Jak chce KDU-ČSL vyvést z krize? Odpovídal nový šéfa Bělobrádek

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Lidovci mají nového předsedu. Stal se jím třiatřicetiletý prakticky neznámý veterinář Náchoda Pavel Bělobrádek. Na víkendovém sjezdu KDU-ČSL přiznal, že léta bojuje s roztroušenou sklerózou, ale politické kariéry se nebojí. Také proto, že jako zvěrolékař pracoval na jatkách a "rukama mu prošla spousta dobytka a sviní". Za mlada poslouchal skupinu Orlík, ale "hajlující primitivy ai sebemenší nácky" odmítá. Jak chce KDU-ČSL vrátit jméno a dostat ji znovu do parlamentu? Čím přesvědčí voliče? A jakým směrem by se podle něj měla strana ubírat? Na tyto a další otázky jste se ptali Pavla Bělobrádka.

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (23.11.2010 18:37) Robert Myška
V minulém volebním období se KDU-ČSL zaměřovala na boj proti hazardu. Pokud vím, tak z toho nakonec (i kvůli vetu prezidenta) nebylo nic. Budete v těchto návrzích pokračovat (skrze Senát)? Souvisejícím problémem je lichva a bezmocnost lidí, kteří jsou zadlužení tak, že už nedosáhnou ani na možnost osobního bankrotu. Žijí v jakémsi doživotním dlužním nevolnictví. Máte v plánu nějaké návrhy v tomto směru?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:02)
Určitě ano. Pokud se sáhne nemocným, postiženým a nemohoucím na státní příspěvek, ale zdanění hazardu se odsune, pak to rozhodně nenecháme být. Podobně je to i s lichvou, kde se kvůli desítkám tisíc půjčeným za nemravných podmínek, můžete stát rychle bezdomovcem. Zde musí zasáhnout stát a právní úpravou omezit takovéto situace.
OTÁZKA (24.11.2010 8:15) Ondřej Lehovec
Pane předsedo, budete hájit křesťanské principy, nebo se jich nebudete tak striktně držet? (Myslím zvlášť etické otázky - potrat, eutanázie, hazard, prostituce, nebo i spolupráce s komunisty.) Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:07)
křesťanské, chcete-li univerzální hodnoty, jsou pevnou a integrální součástí našich životů a tedy i politiky. Nejsme jen proti, ale nabízíme alternativu. Proti umělému ukončení těhotenství nabídněme takové podmínky pro maminky, aby si dítě mohli nechat-neziskovky typu Dlaň životu, ale i babyboxy-více najdete na mém blogu. Nejsme pro kriminalizaci , ale také ne pro bagatelizaci, že o nic nejde. Není to princip zákazu, ale princip lásky k bližnímu, ač se ještě nenarodil. U euthanásie pak jako alternativu vidím v hospicovém hnutí, v kterém se angažuji. Podobně je třeba postupovat i u dalších otázek.
OTÁZKA (22.11.2010 14:18) DDD
Považujete někdejší kandidaturu paní Hybáškové a spojenectví s ní za chybu?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:08)
Po bitvě je každý generál, ale ano, nepřineslo nám to téměř nic, spíše ublížilo. Je třeba volit jiný typ spolupráce s dalšími menšími subjekty a osobnostmi.
OTÁZKA (22.11.2010 15:24) Novák Petr
Dobrý den, ukazuje se, že co se týče otázek globálního oteplování nebo postoje k vývoji v Evropské unii dochází stále více na slova Václava Klause. Jaký máte názor na jeho osobu?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:10)
Pan prezident je jistě velmi silná a zajímavá osobnost. V něčem s ním souhlasit mohu, v mnohém zase ne.
OTÁZKA (24.11.2010 8:22) Karel Novák
Jednou z největších slabin KDU-ČSL bylo vždy působení vašich straníků na jednotlivých ministerstvech, kde jste se vždy chovali způsobem "po nás bratři potopa" a "lidovci především". Podporujete zavedení zákona o státní službě, nebo budete podporovat i nadále působení svých, někdy zcela nekompetentních zástupců Vaší strany ve státní správě? Viz. M. Moulis na Ministerstvu dopravy a další lidovci dnes tak nadšeně podporující VV (třeba Vás bývalý předseda Jan Kasal) Proč jste se rozhodli pro středopravou orientaci, kde je v tuto chvíli poměrně zahuštěno (ODS, VV), místo toho aby jste šli na levo od středu a dlouhodobě jste se vyprofilovali jako alternativa vůči ČSSD? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:13)
Zákon o státní službě zde měl být už dávno, tedy ano. My se nerozhodujeme podle toho, kde je zrovna volno na politické scéně, ale podle toho, jaké jsou naše hodnoty a principy. Nezmínil jste "silný sociální akcent", který nás právě zásadně od ODS a VV odlišuje. Náš prostor vidím mezi ČSSD a ODS.
OTÁZKA (24.11.2010 8:34) Jiří Šrámek / sramek44@seznam.cz
Vrátí se KDU-ČSL zpět k pravicovým hodnotám,tak jak je obvyklé třeba u CSU??Nebo bude dále kolaborovat s ČSSD a pod. levicovými stranami?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:20)
Prosazujeme subsidiaritu, která obsahuje nekolektivistickou (nesocialistickou) solidaritu, osobní zodpovědnost, ale i soucit a podporu hendikepovaným, nemocným a nemohoucím. V SRN je daňová progrese-podívejte se kolik mají daňových pásem a jaké je celkové daňové zatížení a podívejte se na náš program.
OTÁZKA (24.11.2010 9:36) Vladimír Čajka
Domnívám se,že tím,jak jste se uvedl reminiscencí na svou veterinární praxi na jatkách,kde vám "rukama prošla spousta dobytka a sviní",jste si zrovna moc nepolepšil.Nepřipadá vám teď,s mírným časovým odstupem toto srovnání darebáků s dobytkem hodně nefér vůči tomu dobytku?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:21)
Byl to bonmot a tak je ho třeba brát.
OTÁZKA (24.11.2010 10:08) Zdeněk Pokorný, Jičín
Jaký je Váš vztah k Bohu?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:21)
Osobní.
OTÁZKA (22.11.2010 13:24) JM
Často mi přišlo, že za pana Svobody se Vaše strana marně snažila získat bývalý hodnotově liberální elektorát Unie Svobody a nejen, že jej nezískala, ale ještě ke všemu znechutila své voličské jádro. Souhlasíte s tím, že musí být KDU-ČSL stranou hodnotově konzervativní a ekonomicky středovou s prorodinnou politikou?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:28)
Ano, s tím v podstatě souhlasím.
OTÁZKA (22.11.2010 14:09) DeR
Masmédia se snaží vytvořit pseudoaféru z toho, že si občas z nostalgie poslechnete Orlíky. Uděláte tu chybu, že se budete omlouvat, vykrucovat, neustále vysvětlovat atd. anebo tuto defensivní strategii, která vede vždy zaručeně k osobnímu znevěrohodnění politika, odmítnete a řeknete novinářům ono: "No a co?" Zkrátka slušně jim povědět to, co ukazoval Topolánek neslušně prstem. PS: Váš hudební vkus je ale opradu divný. Ne kvůli Orlíkům, což byla v pohodě kapela, ale co ta Ewa Farna??? Kdybych měl politiky hodnotit jen podle hudebního vkusu (což nědělám), tak to by mi skandální přišlo.
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:30)
Myslím, že jsou podstatnější věci u politika, než jeho hudební vkus :-)
OTÁZKA (22.11.2010 17:17) MVDr. Jiří Čížek
Dobrý den, pane doktore. Chtěl jsem se zeptat, zda hodláte spolupracovat také s další křesťanskou stranou na našem politickém spektru, a to s Korunou českou nebo ji KDU-ČSL bude nadále ignorovat? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:34)
Domnívám se, že jedinou křesťanskou stranou je KDU-ČSL, která trvá na parlamentní demokracii. Domnívám se, že Koruna česká je strana monarchistická. Každopadně jsem otevřen k diskusi se všemi demokratickými stranami.
OTÁZKA (22.11.2010 13:11) roman
Zkusím Vám pane předsedo položit otázku! Jak je možné, že pan kníže Schwarzenberg má mezi lidmi a zejména lidmi mladými takovou popularitu? Je to popularita jiná než popularita nějaké rockové hvězdy, je to popularita spojená s respektem a úctou. Ač je katolíkem a šlechticem (v české společnosti jsou to spíše handicapy), nikdo ho nenazve "řernoprdelníkem" jak se to běžně děje lidovcům!!! Jiřího Grygara, ač se netají svou katolickou vírou, také většina vysoce respektuje! Zdá se tedy, že křesťanství a katolická víra je u převážné části české veřejnosti přijímána u důvěryhodných lidí!!! Ale "černoprdelnictví" je mimo jiné spojováno právě s lidovci! Proč to tak je? Nejde o určitou lidoveckou mentalitu? Co s tím chcete dělat?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:35)
Je to tím, že strana byla založena knězem a řada kněží v ní působilo. Dnes žádného kněze v KDU-ČSL nenajdete. Zato zde najdete důchovní jiných církví, takže tomu pouhému katolicismu se musím pousmát. Máte pravdu v tom, že vztah k víře je určitou nálepkou, ale záleží na osobnosti a její důvěryhodnosti.
OTÁZKA (24.11.2010 9:34) čtenář01
Věnujete se nějakému sportu, pokud ano, jakému? Máte i nějaké jiné koníčky nebo zájmy?
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:37)
Sportu již ne, hrával jsem závodně fotbal, pak jsem musel přestat a tak jsem alespoň dva roky trénoval mládež. Zálib mám řadu, například poezi, psaní šansonových textů - podívejte na www.6nachodniku.cz , přírodu, výtvarné umění...
OTÁZKA (24.11.2010 9:43) robin
Nepřejí Vám nic,ale zaráží mne že si pochvalujete fašištický orlík,prosím řekni na tvrdo,jste fašista??,a jak se to slučuje s křestanstvím??,
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:39)
Jsem křesťan, nejsem rasista ani nacista. Kvůli tomu, že jsem v mládí poslouchal Visací zámek, snad nejsem pankáč, nebo anarchista. Dnes dávám přednost B.B. Kingovi nebo lidové hudbě.
OTÁZKA (24.11.2010 10:18) Pravicak
Podle mne jedina vase sance je, pokud udelate z KDU jasne konzervativni krestanskou stranu, kde budou krestane kterym jde o nejake hodnoty vedet, proc vas maji volit. Coz dodnes nevedeli (vcetne mne), zvlast ne pri lavirovani byvalych lidovcu a jejich prichylnosti k CSSD a levici vubec. Jde vam o to, prekrocit 5%, na to nemusite delat rozkrocenou politiku, kde se budete chtit zalibit vsem, ale muzete se jasne vyhranit, to je vyhoda "male" strany, mysleno male co do volebnich "uspechu". Jaky je na to vas nazor ? Hodne stesti.
ODPOVĚĎ (24.11.2010 11:40)
Díky, snad jsem vysvětlil v předchozích odpovědích.
přeposlat e-mailem