Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Jsou plánované domácí porody zbytečným ohrožením dětí i rodiček? Ptejte se lékaře Škulce

Lékař Roman Škulec.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Jeden výjezd záchranného týmu k problematickému plánovanému domácímu porodu rozpoutal pomyslnou válku mezi lékaři a unií porodních asistentek. Předmětem boje byly právě plánované porody v domácím prostředí. Představují skutečně zbytečná rizika jak pro děti, tak samotné rodičky? Jaké potíže se mohou při porodu mimo nemocnici objevit? Zvládnou případné komplikace vyřešit duly? Ptejte se lékaře Romana Škulce, který získal prestižní mezinárodní ocenění Discovery Award za jeho inovativní počin v oblasti biomedicíny. Mimo jiné zachránil pacienta se srdeční zástavou pomocí pytlíků zmražené zeleniny. Jeho unikátní metoda se osvědčila a používá se dodnes. Škulec odpovídá na dotazy od 12 hodin.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (12.12.2016 13:16) Eva
Dobrý den. Z jakého důvodu je podle vašeho názoru blokován vznik porodních domů? Mám na mysli zařízení, kde porody vedou porodní asistentky bez zásahu lékaře. Ten je přítomen, ale do porodu zahuje pouze v případě komplikací (žádné záchranky, převozy novorozenců apod.). Za takovouto službu bych si byla ochotná i připlatit.
OTÁZKA (12.12.2016 13:00) Boris Otokar Hodlak
Pane doktore, situace českých domácích porodů se od např. nizozemských od základu tím, že zatímco v Nizozemí má ve věci vhodnosti domácího porodu první a poslední slovo lékař, u nás dává dobrozdání porodní asistentka; ta samá, která pak asistuje u porodu. Takže v ČR je "bezriziková" prakticky každá rodička která má na domácí porod dost peněz (přinejmenším dokud se něco nestane) Na Týdnu respektu v porodu promítala paní Königsmarková ukázkový domácí porod s prvorodičkou, které bylo v době porodu 38 let. Jak se na tento moral hazard díváte z pohledu EBM? Je středoškolsky vzdělaná porodní asitentka po konzultaci s rodičkou - kterou třeba celé těhotenství lékař vůbec nespatří - schopná předem odhadnout potenciálně rizikové porody?
OTÁZKA (12.12.2016 11:22) Iva P.
Pane doktore, nejsem priznivce domacich porodu. Nicmene podle nekterych statistik si zapadni zeme jako napr.Dansko ci Nizozemi, kde hodne zen rodi doma,nevedou hur nez CR - udajne nejlepsi vysledky v perinatalni umrtnosti v CR jsou pry dany jinou klasifikaci potratu a predcasneho porodu. (Biostatisticka.cz) Pokud maji tyto zeme srovnatelne vysledky, jaka pece (napr.navsteva lekare u rodicky?) toto zajistuje? A jeste jedna otazka: I zeny, ktere by ani nenapadlo rodit doma, kritizuji pausalni umele zasahy do porodu na nekterych klinikach. Napr. pausalni nastrih hraze pri 3kg diteti, pricemz prvni dite bylo temer o kg vetsi. Nechci zltu propagovat zadny tzv.prirozeny porod, ale existuje mezi nasimi porodniky odborna diskuse o mire nutnych zasahu do porodu? Dekuji.
OTÁZKA (12.12.2016 10:21) Oleg Prokop
1. Odborná stránka je jasná, ale je to taky politikum. Kdyby se zavedlo připojištění, tak by do toho mohl být zařazen i domácí porod se všemi riziky. A samozřejmě by to nebylo za pár pětek, co přicmrndávají na porod pojišťovny nyní... Co si o tom myslíte? 2 . Jak se díváte na personální devastaci ve zdravotnictví a je to tak, jak píšou na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz , že schází stovky lékařů na záchrance? 3. Není ZZS zneužívána, když je zadarmo?
OTÁZKA (12.12.2016 9:57) Martin
Považujete za zvládnutelné domácími prostředky peripartální krvácení při abrupci placenty, placenta previa a děložní ruptúry? Dula se v tomto případě může akorát tak modlit a čekat na RZS, ta má ale dojezd 15 minut, nemůže čekat u rodičky před domem.
OTÁZKA (11.12.2016 23:00) Hanka
Nebýt odborné pomoci ve zlínské nemocnici, dopadlo by to se mnou a dcerkou fatálne. A to jsem se domnívala, že mám bezproblémové těhotenství. Placenta preavia. Zcela nečekaně. Za mne jedině alternativa v nemocnici. Vždycky může přijít komplikace. A co pak?! Jen oči pro pláč. Zdravím pana doktora a děkuji všem lékařům. Hanka
OTÁZKA (11.12.2016 22:03) Irenka
Domácí porody mě děsí. Považuji je za návrat o 100 let zpět. Jasně, že v určité době lekaři přehnali svou vládu nad přirozeným porodem, ale dnes už se myslím poměry usadily. Lékaři se nesnaží zasahovat do všeho, umožňují, aby porod probíhal pouze pod jejich dozorem a oni zasahují jen v případě krizových chvil. Tak to aspoň bylo u nás.
OTÁZKA (11.12.2016 21:33) Radeg
Pokud žijeme ve státě, který respektuje svobodnou volbu ženy zbavit se svého dítěte umělým potratem ještě před jeho narozením, proč bysme neměli respektovat svobodnou volbu ženy porodit dítě v prostředí, které považuje za nejlepší?
OTÁZKA (11.12.2016 21:26) Václav
Kdyby se mohla před 100 lety rodička přenést do současnosti a naopak dnešní rodička do minulosti, tak to by mě zajímal výsledek rozhodnutí obou dvou jak by chtěly rodit.
OTÁZKA (11.12.2016 21:04) Vlasta Horká
Jenom technická - dula není porodní asistentka a není jejím úkolem řešit porodní komplikace.... udivuje mě, že někdo s takovými mezerami ve znalosti problematiky o daném tématu píše do novin...
OTÁZKA (11.12.2016 21:03) Petr
Co myslíte, snaží se současné porodnice zlepšit prostředí porodních sálů a proškolit personál tak, aby ženy nechtěly utíkat z nemocniční péče do koupelen u nich doma?
OTÁZKA (11.12.2016 20:57) Ilona
Rodila jsem třikrát v klasické porodnici na Bulovce a nevšimla jsem si, že by můj vztah k dětem byl nějak ovlivněn touto skutečností. Byli na nás hodní, poskytli nám veškerou potřebnou péči. Ezoterické kecy o potřebě rodit doma ve vaně považuji za módní úlet sluníčkářů.
OTÁZKA (11.12.2016 20:55) Houpací koník
Co je u porodu podstatnější - právo matky na prožívání porodu nebo právo dítěte na bezpečné narození?
OTÁZKA (11.12.2016 20:54) Anna z Vršovic
Jaký je rozdíl v úmrtnosti novorozenců a rodiček u nás a v zemích, kde je výrazně vyšší procento domácích porodů?
OTÁZKA (11.12.2016 20:43) Petra43
Dobrý den pane doktore, po jinak bezproblémovém spontánním porodu v porodnici jsem z nezjištěných příčin ztratila skoro 3 litry krve, záchranila mne až hysterectomie a masivní transfúze na operačním sále. Děkuji lékařům, porod doma bych asi nepřežila, že...
OTÁZKA (11.12.2016 20:29) Ota
Pane doktore, v kolika případech ze sta porodů nastane nečekaná situace, kdy se nejde obejít bez čistě lékařské péče včetně techniky a kdy se počítá každá minuta?
OTÁZKA (11.12.2016 20:24) Aleš
Dobrý den, toto není otázka, jen konstatování. Zastánci alternativních porodů často dávají za vzor země jako Holandsko nebo Británie. Byl jsem v obou těchto zemích a byl jsem zděšený mizernou předporodní a poporodní péčí v těchto zemích. Kašle se na kontroly a vyšetření, jako velký objev a úspěch nám tam ukazovali, že některé nastávající maminky zvou na ultrazvuk. Pevně doufám, že do tohoto středověku se v ČR nikdy nevrátíme.
OTÁZKA (11.12.2016 20:16) Jana Novotná, Praha
Dobrý den pane doktore. Zajímaly by mě váš pohled na tento etický aspekt celé problematiky: Pokud žena zjistí, že je těhotná a těhotenství se jí z nějakého důvodu nehodí, má legální možnost těhotenství do určité jeho délky ukončit potratem. Argumentuje se zde právem ženy - jde o její tělo, má právo o něm rozhodnout. V případě, že lékaři mají vážné podezření či jistotu, že dítě v těle matky je vážně postiženo, může ukončit těhotenství ještě do mnohem vyššího stadia a mnohými lékaři je v tomto rozhodnutí podporována či k němu dokonce přesvědčována. Pokud chce ale žena porodit doma, zdravotníkům toto často vadí a hovoří o sobectví ženy, která upřednostní sebe (své tělo, své pohodlí) před dítětem. Nejde tu o dvojí metr a etický rozpor? Buď by společnost měla podpořit možnost domácích porodů - právo ženy a její svobodné rozhodnutí, nebo by měla omezit možnost potratů na závažné důvody - dítě má přednost před matkou. Jak to, že domácí porody jsou odsuzovány z důvodu, že dítě může být teoreticky ohroženo a potraty odsuzovány nejsou (zdravotníci je provádí) a dítě je při nich prokazatelně usmrceno?
OTÁZKA (11.12.2016 20:10) Tomáš P.
Dobrý den, mám za to, že v některých evropských zemích (např. v Norsku), jsou domácí porody o mnoho běžnější než u nás. Proč tyto země domácí porody běžně tolerují a rodičkám umožňují, zatímco v ČR se domácí porody považují za hazard? Nejde spíš o "ochranu businessu" než o "starost o zdraví českých rodiček a miminek“?
OTÁZKA (11.12.2016 19:17) Jiří Bilík
Není naprosto neprofesionální chování některých lékařů také zbytečným ohrožením rodiček? Mám osobní zážitek z Obilného Trhu, ale slyšel jsem i jiné. A dotaz, myslíte si, že procentuální nárůst císařských řezů je ku prospěchu dětí? Studie, které by toto potvrzovaly nejsou. Základním přáním rodiček je vstřícné a empatické prostředí, které současné porodnice veskrze nenabízí. Změňte se a uvidíte tu změnu. Tušíte proč v Brně je tak velký zájem o rození ve Vyškově?
OTÁZKA (11.12.2016 18:47) Ivan Pařízek
Proč lékař,který nebyl přítomen porodu tvrdí to,co odporuje vyjádření záchranářů,rodičky a porodní asistentky.?
OTÁZKA (11.12.2016 18:22) Petr Havelka
Pane doktore, když se o to našinec zajímá, tak prakticky každý porod, i zdánlivě bezproblémový, se může velmi náhle změnit v boj o zdraví i život. Riziko eliminuje jedině lékař specialista, nemocnice a její vybavení. Mělo by být v nejlepším zájmu rodičů co nejvíce snížit rizika a domácí porod jednoznačně rizika zvyšuje. Nebylo by lepší zajistit aby porodnice měly větší ohledy na zájmy rodičů, větší míru soukromí, lepší prostředí, citlivost personálu nemocnic v jednání s rozrušenými rodičkami, rodiči vůbec.
OTÁZKA (11.12.2016 18:16) Marie
V případě domácích porodů se mluví stále o právech matky na vlastní výběr způsobu, jak přivede dítě na svět. Jaká práva má v této záležitosti dítě? Přijde mi, že se o tomto aspektu celé věci moc nemluví, neonatologové se obvykle ke slovu nedostanou. Není to chyba?