3. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zvířátka nad lidi. Hluk nesmí škodit mazlíčkům, na lidi kašleme

Pražané mohli sledovat novoroční ohňostroj z několika míst. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražané mohli sledovat novoroční ohňostroj z několika míst. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Chřástal polní a brouk páchník nejsou pány tvorstva, pravil předseda Senátu Jaroslav Kubera ve svém novoročním poselství. Sice netušíme, kdo hlásá nadřazenost chřástalů nad člověkem, ale dojem pana předsedy, že leckdo je ochoten brát více ohledů na zvířata než na lidi, je patrný v mnoha oblastech.

Silvestrovské a novoroční ohňostroje pravidelně aktualizují debaty o nadměrném hluku. V téhle souvislosti je nápadné, že negativní dopady jsou demonstrovány především na zvířatech. Televize i zpravodajské servery se předhánějí v receptech, jak pomoci domácím mazlíčkům nejlépe přežít, zásobují nás smutnými statistikami o uhynulých labutích na Vltavě po pražském monstrózním chrlení ohně. 

Jen dopady na člověka jako by v našich debatách neměly význam. Všichni jaksi samozřejmě předpokládají, že oblíbená kratochvíle má pouze příznivce a jen několik podivínů snáší hluk špatně. Když tohle zkusíte tematizovat před milovníkem ohňostrojů, dá vám báječnou radu, abyste zmizeli na dobu hluku mimo město.

Svým způsobem dojemné je zvěřemilství bezohledných technařů, kteří svou hudbou terorizují obyvatelstvo širokého okolí. Přitom, když byli v červenci vyzváni, aby vyklidili louku u severočeského Chuderova, protože se nachází v chráněné krajinné oblasti, učinili tak. Jenže se přesunuli do ústecké čtvrti Všebořice a krom zasažených obyvatel s tím byli všichni spokojeni. Ano, lidé nejsou chráněni a hygienické normy platí, jen pokud je bude někdo (stát, obec) chtít vymáhat.

Budu-li týrat zvíře, odsoudí mne většina občanů a třeba i soud, v televizních reportážích se budou předhánět ve vykreslování mé nelidské povahy. Uspořádám-li teroristickou produkci hluku (koncert, technopárty, ohňostroj), bude mé počínání označeno za kontroverzní (to je takové kulaté slovíčko) a najde se spousta bližních hájících mé počínání jako kulturně osvětové. 

Chraňme přírodu i zvířata ze všech sil, jen při tom zohledňujme i lidi alespoň ve stejné míře.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz