Středa 22. května 2024, svátek má Emil
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak zlepšit náš veřejný prostor? Ptejte se Osamu Okamury

Osamu Okamura

UKONČENO

Architekt Osamu Okamura vyměnil na rok své působiště (v rámci grantového programu nadace Vodafone Rok jinak), místo respektovaného časopisu ERA21, kde působil jako šéfredaktor, se nyní stará o festival reSITE, který se uskuteční v polovině června v Praze. Okamura se dlouhodobě zabývá veřejným prostorem, je odborným poradcem Metropolitní ozvučné desky Rady hl. m. Prahy v otázkách rozvoje města a nezávislým nominátorem Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe - za Českou republiku. Na jaké hosty se letos v rámci festivalu můžeme těšit? A co chybí veřejnému prostoru v Čechách? Ptejte se, Osamu Okamura vám odpoví ve středu v 11 hodin.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
 1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
 2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
 3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
 4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
 5. Podepište se.
 6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (29.4.2013 16:50) Vojtěch Janoušek
Tak tedy, co chybí veřejnému prostoru v Čechách?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 11:09)
Veřejný prostor není nikdy hotový, podobně jako město. Základem tvorby veřejného prostoru je diskuse zúčastněných stran. V případě veřejného prostoru jsme zúčastněnými my všichni. Všimněte si, jak vypadá veřejný prostor, o který se někdo zajímá, na rozdíl od toho, který leží ladem či se udržuje jen z jakési setrvačnosti. Diskuse o potřebě či nepotřebě veřejného prostoru, o jeho vhodném využití či možné podobě, je pro veřejný prostor životně nutná. Někdy postrádám dostatečný zájem o takovou diskusi.
OTÁZKA (29.4.2013 16:50) David Oplatek
Dobrý den, měl bych konkrétní dotaz k prostoru před brněnským hlavním nádražím? Jaký byste volil postup, aby bylo dosaženo změny tohoto neutěšeného a přitom hodně frekventovaného místa?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 11:24)
Prostor trpí stálým odkládáním rekonstrukce stávájícího hlavního vlakového nádraží. (Šance na vybudování druhého odsunutého nádraží je, dle mého názoru, již nenávratně pryč. Chápu, že je těžké si to přiznat). K nejkvalitnějšímu řešení rekonstrukce nádraží včetně přednádražního prostoru by se jistě dospělo veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěží. O tom není pochyb. Ideální by bylo tyto dvě investice synchronizovat, přestože jde o různé investory. Současným trendem je umožnit chodcům maximální míře přecházet ulici úrovňovým způsobem - je přirozený, bezbariérový, rychlý. Podchody bez eskalátorů nejsou vhodným řešením.
OTÁZKA (29.4.2013 17:00) Petra
Dobrý den, jak vnímáte přeměnu ostravské lokality Karolina, pokud tento prostor znáte a jaký je Váš názor na revitalizaci brownfields? Mohou nově vybudovaná veřejné prostory degradovat jiné veřejné prostory ve městě? Děkuji.
ODPOVĚĎ (1.5.2013 11:38)
Můj pohled na Karolinu, či alespoň první část (kolem obchodního centra), kterou jsem viděl loni, je rozporuplný. Na jedné straně jsem neviděl v celé republice designově, architektonicky a prostorově ambicióznější nákupní centrum. Na straně druhé takové obrovské monofunkční bloky rozhodně nevytvářejí živé město. Mluvím o městě intenzívním, o tzv. městě krátkých vzdáleností, kde je máte byt vedle kanceláře a tu vedle obchodu a hospody - všude se dostanete pohodlně pěšky, či na kole... Podobně rozporuplně je řešen parter, směrem do bulváru se nákupní centrum tváří ještě relativně přívětivě (náznak pouličních kaváren), boční a zadní fasáda jsou však slepé, jak je typické pro předměstí tzv. "automobilových měst" s rozplety křižovatek, kruhovými objezdy apod - takto si nepředstavuji přívětivé centrum města ani náhodou. Velkým tématem je odliv obchodníků z historického centra, dochází tak nepochybně k zásahu do fungování městské mikroekonomiky a fungování místní komunity. Rozpad obchodních vztahů, může následovat rozpad vztahů sociálních a předznamenat budoucí problémy.
OTÁZKA (29.4.2013 17:01) Karel
Dobrý den co si myslíte o úsporném opatření v Praze, které redukuje počet odpadkových košů?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 11:40)
Nevím o něm, každopádně veřejné odpadkové koše často využívám, a jsem rád, že je jich v Praze dostatek.
OTÁZKA (29.4.2013 17:03) Masare VT
Co by nejvíce pomohlo, aby se v Praze dalo pořádat víc intervencí do veřejného prostoru jako je reSITEm připravovaný pavilon? Konají se takové dočasné projekty i v jiných zemích městech? Jsou někde lepší podmínky než v Praze?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 11:51)
Povolovací procesy na zábory pozemků pro podobné akce - jako bude červnový veřejný festival reSITE - jsou v Praze poměrně komplikované a zdlouhavé. Připomínám, že festival a konference (www.resite.cz), se zaměřují na města jako místa k životu, představují ty nejlepší recepty jak s minimem prostředků dosáhnout vyšší kvality života ve městech. Dovoluji si tvrdit, že v mezinárodním rozměru a zahrnutí všech nejdůležitejších aktérů podílejících se na tvorbě města: místních politiků, neziskovek a veřejnosti, plánovačů a architektů, developerů i finančního sektoru - je tento festival unikátní. Většina podobných projektů u nás či ve světě je limitovaných buď jen na místní komunitu, nebo jen na design.
OTÁZKA (29.4.2013 17:22) archwar
Dobrý den, jste jedním z organizátorů festivalu re:site. Nevadí vám, že hlavním sponzorem zmíněného festivalu je firma PENTA, která se diskreditovala na Slovensku a je provázaná s řadou problematických korupčních afér?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:01)
Ano, zde navazuji přímo na předchozí odpověď. Pokud chceme do diskuse přizvat všechny důležité aktéry tvorby města, nemůžeme je dost dobře lustrovat. PENTA aktuálně investuje zásadním způsobem v oblasti Masarykova nádraží v Praze, je pro nás velmi důležité, aby také seděla u stolu. Veřejný diskusní panel se bude dotýkat právě transparentnosti procesů. Opravuji však - hlavním sponzorem je Nadace Vodafone, festival se koná pod záštitou Hlavního města Prahy, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministra zahraničí, České komory architektů a Americké ambasády. Akci spoluorganizuje ARCHIP - Architektonický institut v Praze.
OTÁZKA (29.4.2013 19:42) Karviňák
jak můžu jako běžný občan oponovat výstavbě nesmyslného nákupního centra ? (Karviná - Aupark)
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:04)
Doporučuji se spojit z některými specializovanými neziskovkami - napadají mne například Nesehnutí: http://nesehnuti.cz/ - kteří mají zvláštní program: Zaostřeno na hypermarkety.
OTÁZKA (29.4.2013 18:51) Ondřej Petr
Dobrý den, chci se Vás zeptat, co si myslíte o Adamu Gebrianovi a o truhlících v Praze, které dle mého názoru jsou zbytečné. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:06)
Adam Gebrian dělá skvělou práci, takových lidí potřebujeme více. V názoru na nesmyslné truhlíky se s vámi naprosto shoduji.
OTÁZKA (29.4.2013 19:09) Zenji Nakamura
Co je největším architektonickým problémem číslo 1 v Brně ?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:14)
Největší problémy Brna jsou spíše v oblasti urbanismu - neřešená (či špatně řešená - viz. kauza Aupark) oblast tzv. Jižního centra. Přelití investic na okraje města - jeho řídnutí. Ztráta koncepce ve vedení rozvoje města - špatné řízení plánovacích procesů a komunikace vede k jejich zablokování. Řešení a podoba velkých dopravních staveb. Neschopnost reflektovat dynamiku vývoje společnosti.
OTÁZKA (30.4.2013 8:19) Ivan
Před pár dny běžel v televizi rozhovor s Michalem Kuzemenským, který tvrdí, že by se architekti "měli vyjadřovat k politice". Je dost starý na to, aby věděl, že angažovaný architekt/umělec znamená úpadek oboru, protože angažovanost se stane důležitější než talent a schopnosti. Je smutné, že plete hlavy studentům. Jak to vidíte vy?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:22)
Tady vás nepotěším. Myslím, že někteří architekti by se nejen "měli k politice vyjadřovat", ale měli by do ní umět i aktivně vstupovat. Není to jistě řešení pro všechny. V mém pohledu však: architektura = politika. Mluvím především o rovině jakéhokoli vstupu do veřejného prostoru.
OTÁZKA (29.4.2013 22:43) Zapa
Nemáte pocit že na městských úřadech chybí kancelář městského architekta?? Jak z opuštěné budovy udělat brownfield? /
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:31)
Funkce městského architekta má u nás jistou tradici. Města, která takového mají, z této tradice vetšinou dokáží těžit. Dobrý městský architekt je pro politiky odborným partnerem, iniciátorem, či oponentem (na rozdíl od běžných úředníků). Toho se možná někteří politici trochu obávají?
OTÁZKA (29.4.2013 20:44) Alenka
Odebírali jsme Eru. Zdá se mi, že se časopis příliš generačně a levicově vymezuje. Výsledkem je jednostranný obraz architektury. Jo a obálky /strnulé pprtréty/ mě vyloženě iritují. Uvažujete o změně?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:38)
Časopis ERA21 jde především po aktuálních a nově se vynořujících tématech. Zatímco v době stavebního boomu jsme diskutovali o tom, kolik má kde stát mrakodrapů a jak vysokých, dnes se bavíme o tom, co to je spravedlivost ve městě, jak se projevuje a zda se mají tímto tématem architekti vůbec zabývat.
OTÁZKA (29.4.2013 19:22) Zuzana Kopecká
Dobrý den, patří, podle Vás, prvky městské zeleně, především stromy, do rozsýhlých veřejných prostranství typu náměstí či pěších zón?
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:45)
Stromy určitě! Větší diskuse by však jistě byla nad rozsáhlejšími záhony květin či nepřístupnými trávníky, které mohou nevhodně bránit jakémukoli dalšímu programování a využívání prostoru. Tyto bývají často spíše známkou jisté bezradnosti.
OTÁZKA (29.4.2013 22:57) Zapa
Jak moc ovlivňuje městské životní prostředí jeho obyvatele? Jaká je nejlepší cesta pro " oživení ulic" tak, aby se staly místem s vetším společenským kreditem a ne místem , kde má každý potřebu zavírat se do vlastní bubliny (auta)
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:50)
Podoba městského životního prostředí má obrovský dopad na ekonomiku, zdraví, mobilitu, bezpečí, spokojenost a mnohé další zdánlivě "nearchitektonické" kvality! Automobily by měly tuto mozaiku pouze doplňovat. Pokud automobily převládají, jako to je v mnoha našich ulicích, o všechny tyto kvality přicházíme. Používejte ve městě veřejnou dopravu, choďte pěšky nebo jezděte na kole. To je jednoduchý recept.
OTÁZKA (29.4.2013 20:38) Alenka
Dobrý večer. Architekturu mám moc ráda asnažím se sledovat dění. Vaše jméno znám, například jsme byli na architektonických procházkách. Váš kultivovaný, zdrženlivý přístup se mi líbí. Škoda, že vás není víc slyšet, vše totiž obsadil nějaký velmi zvláštní AGent.
ODPOVĚĎ (1.5.2013 12:58)
Díky moc! Jsem teď hodně vytížený přípravou konference reSITE a učením na dvou školách, ale snažím se i dále - viz třeba skvělý workshop o veřejném prostoru v Karlových Varech minulý víkend organizovaný místním sdružením PROTEBE: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.198294320294416.1073741829.151723068284875&type=1¬if_t=like, kde jsem byl pozván jako jedne z lektorů, nebo nedávný BARCAMP festivalu Jeden svět v pražském DOXu na téma IN/EXkluze z pohledu architekta: http://www.dox.cz/cs/specialni-programy/jeden-svet-v-doxu-barcamp.