Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Výslech Petra Gandaloviče

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dostal od farmářů dárek - prasečí hlavu.

UKONČENO

Českým lobbistům se podařilo v Bruselu prosadit návrh, který je výrazně výhodnější pro většinu našich zemědělců. Díky němu by měli získat větší dotace, než Evropská komise původně zamýšlela. Ptali jste se 22. května v 11:00 ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS).

položených otázek: 43 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (21.5.2008 15:00) Ivan Nový
proč jste tak EU konformní, přece lidem už začínají docházet "zvěrstva", která EU páchá?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:13)
Vstup do EU byl rozhodnut občany v referendu, tudíž není možné naše členství jakkoli zpochybňovat. S členstvím jsou spojeny jak výhody, tak nevýhody a je naší povinností, abychom v jednáních v evropských orgánech usilovali i minimalizaci nevýhod pro naši zemi. V resortu zemědělství tak postupujeme velmi důsledně, posledním příkladem může být posun v návrhu krácení dotací velkým farmám, které bylo původně 45% a nyní je 9%, takže ČR nepřijde o mnoho miliard evropských prostředků.
OTÁZKA (21.5.2008 15:20) Markéta
Dobrý den, jak vážně je míněno Vámi proklamované "odškodnění zemědělců", kterým ani téměř po dvaceti letech od pádu komunistického režimu nebyly vyplaceny jejich podíly v družstvech. Jaké konkrétní kroky zamýšlíte v této věci učinit a jakou formu by toto "odškonění" mělo mít. Tiskem proběhlo Vaše vyjádření, že by se mělo jednat o náhradu v jedné třetině. Při vší ústě k Vaší snaze, proč pouze jedna třetina. V případě ostatních restitucí se nevracela jen ukradená třetina, nemluvě o tom, že za dvacet let otálení je reálná hodnota vyčíslených nároků už i tak podstatně nižší.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:16)
Na našem ministerstvu se již přes rok snažíme prosadit zákon, podle kterého by výplaty nároků oprávněných osob měly převzít akciové společnosti, které vznikly z transformovaných družstev a podnikají na majetku, na který měly částečně nárok i tyto oprávněné osoby. Vzhledem k uplynulé době od této tzv. druhé transformace se nedaří tento zákon prosadit přes legislativu, která namítá, že jde o retroaktivitu. Budu tedy pravděpodobně navrhovat, aby těmto osobám bylo stítem vyplaceno odškodnění, jehož výše však bude muset být omezena a určitě nebude přesahovat třetinu původní částky.
OTÁZKA (21.5.2008 15:36) Posluchač
P.Gandalovič -transformační nástupci bývalých JZD jsou zvýhodněni téměř 60- letým upřednostnováním v investičních podporách oproti SHR. Užívají dodnes bezúročně nakradený majetek, i nevydanou půdu soukromých zemědělců, páchají v obrovské míře negativní externality.. Menší zemědělci jsou s diversifikací činností s podílem menším než 40 % příjmu ze zemědělské výroby vyloučeni z investičních podpor. Tak kde je tedy rovnost podmínek v podnikání, když jste vyjednával zachování přímých plateb pro velké podniky, aniž jste zjednal nápravu , a nadále neúměrně velké podniky zatěžují danové poplatníky. Děkuji.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:20)
Pokud se týká dodržování podmínek správné zemědělské praxe a veškerých dalších zákonů, jsou samozřejmě tyto povinnosti stejné pro všechny. Zavedením Cross Compliance (křížových kontrol) to bude ještě více zřejmé. Pokud se týká pravidel čerpání z Programu rozvoje venkova, je celá řada podmínek, které jsme museli převzít z Bruselu, a tato mezi ně patří. Všude, kde je to možné, podporujeme soukromé zemědělce a zejména mladé zemědělce (v nedávné době jsem rozhodl o navýšení rozpočtu pro toto opatření o polovinu).
OTÁZKA (21.5.2008 15:41) Posluchač
P. Gandalovič..Kde je výhoda velkých postkomunistických zemědělských podniků, když vlastníci jejich družstevních podílů a akcií nepobírají žádné dividendy ? Potraviny v ČR jsou zhruba o 1/3 dražší než v Polsku, kde převládají drobné -diversifikované rodinné farmy ? Děkuji.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:23)
Neznám přesně statistiky cen potravin v Polsku, ale je třeba zdůraznit že ceny zemědělských výrobců se na cenách potravin obecně projevují maximálně do 20%. Cena potravin v Polsku může souviset s kupní silou obyvatel či může být i ovlivněna nepřímými podporami v zemědělství jako je například úleva na sociálním pojištění. Tyto výjimky však Polsko postupně ztratí. Pokud se týká efektivity našeho zemědělství, jsem přesvědčen, že je vyšší a že velikost farem není jediným určujícím faktorem.
OTÁZKA (21.5.2008 15:41) Posluchač
Po odečtení negativních externalit od podílu na tvorbě HDP se mi jeví dotovat pohrobky JZD a státních statků jako ekonomický hazard, plýtvání penězi danových poplatníků...Děkuji.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:24)
Tato otázka souvisí s jednou z předchozích otázek, a proto odkazuji částečně na předchozí odpověď. V každém případě hájím princip, že velikostní kriterium nemá být na přímé platby aplikováno, protože by tak bylo znevýhodněné české zemědělství jako celek.
OTÁZKA (21.5.2008 15:51) Agáta
Dobrý den.Jedním z uváděných argumentů současné světové potravinové krize je pěstování biomasy pro energetické účely.Jedná se podle Vašeho názoru o reálně existující problém nebo nekorektní argument ?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:28)
Vliv na světové ceny má více faktorů, než jenom biopaliva. Patří mezi ně především zvýšení poptávky po potravinách v Asii, především v Číně (spotřeba masa stoupla ze dvou kil na osobu na padesát!), ale máte pravdu, že masivní podpora výroby biopaliv především v USA a Brazílii na světové ceny má velký vliv. Česká republika bude prosazovat, aby EU přehodnotila své cíle v oblasti biopaliv, podle kterých se v roce 2020 má vyrábět 10% biopaliv. Myslím, že pětiprocentní hranice, kterou zatím máme, je bezpečná.
OTÁZKA (21.5.2008 15:52) Marie
Pěstování řepky je zátěží pro občany, obklopené žlutými, nasládle páchnoucími lány. Co dělat proti všudypřítomnému pylu, bolestem hlavy, špinavým autům a podmínkám, které pokud neškodí, nepochybně neprospívají? Práva zemědělců nekončí tam, kde začíná právo člověka na normální, ničím nenarušovaný život? Platíme za pohonné hmoty, posloucháme o příslibech ekologických daní, případně o zákazu topení tuhými palivy. Na to, jestli nám nevadí ta žlutá hrůza, se nás nikdo nezeptal. Co s tím?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:31)
Oproti loňskému roku stoupla rozloha půdy oseté řepkou o několik procent, od roku 1995 to je řádově o třetinu. Není to tedy nějaká dramatická změna a v řadě případů jde o to, že si toho více všímáme v souvislosti s diskusí o cenách potravin a biopalivech. Pěstování jakékoli odrůdy, tedy i řepky, podléhá řádnému schvalovacímu procesu, a proto není třeba se obávat negativních zdravotních vlivů, možná s výjimkou případů alergie, což je ovšem širší problém. Obecně (jak už jsem psal v předchozí odpovědi) jsem skeptický k dalším možnostem rozšiřování podílu biopaliv nad oněch 5%, které jsou stanoveny u nás.
OTÁZKA (21.5.2008 15:55) Posluchač
Zejména selské lesy ve vesnických honitbách jsou nepřímo cca 60 let ničeny přemnoženou spárkatou, která současným pokračovatelům komunistických ,,lidových myslivců" na základě ,nadvlastnického zákona o myslivosti, dříve o honitbách) nahrazuje vytrávenou, usmrcovanou drobnou polní zvěř zejména velkými podniky - (škody ročně řádově tisíce Kč/ha). Vyjednáním nižšího krácení přímých plateb tedy nedojde k rozdělení podniků, vyvolání životodárné konkurence, která by i nutila uživatele půdy k vyjasnění vlastnických vztahů , tedy i obnovení hranic mezi pozemky. Následně obnovování mezí , remízků..Takže vy jste se rozhodl umožnit nadále pomocí evropských dotací zejména bývalým JZD likvidaci selských lesů, ničení jiných výnosů ze zemědělské půdy, než je intenzivní zemědělství, které zamořuje vesnické katastry pesticidy ? Děkuji.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:36)
Pokud se týká udržování stavů zvěře, může vlastník honebního pozemku využít ustanovení zákona k zahájení řízení o snížení stavu. Naše ministerstvo vydalo pokyn podřízeným orgánům, aby vycházely vstříc těmto žádostem. Pokud se týká rozdělování podniků, nesouhlasím s vámi. Jsem zastáncem zásady, že podnikání nemají být kladeny jiné překážky než zákonem stanovené a pokud podnik tyto zákony (včetně vnosů hnojiv a chemických látek) dodržuje, není možné zasahovat do jeho hospodaření či velikosti. V rámci Reformy zemědělské politiky jsem představil zásady, podle kterých chceme zlepšit stav naší krajiny a motivovat podniky (bez ohledu na velikost), aby budovaly a udržovaly krajinotvorné prvky.
OTÁZKA (21.5.2008 16:19) Ohm
Je reálné očekávat, že zvýšení poptávky po zemědělských produktech povede k podstatnému snížení zemědělských dotací v EU a USA? Uvažuji v horizontu 10 až 20 let.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:38)
Máte pravdu, vývoj na trhu zemědělských produktů nás musí vést k úvahám o změnách Společné zemědělské politiky. Již dnes platí dohoda, podle které se sníží podíl SZP na celkovém rozpočtu EU z 45% na 32% a nyní se povedou diskuse, zda by to nemělo jít ještě dál.
OTÁZKA (21.5.2008 16:36) Iva Vaníčková
Dobrý den pane ministře, ráda bych se zeptala,zda se počítá s vyrovnáním od býv.ZD,nyní již většinou a.s. Vyrovnání mělo být do sedmi let a stále se nic neděje. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:39)
K této otázce jsem se vyjádřil v jedné z předchozích odpovědí. Vnímám problém nevypořádaných transformačních podílů velmi vážně, ale jeho řešení není jednoduché a budu asi muset postupovat tak, jak je uvedeno v té předchozí odpovědi.
OTÁZKA (21.5.2008 16:38) Ross Hedvicek
U nas v Americe (ja jsem totiz American), mame nejvykonnejsi zemedelstvi na svete. Co udelate pro to, abyste se cesti zemedelci vyrovnali nam Americanum alespon z jedne desetiny?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:41)
Zdravím do Ameriky, je třeba rovněž říci, že dotace americkým farmářům jsou v řadě případů vyšší než v Evropě a navíc nyní významně ovlivňují trh s komoditami v důsledku podpory biopaliv. Diskuse o efektivitě jednotlivých modelů zemědělství by proto přesahovala možnosti této internetové diskuse, ale považuji to za velmi zajímavé téma pro nějaký větší seminář v budoucnu.
OTÁZKA (21.5.2008 17:15) Michael
Dobry den p.Gandalovič,zajimalo by me, jak vidite budoucnost PFCR? 1) jak dlouho tato instituce jeste bude fungovat? 2) co se stane az dojdou naroky, ale stat stale bude mit mnoho nyvydanych pozemku? 3)Chystete najake zmeny pro lidi kteri maji pozemek pronajaty desitky let, ale pravo odkupu na nej nemaji?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:44)
1) PFČR bude fungovat ještě zhruba do roku 2012, ještě je před námi privatizace cca 250 tis ha zemědělské půdy, což při tempu 50-60 tis za rok zhruba vychází. Je třeba si uvědomit, že nyní se v majetku státu nachází půda, kde bylo většinou nedokončené přídělové řízení, a proto je její příprava k privatizaci složitá. 2) Po vypořádání všech platných nároků bude zbylá půda privatizována 3) Chystáme změnu zákona o prodeji státní půdy, která by měla nově upravit přednost současných nájemců zemědělské půdy.
OTÁZKA (21.5.2008 17:38) Posluchač
Jak je v současné době řešena koexistence ekologických a chemizaci používajících zemědělců na úrovni podzákonných norem ?? Připadá mi skandální, aby v současné době chemizující zemědělec dostával dotace, když s postřikovačem jede těsně až na kraj sousedícího pozemku, který je zařazen v režimu EZ . Proč chemizaci používající zermědělci, kteří tím ničí jiné produkty -PITNOU VODU, potraviny -drobnou polní zvěř přímo na polích (tím jsou tyto pozemky znehodnocovány jako honební - zvěř přebíhá !!! ),ap. Také znehodnocují úrodu ekologických -sousedících zemědělců, a nejsou proto automaticky ze zákona, apod. nuceni platit odškodnění, poplatky za používání rakovinotvorných pesticidů v katastrech obcí ???
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:48)
Váš dotaz je velmi specifický, je třeba mít více prostoru pro odpověď. Pokud jej pošlete mailem s adresou, rád na něj odpovím.
OTÁZKA (21.5.2008 17:51) Dája
Dobrý den, zajímalo by mě kdy začnete více podporovat BIO potraviny. Jezdíme pravidelně nakupovat do Německa např. do Kauflandu ale i do dalších supermarketů a mají tam velké množství produktů například za Euro džemy a hned vedle za Euro Bio džemy. S tím jsem se u nás v životě nesetkala. Tady je Bio jen v jakémsi rohu pár kusů zboží a ještě k tomu jednou až dvakrát dražší. V poslední době se setkávám v Německu stále více s Čechy, kteří si odtamtud odváží plné tašky. Nejen Bio, ale i spousta dalšího zboží je tam levnější. Není to škoda, že ČR neumí nabídnout dostatek kvalitních a cenově dostupných potravin a lidé musí kvůli tomu jezdit za hranice?
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:50)
Biopotraviny nyní podporujeme jak na úrovni jejich produkce (vyšší dotace eko-zemědělcům), tak na úrovni investic (bodové zvýhodnění žadatelů o evropské peníze). Nyní rovněž financujeme kampaň určenou spotřebitelům, která by měla rozšířit poptávku a vytvořit tak prostor pro větší nabídku a konkurenci.
OTÁZKA (21.5.2008 18:00) Posluchač
Dobrý den, pane ministře. Ekologičtí zemědělci v celé EU jsou diskriminováni tím, že v rámci SZP EU je zaveden intervenční výkup některých komodit, který v drtivé většině slouží jen pro výkup chemizovaných přebytků .Tento evropský zásah značně deformuje světový trh , a vyvolává třeba hladomor v Africe. Přitom v ČR ekologické zemědělství bylo hned zavražděno" ukončením podpor na EZ a investic pro sotva obnovené rodinné farmy ministrem Luxem v r. 1992., bývalým místopředsedou JZD. EZ je doménou rodinných farem, které nemají přístup k půdě, a aby se uživiliy, jsou nuceny diverzifikovat činnosti, často z EZ nemají příjem neštastných 40%, aby dosáhliy na státní investiční podpory..Chápu to jako diskriminaci, skrytou podporu velkých podniků..Co vy na to ?? Děkuji..
ODPOVĚĎ (22.5.2008 11:52)
Mohu vás ujistit že při současné úrovni cen komodit žádné intervenční nákupy neprobíhají a myslím ani v budoucnu nebudou. Pokud se týká diskuse o velkých či malých farmách a o 40% hranice diversifikace, odpověď najdete výše.