Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN

Co chtějí Piráti prosadit ve sněmovně? Čtenářům odpovídal předseda poslaneckého klubu Michálek

Jakub Michálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

S téměř jedenácti procenty hlasů se stali třetí nejúspěšnější stranou. Piráty podpořilo více než půl milionu voličů, což jim zajistilo 22 sněmovních křesel. Jak chtějí občanům důvěru splatit? Na jaká hlavní témata se v dolní komoře zaměří? Na dotazy čtenářů odpovídal ve čtvrtek dopoledne pražský zastupitel a předseda pirátského klubu Jakub Michálek.

položených otázek: 144 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.10.2017 18:17) Michal Dvořák
Dal jsem vám svůj hlas protože se mě líbil váš volební program. Teď se ptám, jak chcete svůj volební program splnit ?? V opozici to asi nepůjde: Máte pro tuto situaci nějaké řešení nebo jste se chtěli dostat do sněmovny proto, aby jste si jako mnoho jiných nacpali vlastní kapsy nakradenými penězi. Viz. ČSSD, ODS, atd.
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:10)
Dobré ráno, pane Dvořáku, děkuju Vám i dalším lidem za podporu! Budeme náš program prosazovat stejně jako poslední 3 roky na pražském Magistrátu - dohlížet na to, aby politici nekradli, a předkládat ve Sněmovně konkrétní návrhy zákonů - zkrátka dělat kvalitní opoziční práci, kterou Česko potřebuje jako sůl. Jsem přesvědčen, že zákony lze prosadit i z konstruktivní opozice. Například ANO, Piráti a Starostové mají dohromady 106 hlasů, takže i když nebudeme v koalici, můžeme prosadit klíčové zákony pro průhlednost státu, dohledatelnost každé utracené koruny v rozklikávacím rozpočtu na internetu a digitalizaci veřejné správy.
OTÁZKA (25.10.2017 18:17) J. Herejk
Přímá demokracie zní velmi pěkně. Jsme zastupitelská demokracie a svěřit rozhodování lidu může natropit mnoho škody. Mám velké obavy z hrátek kolem referenda. Uvědomují si Piráti, že může být zneužito k vystoupení z EU?
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:20)
Každý nástroj může být zneužit, můžeme se bavit o tom, zda, jak a kde to lze omezit. Já k lidem nemám a priori nedůvěru. Po 3 letech v politice mám pocit, že politici nejsou v průměru o moc chytřejší a lepší než ostatní lidé. Dobrý stát by podle mě měl být postaven na zastupitelské demokracii s prvky přímé demokracie. Je pravda, že je potřeba lidi demokracii učit a kultivovat politickou kulturu, a to zdola - tam kde to každý den vidí. Např. by bylo dobré, kdyby si lidé nejprve vyzkoušeli zvolit svého starostu a teprve pak by se přímo volil prezident. Na druhou stranu místní referenda už máme mnoho let a řada z nich úspěšně proběhla, i když je politici někdy blokují. Pokud jde o EU, nemyslím si, že by většina lidí chtěla vystoupit z Evropské unie a zákon navíc bude na začátku určitě upravovat otázky, o kterých je referendum nepřípustné, jako to známe z místního referenda. Je možné, že otázka mezinárodních smluv mezi nimi aspoň na začátku bude, než si lidé referendum zažijou, ale je to věcí politické diskuse. My Piráti uděláme maximum pro to, aby referendum mělo rozumné parametry, fungovalo a nebylo zneužitelné.
OTÁZKA (25.10.2017 19:21) František
Dobrý den, dnes jsem viděl na IDNES rozhovor s vaším poslancem Františkem Kopřivou. To je opravdu postoj pirátů, že ČR může vystoupit z NATO, když se EU sama ubrání? Váš problém je prý účast USA v NATO. Na koho jiného se chcete spoléhat? Francii? Německo? Jako váš volič jsem trochu zklamaný. To to hezky začíná.
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:27)
Dobrý den, to jsou spekulace, které mohu vyvrátit. Byl to Františkův první rozhovor, je to náš úplně nejmladší poslanec a věřím, že v dalších rozhovorech se mu to podaří vysvětlit lépe. Piráti neprosazují vystoupení z NATO, naopak prosazují, aby v rámci NATO a po dohodě s ním evropské země posílily svoji spolupráci na společné obraně. Princip NATO (North Atlantic Treaty Organization) spočívá právě v severoatlantickém spojenectví mezi Severní Amerikou a Evropou - účast USA je tedy nezbytná a v žádném případě ji nezpochybňujeme. Říkáme pouze to, že armády evropských zemí by však měli úžeji spolupracovat, aby byla společná obrana skutečně efektivní.
OTÁZKA (25.10.2017 19:22) E. Macová
Jak budete reagovan na snahy o zrušení senátu a snižování počtu poslanců?
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:34)
Domnívám se, že Senát má svoji logiku v ústavním systému ČR, například při jmenování ústavních soudců, při kontrole zákonů a při rozpuštění sněmovny. Senátoři navíc mají velmi úzkou vazbu na své regiony. Pokud Senát špatně funguje, zlepšujme jeho práci! Nenavrhujme hned zrušení a úplné překopání systému. Například je pro mě nepřijatelné, když senátoři berou plat, i když nejsou v práci bez řádné omluvy. Senátoři bohužel často kumulují funkce starostů a pak se to projeví v kvalitě funkce. Prodlužme lhůtu v Senátu na 60 dnů, aby se kontrolou zákonů skutečně důkladně zabýval.
OTÁZKA (25.10.2017 19:22) Dan Richter
Myslím si, že není správné, aby občané "sponzorovali" politické strany a hnutí ze svých peněz formou státního příspěvku. Navrhli byste zrušení státního příspěvku politickým stranám ? Ať si strany platí náklady na svůj provoz a volební kampaně z peněz svých členů a sponzorů. Ušetřenou 1 mld. Kč/rok by šlo např. použít na zvýšení platů učitelů, sester a zvýšení důchodů.
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:43)
Dobrý den, když jsem se před lety díval na politické strany a jejich financování, tak jsem uvažoval podobně. Domníváme se, že politické strany by neměly být financovány miliardáři, ale ani být plně závislé na státu. Politické strany by měly mít hlavní příjmy od drobných dárců - svých voličů. Pak by měly daleko silnější zpětnou vazbu. Zrušení státního příspěvku nenavrhneme, ale chceme hlavně ukázat, že ty peníze lze použít na skutečně špičkovou práci (kvalitní asistenty, návrhy zákonů, kontaktní místa pro občany apod.). Navrhneme podpořit drobné dárcovství formou slevy na dani ve výši 2000 Kč a případně výši státního příspěvku nějakým způsobem omezit navázáním na částku, kterou strana vybrala od drobných dárců. Co je ale hlavní, státní příspěvek a jiné výhody by podle nás neměla dostávat politická strana, která do posledního halíře nedoloží, na co peníze použila - příspěvek by tedy byl pouze pro transparentní strany, což by pomohlo politiku pročistit. Dnes se zveřejňují pouze výdaje na volby, a to navíc nedostatečně.
OTÁZKA (25.10.2017 20:10) pavel
dobry den, gratuluji k volebnimu vysledku. pamatuji si vas boj o soudni proces s lidmi, kteri stali na pocatku open card. nakonec i kdyz jste predlozil dukazy a navrhoval nezaujate pravniky, vse dopadlo jinak. zdrzovanim primatorky a predrazenou a zbytecnou pravni analyzou u "kamaradskych" pravniku bylo jakekoliv trestni stihani promarneno. chci se zeptat: kde berete po teto zkusenosti optimismus a energii pro dalsi praci v politice? a druha otazka : dalo by se priste udelat neco jinak, abyste z opozice dokazali podobne vysetrovani prosadit? diky, pavel
Jakub Michálek: (26.10.2017 11:55)
Dobrý den, Pavle, děkuji vám za podporu! Máte pravdu, že v Opencard jsme všechno zpracovali, ale primátorka Krnáčová a policie s případem nechtěli nic dělat. Pan Janoušek a pan Grygárek jsou na svobodě, jako kdyby se nic nestalo. Udělali jsme maximum, bez součinnosti primátorky Krnáčové a policie bohužel nemá zastupitel pravomoc nic dělat. V některých amerických městech však třeba mají protikorupční program, že nepoctivého politika jako byl Pavel Bém - který je spojen s kauzami Opencard, Blanky, pronájmu Škodova paláce, Benice apod. - může zažalovat k soudu i běžný občan či občanská iniciativa, pokud na sebe vezme riziko neúspěchu a úhrady soudních výloh. Myslím, že bychom se měli inspirovat ze zemí, kde s korupcí umějí bojovat nikoliv stavět Potěmkinovu vesnici. Někdy si říkám, jestli politiku má člověk za potřebí, když může jít dělat vědu nebo něco užitečného. Pak si ale uvědomím, že když si tohle řeknou všichni a budou na politiku kašlat, tak to bude stále stejné, takže táhneme tu bárku dál. Obrovskou energii a nadšení mi dávají lidi, kteří na nás třeba zaklepou na okno na Magistrátu, aby nás pozdravili a poděkovali nám za práci nebo nás podporují na ulici a také ze skvělého nasazení těch stovek dobrovolníků, kteří nám zadarmo a ve svém volném čase pomáhají. A i když člověk často pochybuje a když se mu ostatní politici vysmívají, tak poslední volební výsledek, kdy jsme v Praze skončili druzí a vyhráli jsme volby na Praze 2, 3, 5, 6 a 7 dokazuje, že máme mezi lidmi obrovskou podporu. Vím jistě, že když nás takových bude víc, dokážeme změnit cokoliv. Je to pouze otázkou času :-)
OTÁZKA (25.10.2017 19:35) lebka
budete kontrolovat politické strany, aby nekradli? ČSSD má obrovské dluhy od dob Paroubkovi kampaně a lze tedy předpokládat, že při tomto volebním výsledku bude dělat vše proto, aby to dostala zpět.. 2. Vezmete si bezpečnostní výbor a zabráníte šmírování lidi?
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:00)
Dobrý den, kontrola moci a mocných je naše klíčové téma. Například nechápu, že ČSSD schválila v Praze výstavbu tramvajové trati doprostřed pole, které vlastní společnost FINEP, čímž se tyto parcely zhodnotí o stovky milionů, které shrábne developer, aniž by investoval do okolní infrastruktury, a potom si ta samá společnost FINEP pronajme od ČSSD Lannův palác, na vlastní náklady udělá rozsáhlou rekonstrukci a přislíbí ČSSD celkové nájemné přesahující 100 milionů korun. Myslím, že je dobře, že ČSSD odcestovala na okraj české politiky. Pro nás je to odstrašující příklad, jak to nedělat. Bezpečnostní výbor a komise pro kontrolu odposlechů jsou jednou z našich priorit ve vyjednávání. Domnívám se, že máme slušnou šanci tyto instituce obsadit, zmapovat, jak stát šmíruje občany např. plošným odposlechem komunikačních uzlů nebo zneužitím odposlechů, o kterých se lidé nikdy nedoví, a vrátit ochranu soukromí občanů mezi skutečně respektovaná práva.
OTÁZKA (25.10.2017 19:40) Petr Jeřábek
Dobrý den, chcete usilovat o změnu nebo alespoň úpravu volebního systému a jaká by měla být přibližně jeho podoba. Děkuji
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:06)
Prosazujeme poměrné zastoupení politických stran, tedy základní úpravou by bylo snížení počtu volebních krajů, snížení uzavírací klauzule z dnešních 10 % (pro koalice 2 stran), resp. 5 %, např. na 4 % jako v Rakousku. Žádný systém ale nemůže být náhradou za západní politickou kulturu, ke které např. patří, že zveřejnění věrohodných informací o korupci vede ještě před soudem k odchodu z politiky. V tomto ohledu jsme konstruktivní opozicí.
OTÁZKA (25.10.2017 20:21) koko
dobry den, pokud vim, pan Babis nebyl za nic odsouzeny. 1/ Proc nectite presumpci neviny? (navic po skandalech ve vedeni policie a podezrelemu nacasovani) Nehodi se to pouze "do kramu", mit se na co vymluvit ze nechcete jit s ANO? 2/ Pokud by pan prezident zrusil stihani AB, prestanete proti nemu mit vyhrady? 3/ Souhlasite s nazorem, ze strana ktera muze byt ve vlade a aktivne tak prosazovat svuj volebni program, ale neuskutecni tak a dobrovolne se odebere do opozice, si v pristich volbach nezaslouzi hlasy svych volicu? Staci ANO/NE Dekuji
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:18)
Dobrý den, presumpci neviny samozřejmě ctíme, ale to nevylučuje, aby politické strany, které mají svobodu slova, mohly kritizovat zkorumpované lidi ještě před tím, než byli odsouzeni. Bez toho by demokracie nebyla možná, zvlášť v naší zemi, kde mají soudy v zásadních kauzách neskutečné průtahy. Souhlasím s vámi, že načasování je podezřelé, ale to pana Babiše vůbec neomlouvá. Piráti požadují, aby trestní věc pana poslance Babiše projednal s největší urgencí příslušný trestní soud, který jedině může rozhodnout o vině či nevině. Bohužel případ Čapí hnízdo vyvrací mýtus, že bohatí nekradou, ale naopak někteří lidé přes velké bohatství hledají nelegální a neetické cesty, jak si ještě přilepšit a rozšířit svůj majetek na úkor daňových poplatníků. Popravdě nevím, kam se tito lidé ženou, protože životní spokojenost spočívá v něčem úplně jiném, pro mě, abych byl s lidmi, které mám rád, a dělal něco, co má smysl. Pouze slepý člověk nevidí, že 1 % těch nejbohatších si nastavilo současný systém tak, aby více bohatli, pobírali dotace, vyhnuli se pomocí kliček soudům a platili menší daně a pan Babiš je jako miliardář přirozeně součástí této zájmové skupiny. Díky tomu, že je bohatý a má zastropované povinné sociální pojištění, je jeho celkové zdanění 34 %, zatímco u střední třídy je to 43 %. Tohle je třeba říkat na rovinu a záleží na lidech, koho si vyberou, kdo bude doopravdy hájit jejich zájmy.
OTÁZKA (26.10.2017 12:13) Tomas
Dobry den, bude piratska strana I po vstupu do Poslanecke snemovny prosazovat teritorialitu soudnich exekutoru? Dekuji za odpoved
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:25)
Dobrý den, okamžité řešení nespravedlivého exekučního systému, který nastavila justiční mafie v čele s Pavlem Němcem, je pro nás prioritou, kterou chceme řešit hned po ustavení sněmovny, protože ničí život statisícům lidí včetně seniorů. Samozřejmě Kellner a spol. nás nebudou mít rádi. Chceme prosadit územní příslušnost (což prosazuje i exekutorská komora, protože většina exekutorů jsou drobní podnikatelé), sloučení dluhů, chráněné bankovní účty a jednodušší dostupnost oddlužení. Dluhy se samozřejmě musí platit, ale není přeci možné, aby s.r.o. mohlo normálně zkrachovat a předlužený člověk měl zničený celý život. Stačilo by převzít nějakou rozumnou úpravu, jak platí v některých západních státech, např. Německu. Věřitel také nese část rizika, že jeho pohledávka bude nedobytná a měl by se proti tomuto riziku zajistit a nepůjčovat lidem, kteří na splacení mít nebudou, jak to dělají některé finanční instituce. Je ohavné, že daňoví poplatníci skrze státní sociální systém pak sanují tyto půjčky a přisáté exekutory.
OTÁZKA (26.10.2017 11:35) Honza C
Dobry den, volil jsem piraty a chtel bych se zeptat na vas registr lobbistickych kontaktu. Je mozne ho vyplnovat nepravdive nebo neuplne? Neni to pak stejne cele jen o duvere a postrada tim smysl?
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:26)
Všechno je o důvěře. Máme nicméně efektivní kontrolní systém, jak případné podezření řešit.
OTÁZKA (25.10.2017 19:42) Lukas
Dobry den, jaky mate postoj k ilegalni migraci?
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:31)
Dobrý den, stručně řečeno prosazujeme racionální řešení tohoto problému podle platných zákonů. Uprchlická krize nebyla vstupenka pro všechny, kdo si chtěli přilepšit, do Evropy, aby zde žili ze sociálních dávek financovaných z kapes daňových poplatníků. Na druhé straně humanitární aspekty uprchlické pomoci a legální nástroje pro řízení imigrace (zejména špičkových vědců, umělců, odborných pracovníků, kteří mohou obohatit naši společnost) plně respektujeme a nesouhlasíme s vlnou nenávisti a politického populismu, k němuž je zneužívána. Naše plné stanovisko najdete na webu https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/stanovisko-k-uprchlikum.html
OTÁZKA (26.10.2017 8:17) Jan Holík
Ohledně zákona o obecném referendu - jaká se Vám zdá přijatelná minimální hranice počtu podpisů? 100.000? 1.000.000?
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:32)
Dobrý den, největší petice v Česku měla kolem 450 000 podpisů. Osobně považuji za rozumnou hranici 100-250 tisíc podpisů. Konkrétní číslo bude věcí politické diskuse a bude to záležet na tom, zda bude povinnost podpisy ověřovat.
OTÁZKA (25.10.2017 22:04) Michal
Ahoj Jakube, ještě jednou gratulace z jihu do Prahy. Držte se povolební strategie zveřejněné před volbami a nic si nedělejte z falešných účtů. Ať se daří :) Tvůj kamarád z facebooku.
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:34)
Díky za podporu! Máme bohužel informace, že proti nám ANO jede kampaň falešných účtů s cílem nalákat nás do koalice. Je to legrační, že si politická strana musí platit falešné účty. Jejich odhodlání a nasazení oceňujeme, asi jsme hodně atraktivní nevěsta. Nenechali jsme se zlákat na pražském magistrátě, kde jsou podmínky daleko brutálnější, protože zastupitel pracuje za minimální odměnu, a nenecháme se zlákat ani ve sněmovně.
OTÁZKA (25.10.2017 20:28) koko
dobry den 1/ "stahnul" jste nekdy neco nelegalne? 2/ pouzivate nebo pouzival jste nekdy nelegalni software? 3/ kde je hranice vase a piratu obecne, v tom, kdo je "zlocinec" a kdo ne?
Jakub Michálek: (26.10.2017 12:40)
Dobrý den, když jsem byl malý, tak se mezi námi běžně kopírovaly a stahovaly počítačové hry. Pamatuji si na legendární Civilizaci I, kterou jsme měli na 3 disketách a pouštěli ji na 286 - bylo to moje první setkání se strategickým uvažováním. Předpokládám, že to nebylo úplně legální, čímž to nechci nijak obhajovat. Vzpomínám na tu dobu jenom v dobrém. Fakt je ten, že mladí často neměli peníze na to, aby si drahé hry kupovali. Není to ideální, ale nemyslím si, že by bylo správné je kvůli tomu zavřít do vězení či po nich požadovat desítky milionů. Zločinci jsou ti, kdo na nelegálním kopírování vydělávají na úkor autorů, pokud to autory skutečně poškozuje.
přeposlat e-mailem