Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nepochopitelný Blízký východ?

S cílem pokořit Írán jsou USA ochotné se spojit se samotnou al-Kájdou, podobně jako před mnoha lety s afghánskými mudžahedíny.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
R

Rem

28. 7. 2012 21:53
Velmi dobrá analýza. Tak jen
Velmi dobrá analýza. Tak jen ještě malý dodatek z širšího úhlu pohledu:Vnucené dluhy sice splatit nejdou, ale přes tento šílený virtuální finanční systém a globální korporace lze zničit všechny národní státy a z drtivé většiny lidí udělat přes jejich "lidské" i státní virtuální dluhy poslušné otroky. K tomu (než většina lidí začne rýt drškou zem a vzbouří se) se přes správně nastavené a načasované "demokratické osvobozovací" teroristické revoluce v arabských zemích, (vedené těmi nejmilitantnějšími islamisty (salafističtí sunnité), dnes paradoxně (sic!) s maximální podporou západních loutkových vlád), postaví se proti sobě islám kontra křesťanské země spolu s Izraelem. A bude řežba veliká. Přesně tak, jak to popsal v 80-tých letech 19.století Albert Pike - ten se musí v hrobě (pekle) jen tetelit, jak to všechno jeho následovníkům-vyvolencům vychází.Viz.: http://www.threeworldwars.com/albert-pike2.htmDnes už vlastní téměř všechno -  finanční systém, korporace, média i VIP kašpary a poskoky v loutkových vládách, masmédiích, vědě, „kultuře“, sportu…A pak, po velké řežbě č.3 už této nepočetné globální, beznárodní a hlavně bezcitné a nelidské finančně-korporátní "superelitě", dnes ještě stále se většinově zaštiťující "židovstvím" a "jejich utrpením" (Izrael a mnoho „obyčejných židů“ bude v konečné fázi opět obětováno), nic nestojí v cestě. Jeden globální svět, jeden globální systém, jedna vyvolená globální „dědičná elitní“ vláda, jedna globální "církev" (chcete-li, jedno "náboženství") a k tomu patřičný, dobře regulovaný, ovládaný a "vděčný" počet otroků, správně rozkastovaných v Matrixu.Přesně podle JEJICH dávného snu – na věky věků. Až by se chtělo dodat - a nikdy jinak:). Zatím to má ale přece jen jeden malý háček. Čínu na Rusko. Podřídí se plánu? Nebo už jsou podřízeni? Toť otázka, přímo osudová…! 
0 0
možnosti
A

Ap178

31. 7. 2012 13:38
Nějak tak to bude. Ti co
Nějak tak to bude. Ti co utočí /přináší demokracii/ vlastní i naše média. Proto se o tom nepíše. Jde prostě o hegemonii dolaru a moci západu.Když vidím, jak nám už teď masmédia lžou a co hůř - ve všech EU zemích stejně, tak nevím, zda to můžeme vůbec ještě zvrátit. Jediná slušná TV stanice je http://WWW.RT.COM, paradoxně z Ruska. Dnešní demokracie si vykládám tak, že nám mohou lhát, vždyť je to jejich svobodné právo. Lidé jim věří.Mimochodem Syřanům vypnuli satelitní TV, prý zase staví v Kataru náměstí v Damašku, třeba bude i bezletová zóna... Bohužel ten unipolární svět bude paradoxně naší vlastní zkázou. 
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

28. 7. 2012 17:30
Před několika dny jsem si v
Před několika dny jsem si v novinách přečetl správu o chystaných bojích v Allepu a vzpomněl jsem si na pořad BBC Hardtalk s ředitelem Národního muzea v Baghdadu, kde se mluvilo o osudech sbírek, které představují světové kulturní dědictví a nyní se prodávají na bleších trzích, stejně tak jako o poválečným chaosem zcela zmasakrované iracké inteligenci (mimo jiné za Saddama Huseina početně srovnatelné s vyspělými zeměmi jako ČSSR). Podobný osud nyní zřejmě čeká i Syrii, což dává, jinak zajisté zajímavým diskuzím na téma geopolitické situace trpkou příchuť. Jak jste správně poznamenal, není to dnes ani tak CIA nebo nějaká diplomatická hra, ale docela sprostý tlak zbrojařských, naftařských a stavebních podnikatelů, kteří jsou těmi jedinými, kdo mají z celé věci prospěch. Poškozenými jsou v této hře všichni. USA, Evropa, Izrael, Čína i Rusko, protože všechny tyto země spojuje jeden společný jmenovatel, a to užitek z dlouhotrvajícího míru a relativně stabilní situace. 
0 0
možnosti
JS
Odhalil jste mne.
Friedmana (a Stratfor) čtu rád. Má velmi blízko k aktivní zpravodajské komunitě (až mu je to někdy vyčítáno) - nicméně je zřejmé, že k té její důstojnější části, podobné think-tanku, který se nebojí zveřejnit analýzy, svým vyzněním kritické až disentní. Mimochodem, taktika rozvratu je již Brzezinským ("Velká šachovnice") eufemisticky nazvána "politickou hrou", která má být hrána takovým způsobem, aby se "zabránilo vzniku nepřátelské koalice", která by mohla "usilovat o zpochybnění amerického prvenství", čímž by se určité regiony mohly dostat pod kontrolu jednoho (míněno jiného) hráče.
0 0
možnosti
Foto

Martins

29. 7. 2012 11:22
Brzezinského taktika je standardní strategií v rámci teorie her
Brzezinského taktika je standardní strategií v rámci teorie her. Odhlédneme-li od morální stránky věci, pak pokud se podaří tuto strategii v praxi skutečně realizovat, přináší pozoruhodně výborné výsledky. Pax Americana. Variaci této taktiky používá Izrael vůči palestinským Arabům. Funguje. Jinak  zahraniční politika USA se za G.W.Bushe řídila spíše plány think tanku PNAC.
0 0
možnosti
JV

Jozef Valiašek

28. 7. 2012 12:05
Zajimave cteni.
Mam rad vase clanky. Maji informacni hodnotu a jsou napsany ctivym zpusobem. Mimochodem. Tu taktiku chaosu a rozvratu, maskovanou za hesla o demokracii, kterou v oblasti uplatnuji USA, potvrzuje v jedne ze svych knih i George Friedman z Stratforu. Myslim, ze charakter zahranicni politiky obecne sveho casu nejlepe vystihnul S. Kubrick: “The great nations have always acted like gangsters, and the small nations like prostitutes.”
0 0
možnosti
C

Ctenarcp

28. 7. 2012 8:30
Domníváte se, že Izrael je toliko objektem ve hrách,
probíhajících nyní i na syrském hřišti, kde se nachází strategický zdroj pitné vody pro Izrael (Golany) a jediný ruský vojenský přístav ve Středozemním moři (Tartús)? )
0 0
možnosti
JS
Těch aspektů je samozřejmě mnohem více.
Mne zaujal ten moment, kdy jsou Izrael a Írán na jedné straně, což mi už dlouhou dobu připadá logické. Jinak souhlasím s tím, že Izrael je mnohem více objektem, než subjektem (činitelem) blízkovýchodního dění.Ano, máte pravdu, z izraelského hlediska nejdůležitější vodní zdroj je ohrožen (přesněji z hlediska izraelsko-palestinského, protože by strádali všichni). V tom je situace podobná první polovině 60-tých let.A ony vztahy a souvislosti ruské (a čínské) jsou jenom naznačeny tím "přešlapováním před íránskými dveřmi". Soudím, že strategickým spojenectvím s Íránem by se bezpečnostní situace Izraele velice stabilizovala. Ústupek stran Palestinců bude totiž Izrael dříve nebo později muset učinit: tím by současně zmizel důvod kritiky mnoha zajímavých států. A bezpečnostní aspekt? Írán by asi nebylo potřeba pobízet, aby případné nebezpečí ze strany palestinské (arabské) eliminoval. Chce přece dominovat v oblasti. Proto mi vychází, že spoléhat na saúdskoarabské wahhabisty je bezpečnostně mnohem riskantnější, než na Peršany. Namítnete možná Ahmadínežádovu rétoriku. Na to si dovolím opět připomenout vtip (znalí doufám prominou), který je moudrou reflexí opakujících se zkušeností, a na tuto situaci pasuje jak sedínka na hrneček:Starý žid s dvěma velkými kufry jde po nádražním perónu ve Francii. Zeptá se prvního Francouze, kterého potká: „Promiňte, co si myslíte o židech?“ - „Óoo, miluji židovskou kulturu a miluji židovský národ…“ Starý žid jde dál a ptá se po chvíli jiného Francouze: „Prosím Vás řekněte mi, máte rád židy?“ - „Zajisté – jejich myšlení a talent mne vždy uchvacují…“ Starý žid pokračuje v chůzi a potká dalšího Francouze, kterého se opět zeptá: „Máte rád židy?“ - „Co?! Židy?! Ty teda rád nemám! Nenávidím celý židovský národ! Nenávidím je všechny!“ - „Vidím, že se vám dá věřit,“ řekne starý žid „…a že jste přímý člověk. Prosím, prokázal byste mi tu službičku a počkal mi chvíli u těchhle kufrů, než si na chvíli odskočím na toaletu?“
0 0
možnosti