaměřit a popularizovat škodlivost ohňostrojů.

J. Nový 3.1.2019 11:04

"tudie dále uvádějí, že při použití ohňostrojů vzniká velké množství látek, které znečišťují ovzduší a životní prostředí obecně. Potenciální environmentální a zdravotní rizika zábavní pyrotechniky jsou přitom různorodá. Kromě kontaminace vzduchu se mohou toxické látky z ohňostrojů dostat i do vodních zdrojů. Rezidua těžkých kovů může spláchnout ze země déšť a tímto způsobem se mohou dostat do našich jezer, řek a oceánů. Například stroncium, které způsobuje červené zbarvení explozí ohňostroje, je extrémně reaktivní s vodou i vzduchem a může proniknout hluboko do půdy i podzemní vody.

J. Nový 3.1.2019 11:04

Při analýze vzorků prachu z ohňostrojů bylo zjištěno, že jsou bohaté na různé kovy, pokaždé však obsahující draslík a stroncium, které slouží jako stopovače ohňostrojů. Z těchto dat je také zřejmý nárůst koncentrací sloučenin SO2 a NO2. Ovzduší je v důsledku explozí ohňostrojů znečišťováno i těžkými kovy (kromě již zmiňovaného draslíku a stroncia je to např. barium, hořčík, měď, olovo či hliník), jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat.

J. Nový 3.1.2019 11:05

Roli hrají nejen ohňostroje coby veřejná produkce, na znečišťování ovzduší se podílí i ohňostroje, které si lidé odpalují sami. Podle německého Úřadu pro životní prostředí (UBA) silvestrovské ohňostroje zatíží ovzduší v Německu odhadem 4000 tunami polétavého prachu, což odpovídá zhruba 15 procentům ročních emisí škodlivých pevných částic z německé silniční dopravy. Tyto soukromé ohňostroje jsou i častým zdrojem zranění. V Německu si každoročně na Nový rok na osm tisíc lidí způsobí zranění vnitřního ucha či skončí u lékaře s popáleninami. Třetina lidí pak má trvalé následky.

R. Folwarczna 3.1.2019 10:50

Když si odmyslime hluk, škodí lidem i zvířatům těžké kovy, které se uvolňují při ohňostrojove produkci do ovzduší..

M. Bilkova 3.1.2019 10:21

Vztah některých lidí ke svým miláčkům je trochu nenormální.Chodí k veterináři a platí velké částky peněz,ale platit za zdraví svých dětí navíc nechtějí.

J. Jonák 3.1.2019 8:49

Tak nevím, ale podle mě soběstačný a zdravý člověk, vždy najde nějaký způsob jak se před tím silvestrovským hlukem na pár hodin ochrání. U zvířat si nejsem jistý, že si třeba nasadí sluchátka.;-)

J. Dřevojan 3.1.2019 10:14

Kdyby jen pár hodin. Výrostci na sídlištích mají zásoby petard a začnou se "střelbou" 1.12. a vydrží jim to leckdy až do poloviny ledna. Neleká to jenom různé "mazlíčky", ale i nás v noci, proto bych uvítal zákaz prodeje této zvukové pyrotechniky.

M. Bilkova 3.1.2019 10:23

Pane Dřevojane,zákazem bychom byli zpět v komunismu.Najde se snad jiné řešení.

J. Dřevojan 3.1.2019 10:27

Nevím co s tím má společného komunismus. Kdo nemusí řešit skoro každou noc, neví o čem mluvím.

R. Folwarczna 3.1.2019 10:45

Žertujete, že? Zákaz zábavní pyrotechniky platí v různé míře v mnoha zemích, kde rozhodně komunismus nemají.

J. Nový 3.1.2019 11:24

Zákazu znají samozřejmě i demokracie plno a to i v těch, kde nikdy komunista nevládl.

J. Jonák 3.1.2019 10:56

Uf. A kde to bydlíte? Ve vietnamském ghettu? ;-) U nás je toho jednoznačně nejvíce na silvestra. A to respektuji, přestože sám nestřílím, protože to k oslavě silvestra, tak nějak patří. Jinak se toho dá během prosince a ledna dá spočítat na prstech jedné ruky. A zakázat to? Aby si to lidé pokoutně a nebezpečně vyráběli doma, jako my za komančů? Aby jim to trhalo prsty? Úplný zákaz prodeje je nesmysl. Pro povolení jen na silvestra, ale jsem. V případě jiného termínu by bylo třeba povolení úřadů.

J. Šrámek 3.1.2019 11:03

Za mých mladých let jsme k zásobování využívali vojenskou službu.Svoji i svých kamarádů.A bouchalo se vesele,včetně světlic.

J. Jonák 3.1.2019 15:12

U nás byl ohňostroj při VŘSR, který pořádala armáda. Vždy po nich zbyly nějaké nepoužité tablety. Z toho jsme pak vyráběli domácí pyrotechniku na silvestra. Kvůli ohňostroji a večernímu průvodu byla oslava VŘSR námi dětmi dost oblíbená. A to nám vše demokracie a listopad 89 vzal.;-)

J. Sedlák 3.1.2019 12:20

Když schází obyčejná slušnost, ohleduplnost a výchova, tak je holt třeba nařizovat, regulovat, zakazovat a především vymáhat. Kdyby to šlo bez toho, tak žádný zákony ani předpisy existovat vůbec nebudou. Pokud mezi námi žijí debilové, kteří otravuju s ohnostrojema a petardama od 1. prosince do půle února, nepovažuji za přebujelé zakazování, když se jim v tom zamezí a za porušování je stihne nekompromisní trest. Nevidím v tom nic zlovestnyho.

J. Nový 3.1.2019 10:20

Není to tak dlouho, co podobně argumentovali kuřáci při návrhu antikuřáckého zákona. Radili nekuřákům, aby do kuřáckých hospod nechodili a že jim v tu chvíli kouř přestane vadit. Byla to sice jasná a logická rada, ale přesto zákon o zákazu kouření ve všech hospodách prosadili.

Tak jaký důvod mají odpůrci petard a dělbuchů, aby se chránili před ranami, když mohou prosazovat jejich zákaz?

J. Dřevojan 3.1.2019 10:24

Nechodit do kuřácké hospody není tak složité, ale jak mám nechodit domů abych si tam nepřipadal jak na střelnici?

J. Nový 3.1.2019 11:25

No vždyť přesně to jsem měl na mysli .-)

J. Makoň 3.1.2019 8:34

Oni nám to v Parlamentu či dokonce v Bruselu vysvětlí. Ale proč se nevrátit zpět, kdy byla jen podívaná na barevné rakety,jak to kdysi dávno vymysleli Číňané a pár ran bylo na závěr. A co mne nejvíce .ere? Že 15 neomylných nadlidí na obci rozhodne, že 2000 obyvatel jejich vesnice bude povinně ten kravál poslouchat celý den.

V. Zajíček 3.1.2019 8:02

dej si facku Zvěřina,.. lidí je jako sraček a vy jste toho zářnou ukázkou,..

C. Sangrail 3.1.2019 13:09

A jak zní váš příspěvek do racionální diskuse dospělých lidí?

V. Kotas 3.1.2019 7:59

Pisálku, nejen tušíme, ale přím o víme, kdo - ekoteroristi. Kvůli nim jsou oddalovány stavby dálnic a dalších dopravních staveb, což má za následek utrpení lidí na dosavadních silnicích, nevyhovujících současným potřebám provozu a mrtvé při dopravních nehodách. Labutě jsou v Praze přemnožené ( stejně jako kormoráni na jiných vodách ), na základě krmení občany. A na technoparty lze po zkušenostech vybrat vhodné lokality, jen tomu chybí snaha o domluvu/kompromis z obou stran . pořadatelů s obecními úřady, v tom kterém regionu.

V. Kotas 3.1.2019 8:00

přímo víme

Najdete na Lidovky.cz