Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

O smutné pýše Cyrila Höschla

V poradním orgánu vlády opravdu nemají co dělat podnikatelé s minimálním ponětím o světově kvalitním výzkumu, domnívá se Václav Hořejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Cyril Höschl Iii

Milý Václave
 Milý Václave,Jistě máš v mnohém, co píšeš pravdu, ale pokusme se oddělit podstatné od vedlejšího. Můj článek obsahoval 3 téze:1)      Příjemci veřejných peněz by neměli zároveň rozhodovat o jejich přidělování. To se týká i vědců, byť mají mít hlas poradní a mohou rozhodovat o jejich dalším využití. Poradní a rozhodující orgány na nejvyšší úrovni by měly reprezentovat také tu část populace, od níž ty peníze plynou.2)      Vědecká kvalifikace není automaticky kvalifikací politickou a manažerskou.3)      Je rozdíl mezi zákony přírodními a normativními. To souvisí s tézí 2. Jistě bych uvítal polemiku o těchto 3 tézích, jež nezakrývají určitý vliv Popperova díla Otevřená společnost a její nepřátelé (Platon, Hegel, Marx), ostatní mi připadá místy zbytečně osobní. Pokud jde o mé zhrzené politické ambice, pak je to spekulace vskutku úsměvná, uvážíš-li, že jsem v posledních 15ti letech jasně a doložitelně odmítl kandidovat do několika velmi viditelných funkcí a opakovaně odmítal i nabízené posty ministerské, o dalším raději ani nemluvě. Když vidím dnes politickou scénu, jsem šťasten, že jsem od toho dál. Dobře jsem udělal! Jakápak zhrzenost, jakápak pýcha! Na to jsou tu jiní. Ale „služba vlasti“ na JAKÉKOLI ÚROVNI musí být potrestána, tedy i v Radě. Ale to už tak včil je. Měj se hezky v novém roce a zase se někdy ozvi.Tvůj CyrilP.S.Koukám, že dobře poznáš, kdo je jaký vědec. To bys nám mohl v Radě významně píchnout při hodnocení vědy. Pokud si vzpomínám, nejprve jsi byl zastáncem kafemlejnku, pak odpůrcem a teď už možná zase zastáncem, nevím. To víš, my v tom taky lítáme. Pokud nechceš zatěžovat CP, můžeme pokračovat maily soukromě.
0/0
1.1.2013 17:34
Foto

V.Hořejší

Kafemlejnek, hodnoceni...
Mily Cyrile,dekuji, ostatne uz jsme dnes komunikovali mailem, nebudu se zde opakovat.Nikdy jsem netvrdil, ze vedecka kvalifikace je AUTOMATICKY kvalifikaci politickou a manazerskou; oponoval jsem ale nazoru, ze by vedecka kvalifikace mela byt vice ci mene handicapem v tomto smeru.Vyroky o tom, jak jsou ti vedci (docista nepolibeni politologickym vzdelanim, nechapajici principy demokracie a vubec skoro vsechno, upadajici dokonce do jakesi perverze) a odbornici vubec nebezpecim pro demokracii mi velmi vadi; pripominaji mi doby davno minule, kdy "nahore" panovalo take presvedceni, ze rozhoduji nejlepe "jedinci s vytříbenou schopností hájit dlouhodobé zájmy země"  (tehdy se spise pouzivalo spojeni "jedinci se spravnym moralne-politickym profilem schopni hajit dlouhodobe zajmy delnicke tridy"). Pokud jde o kafemlejnek a muj vztah k nemu, psal jsem o tom zde:http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/hodnoceni-vedy-proc-%E2%80%9Ekafemlejnek%E2%80%9C-nemele-jak-mel Dekuji za nabidku ucasti na hodnoceni, ale nemohu prijmout; mam ted na krku mnoho jinych veci (hlavne BIOCEV). Ostatne pevne doufam, ze jiz brzy bude realizovan ten projekt IPn (Moravcova...), kde hodnoceni nebudou provadet amateri jako ja, ale profesionalove. Nebo jsi snad (jak se rika) take jednim z odpurcu tohoto projektu?
0/0
1.1.2013 18:19
Foto

Ctenarcp

STAMUS CONTRA MALUM
Dík a uznání patří Vám, pane profesore. 
0/0
1.1.2013 20:28