Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Oč je jateční prase nebo pokusná myš horší než domácí pes?

Zásadním kritériem etické ospravedlnitelnosti pokusů na zvířatech je, aby se nepoužívala a nezabíjela pro špatné a bezvýznamné experimenty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

osvobozeni, efektivita
Vážěný pane profesore,děkuji za zajímavé zamyšlení nad etikou experimentování se zvířaty. Za skutečně pokrokové považuji srovnání s domácím mazlíčkem i hospodářským zvířetem. Ráda bych však reagovala na dvě zásadní tvrzení uvedená v článku.1) Obhajujete tvrzení, že smysluplné experimenty jsou eticky obhajitelné. Nespecifikujete však žádná kritéria "smysluplnosti". Je např. smysluplné zkoumat mutace viru černého kašle, na který zabírají antibiotika? (jak mi osobně sdělila výzkumnice fyziologického ústavu, která tento výzkum "pro poznání" provádí). Protože to schválila etická komise (kde sedí spolužáci a kamarádi žadatelů projektů) nebo protože se provádí dle aktuálně platné legislativy (kterou lze za etickou považovat pouze relativně)? Podle některých odhadů nemá drtivá (dejme tomu 95%) většina dnes prováděných experimentů hlubší význam než zvýšit počet publikací a získat na aktraktivní téma (např. milionkrát zkoušeného výzkumu účinků tabáku) štědrý grant.Pokud zastáváte stanovisko - pokusy ano, ale jen ty nutné - mohl byste též upozornit na současnou realitu, kdy je mnoho výzkumů prováděno zcela rutinně, ze zcela jiných příčin než je lidské dobro. Já osobně nesouhlasím ani s tímto - myšlenka, že jsou zvířata na světě k našemu zneužití, pramení z panského přístupu ke světu, jenž nás dovedl na pokraj ekologické krize a nemyslím si, že je pro člověka nejvhodnější strategií. Druhová nadřazenost, která se za tímto pocitem skrývá, není nepodobná nadřazenosti jedné rasy nad druhou - proto i příklad dr. Mengeleho je celkem na místě.2) Svůj článek zakončujete úvahou nad radikály pouštějící zvířata do lesů, jako by to byla nějaká běžná praxe. V aktivistickém prostředí se pohybuji už několik let, znám i členy kontroverzní skupiny Animal Liberation Front a nikdy by je ani nenapadlo zvíře pouštět do volné přírody, pokud by nemohlo přežít (mají to i ve svých stanovách). Naopak trpělivě hledají domov u nových opatrovníků a nikdy neberou víc zvířat, než pro kolik mají bezpečný azyl. Zde se můžete podívat na některé z nich: http://adopce.kvalitne.cz/nalezli.htm Samozřejmě, že se může najít neinformovaný člověk (rozhodně ne uvědomělý aktivista za práva zvířat), který v dobré víře zvíře vypustí (nejčastěji o vánocích kapra). Není to však snad důvod vyvolávat dojem, že se jedná o běžné jednání průměrného aktivisty. S pozdravem Tereza Vandrovcová  
0/0
20.8.2012 14:47
Foto

V.Hořejší

 Vazena pani
 Vazena pani Vandrovcova, rozhodne existuje hodne spatnych, samoucelnych experimentu, jejichz hlavnim cilem je ziskat nejaky titul, "splnit" nejaky grant. Vas priklad (milionkrat overena skodlivost tabaku) je ale extremni - nemyslim, ze tento typ grantu by dostal podporu. Ale ze sve zkusenosti vim, ze velka vetsina experimentu (obycejne na mysich) je zamerena na ziskani novych poznatku, ktere vedou k vedeckym publikacim (objasnuji napr. funkci nejakeho dosud neznameho genu).  Rekl bych, ze takovych experimentu je tak 90%. Vy se sice o necem takovem vyjadrujete pohrdlive, ale z mnoha takovych poznatku "jen pro publikaci" muze vyrust i neco prakticky uzitecneho. A nebo take ne - ja jsem hluboce presvedcen, ze i poznani toho, jak veci v prirode funguji, je samo o sobe dulezite.Popirate akce "osvobozovatelu zvirat" existuje prece spousta pripadu (dobre si  pamatuji i na dokumentarni film, ve kterem filmari evidentne fandili aktivistum, kteri vypustili do prirody stovky norku z kozesinove farmy, dobre zname jsou pripady z Anglie, kdy aktiviste dokonce fyzicky napadali majitele takovych farem, v jednom pripade i zhanobili hrom jejich rodinneho prislusnika; o velkych materialnich skodach pusobenych temito aktivisty ani nemluve.Libi se vam srovnani s Mengelem - naprosto ale ignorujete muj hlavni argument - nektera zvirata masove chovame a nasledne zabjime a jime. Takze potom jsme vsichni (krome par promile vegetarianu) srovnatelni dokonce s jakymsi Mengelem-kanibalem?Pripominam, ze ani Jezis nebyl vegetarianem.Aktiviste jako Vy by se meli soustredit na zajisteni dobrych podminek pro chov hospodarskych zvirat a jejich porazek na jatkach.Nasilne akce na "osvobozovani" experimentalnich zvirat (nebo kozesinovych zvirat)  jsou neprijatelnymi kriminalnimi akty a mely by byt prisne trestany.Neni mozne, aby nekdo nasilne vnucoval svuj naprosto mensinovy nazor vetsine.SAMOZREJME, ze nas druh je nadrazeny napr. mysi domaci, komarum nebo kaprum. Pokud si myslite opak, je to Vase pravo, ale obavam se, ze je to nazor dosti bizarni.
0/0
22.8.2012 20:02