Co pro znamenají ocenění a na čem pracuje? Odpovídala Eva Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Eva Jiřičná je jednou z nevýznamnějších světových architektek, stíhá provozovat studia v Londýně i Praze, navrhuje interiéry butiků, přednáší po celém světě, je držitelkou Řádu britského impéria i členkou Královské akademie umění. Minulý týden získala Jiřičná za mimořádný přínos postavení žen v architektuře prestižní Cenu Jane Drewové. Co pro ní ocenění znamená a na jakých projektech nyní pracuje?

položených otázek: 19 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (27.3.2013 8:39) Adam
Proč se vyhýbáte přírodním materiálům?
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:20)
Nevyhýbam se jim nepovažuji sklo za nepřírodní materiál a kov nám poskytuje země zrovna tak jako dřevo. Je to to samé s lidmi nekteri vám padnou do oka a zalíbí se vám a nekteri vás nezajímají nebo vám jsou i nepříjemní.... Kdybychom delali všichni všechno stejně byla by na světe nuda... Jsem rada ze je tolik lidi a architektů kteří mají opačný názor.
OTÁZKA (27.3.2013 8:35) Lenka
Dobrý den, četla jsem knihu Vašich rozhovorů s Karelm Hvížďalou a byla pro mě mimořádně inspirativní, i když o architektuře skoro nic nevím. Děkuji za pěkný zážitek. Máme 8 let starý rodinný dům postavený podle typového projektu developera, kromě interiérů by dům potřeboval upravit i některé stavební a technologické části (např. špatně je navrženo podlahové topení, vstupy do zahrady, odhlučnění). Zajímalo by mě, zda i takový dům má cenu přestavovat, nebo zda by to pro architekta bylo těžko akceptovatelné. A jak takového architekta vybrat, nemám s tím vůbec žádnou zkušenost. Přeji hodně úspěchů a držím Vám palce.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:21)
Vydržet - všechno ma cenu do čeho vložíte odhodláni lasku a smysl pro humor. Někdy se opravdu ze strašného domu dá udělat zajimavy objekt. Podívejte se na svůj dum až bude svítit sluníčko a usmejte se a snažte si představit co byste si přála. Je to možna naivni odpověd ale někdy to pomůže najít novou cestu. Neslibuji ze by ta cesta byla jednoducha ale flétnu do zita bych naházela.... Držím vám upřímně všechny palce a zkuste to !
OTÁZKA (27.3.2013 8:27) Ivan
Dobrý den, jak se Vám líbí "kovová" budova V Praze na Těšnově před hotelem Hilton? Já ji považuji za nějšerednější dům v Praze, něco mezi Titanikem a tovární halou. To opravdu dnešní architekti neumějí udělat stavbu, která by ladila oku a svým tvarem a stylem zapadla mezi ostatní zástavbu. To neznamená, že bych odsuzoval moderní stavby ve starší zástavbě, ale musí tam "patřit". Děkuji za názor.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:21)
Nechci se vyhnout odpovědi ale bohužel si nevybavuji budovu kterou mate na mysli. Je to hotel Hilton ? Můj problém je Nova scéna Národního divadla a Parlament vedle Národního Musea....
OTÁZKA (27.3.2013 8:25) Karel, Zlín
Dobrý den paní profesorko Jiřičná. Jak moc se cítíte Zlíňačkou? Jak myslíte, že přijmou místní obyvatelé, až se dokončí projekty rekonstrukce podchodu a Gahurova prospektu? Děkuji za odpověď a přeji pevné zdraví a mnoho zrealizovaných objektů (snad i ve Zlíně)
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:21)
Už jsem na jenu otazku o Zlíně odpověděla - cítím se být od dětství jak Moravankou tak Zlinackou - vysvětlení pro to nemam zádné ale vždy jsem byla pyšná a stále jsem pyšná ze jsem se narodila ve Zlíně. Svým kolegům kteří navrhli podchod držím všechny palce a doufám ze se projekt povede. Těším se až jim budu moct projít.
OTÁZKA (27.3.2013 8:28) Jana
Vaše práce jsou krásné, ale spíše mě zajímá jak se udržujete v tak skvělé formě
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:21)
Moc vám děkuji - nevím jak bych odpověděla po pravdě - mám na sebe minimalni množství času a cvicim.... Doporučuji Pilates a yogu. A hlavně úsměv ten moc pomáhá... Moc vám držím palce !
OTÁZKA (26.3.2013 20:15) Georgi Dimitrov
Dobrý den paní Jiřičná. Je mi 15 let a už odmalička chci být architektem. Architektura mě tehdy něčím velice okouzlila. Možná je to tím, že je velice dynamická a špatně se dají určit její hranice. Slyšel jsem, že pro Jana Kaplického nebyla architektura pouze navrhování budov, ale i mnoho činností s navrhováním spojené. Často se zamýšlím nad tím, jaký vliv na nás tento obor má. Proto bych se chtěl zeptat, co je pro Vás architektura? Je to hodně filozofická otázka, ale snad na ni existuje odpověď :-) Ještě bych se Vás chtěl zeptat - jaké je to s architekturou v zahraničí? Jaký je Váš pohled na rozdíly mezi vnímáním architektury u nás a v cizině? Velice si vážím Vašeho díla a děkuji za odpověď. Georgi Dimitrov
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:22)
Jsem rada ze jste se pro architekturu rozhodl je to obor ktery vyžaduje 100% energii. Je to vaše zaměstnáni vás koníček, vaše láska. Je to obor s obrovským rozsahem a velice širokým horizontem nikdy jsem se sama nenudila a získala jsem díky své profesi mnoho přátel. Architektura je o lidech a pro lidi. Vyžaduje lásku k oborům. Držím vám palce !
OTÁZKA (27.3.2013 7:57) Radek
Co říkáte na pestrobarevné fasády, kterymi se snazi nájemnici ozvlastnit paneláky. Na Slovensku pry dokonce oblekli dum do maskacu. Je to dobre? Byla by vhodna nejaka regulace?
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:22)
Paneláky jsou depresivní a smutné svědectví minulosti. Bohužel se jich zbavit nemůžeme. Smysl pro humor je vždycky lepší než deprese - je tolik skvělých nápadu mezi lidmi - proč by se nemely objevit na fasádach budov a přivést úsměv do našich mysli místo zamraceneho cela ? Je to nouzové řešení ale v okamžiku kdy je člověk schopen se usmát život se hned trosku usměje zpátky....
OTÁZKA (27.3.2013 8:39) Adam
Setkáváte se s kritikou od někoho jiného, než od spolupracovníků? Pokud ano, co bývá jejím nejčastějším obsahem?
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:22)
Kritika je nedílnou soucasti našich životu... Musí ji člověk brát vázne i kdyz si mnohdy mysli ze mu to nepatří. Bez kritického oka počínaje od rodičů a blízkého okolí bychom nebyli to co jsme. Musíme se naučit poděkovat a v srdci se rozhodnout jestli je na kritice alespoň zrnka pravdy... Zrovna tak jako s neúspěchy se musíme naučit vypořádat se s kritikou( něžně prosím !!!)
OTÁZKA (27.3.2013 7:56) Hana
Dobry den pani Jiricna, predne dekuji za to, ze ve Zline muzeme chodit okolo vasich staveb, je to dar. Dotazy: mate krasnou cestinu bez prizvuku, jak jste si ji udrzovala behem vaseho pobytu v zahranici? Co je pro Vas dar, cim se citite obdarovana? Dekuji za odpovedi
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:23)
Myslím si ze člověk svůj mateřský jazyk zapomene jenom kdyz chce. Dělám chyby ale nikdy jsem se nesnazila předstíral ze jsem Anglicankou. Měla jsem v zivote mnoho štěstí a hlavně jsem cely život dělala co dělám rada- a jsem vděčná ze jsem měla příležitost poznat tolik skvělých lidi. Upřímně vám děkuji za vaše laskavá slova.
OTÁZKA (27.3.2013 4:42) Katerina
Krasny den preji pani Jiricna, rada bych se zeptala, zda mate ci chystate nejake projekty v New Yorku? Rada bych se na ne prisla podivat. Dekuji a preji vse dobre, Katerina
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:23)
Jste moc hodna , v New Yorku máme začít pracovat na návrhu posledního patra Musea of New York Social History. Čekame až ziskaji dost peněz aby projekt mohl začít....
OTÁZKA (26.3.2013 16:35) Tomáš
Dobrý den paní Jiřičná, předem bych Vám chtěl říct, že Vás moc obdivuji. Jsem umělec, designer a upřímně mě mrzí, že česká společnost je k novým věcem tak přísná. Říkám si, jak je Praha hezká a jak by byla nádherná, kdyby v ní bylo mnohem více kvalitního veřejného prostoru a moderních staveb 21.století. Co si myslíte o našich úřadech, které vydávají povlení na stavby, pak ho zase ruší a takto pořád dokola? Viz.nákladové nádraží Žižkov. Za kolik let si myslíte, že se k současnému světovému vnímání architektury a umění obecně česká společnost postaví čelem? Děkuji a zdravím a přeju moc úspěchů.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:24)
Jistě bych rada řekla ze proces schvalování a jednání s úřady je ve světe lepší - bohužel kdekoli ve světe je to proces svízelný a zdlouhavý. musí se člověk obrnit ohromnou mírou trpělivosti a také pochopením pro ty kteří v těch úřadech pracuji někdy to mají stejně těžké jako my.
OTÁZKA (26.3.2013 14:46) Václav Kastner
Jak probíhá chod Vašeho ateliéru? Mám na mysli to, do jaké míry se podepisujete na jednotlivých projektech. Není totiž přece možné při Vašem vytížení a několika pobočkách Vaší kanceláře, abyste měla detailní přehled o úplně všech projektech. Možná se mýlím, ale vždy jsem si myslel, že role hlavní architekta v takto velkém studiu je spíše taková, že udává směr.. Díky za odpověď Kastner
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:25)
Samozrejme nejsem schopna řešit každy detail ale snažím se o kazdem projektu vědet co nejvíc. Na některých projektech je spoluprace s kolegy užší a někdy se musím více spolehnout na jejich schopnosti a znalost způsobů jak kancelář pracuje. V kazdem případe nejsem osoba na papíře, možna k lítosti mych kolegu se pletu do věci daleko více než by se očekávalo. Pořád kreslím, rukou na počítači mi to jde moc pomalu, ale většina detailu na projektech prošla mou rukou. Nejvíc ve svém oboru miluji navrhování a nenávidím administrativu. Mám štěstí ze porad mohu dělat co mám rada.
OTÁZKA (26.3.2013 22:33) Tinkiwi
Dobry den pani Jiricna. Predem bych Vam chtela sdelit jak moc Vas obdivuji a jak si vazim Vasi prace a prinosu nasi vlasti. Mam jen kratkou otazku. Cim se od prvopocatku Vasi tvorby inspirujete ci kdo Vas kdy inspiroval? Dekuji.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:25)
Víte já mám v zivote velký problém me totiž inspiruje skoro všechno. Kdyz se člověk naučí dívat tak inspirace je v dobrém i špatném všem co je kolem nas
OTÁZKA (26.3.2013 18:37) Libor Dlabal, Velké Popovice
Moc Vás zdravím ! Když byla vyhlášena soutěž na knihovnu v Praze,říkal jsem si,"No jo,to zase bude nějaká betonová kostka." Když jsem viděl vítězný návrh,málem jsem měl z té krásy slzy v očích. Bohužel....politický mimoň(a arogantní sebezahleděnec i v civilu) na hradě neunesl přímou konfrontaci z geniem a pomyšlení že po někom zůstane něco tak mimořádného,zatímco po něm za pár let neštěkne pes zapříčinilo,že nejprve zlikvidoval dílo a pak i autora. Moc se omlouvám,že se má otázka netýká přímo Vašeho díla,ale Vás se týka zcela určitě: "Můžete prosím něco udělat pro to,aby budova-chobotnice byla přeci jenom realizována?"(v Praze) .....Vím že pokud nebude stát na místě kam byla navržena, bude to nezměrná škoda a historicky promarněná šance.Ale pokud nebude postavena vůbec i třeba někde jinde a s jiným využitím,škoda bude ještě daleko větší. Pro mne jsou dvě nejkrásnější stavby na světě Sagrada Familia v Barceloně a Kaplického chobotnice. ...a samozřejmě nejkrásnější panorama,pohled z Karlova mostu na Hrad. Moc si vážím Vás jako architektky i jako člověka a přeji Vám jen to nejlepší. S pozdravem Libor Dlabal,Velké Popovice.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:25)
Zalezitost knihovny byla jednou z nejsmutnější zkušenosti mého zivota. Bohužel kdyz se do procesu začlení závisti a politika tak to znamená smutný konec.
OTÁZKA (26.3.2013 20:16) Ondřej
Vážená paní Jiřičná, Vaši práci obdivuji, ale zeptám se Vás na něco jiného: cítíte se být Moravankou? Děkuji Vám za odpověď a přeju vše dobré.
ODPOVĚĎ (28.3.2013 8:26)
Ač jsem se na Moravě narodila žili jsme tam jenom 5 let. Přesto se cítím Moravankou a jsem na to hrdá. Nikdy jsem nezapomněla na to ze jsem Zlínská rodačka.
přeposlat e-mailem