Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Máme města řídit, nebo je nechat být? Ptejte se kurátorky Myslet město Lucie Stejskalové

Curych je nejdražším městem světa

UKONČENO

Minulý týden proběhla vernisáž zajímavého projektu Myslet město/ městské strategie mezi kontrolou a laissez-faire. Výstavu má na svědomí kurátorka Lucie Stejskalová a mapuje 10 světových metropolí a jejich přístupy k městskému plánování. Stejskalová se tématem zabývala už při studiích na Katedře dějin umění a estetiky VŠUP, z magisterské práce se však zrodil dlouhodobý projekt, který vyústil v právě probíhající výstavu a těšit se můžeme i na knihu. Co je na výstavě nejzajímavější? Proč se účastnit diskuzí a jak oživit česká města?

položených otázek: 9 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (21.5.2013 16:19) Anonym
Ahoj, kdo povede zítřejší přednášku a musí se registrovat?
ODPOVĚĎ (22.5.2013 11:44)
Dobrý den, zítřejší přednáška se bohužel přesouvá na 5.6. Tématem o kterém budu přednášet jsou současné městské strategie. Registrovat se nemusíte.
OTÁZKA (21.5.2013 16:09) Madla
Jak se můžu zasadit o lepší Prahu já jako student-obyvatel?
ODPOVĚĎ (22.5.2013 12:00)
Skvělý dotaz. Odpovídám otázkou. Co Vás v Praze nejvíc trápí? Co byste chtěl změnit? Můžete se zapojit aktivně skrze občanské iniciativy (Auto*mat, Letná Sobě, Živé město, atd.) nebo zrealizovat vlastní projekt (např. Guerilla gardening v Plzni). Praha potřebuje aktivní občany )))
OTÁZKA (22.5.2013 9:57) Martina
Dobrý den, jak vystoupit z toho zakletého kruhu, kdy se u nás politici mění rychleji než je normální a všichni se odvolávají na minulé vedení a že s tím už nejde nic dělat..?
ODPOVĚĎ (22.5.2013 12:26)
Princip demokracie spočívá právě v tom, že je tato forma vlády sesaditelná a to není samozřejmé. Je proto dobře, že se politici mění. Samozřejmě není dobře, že se mění s takovou rychlostí. Buďme optimističtí, vnímejme to jako přirozenou součást celého procesu.
OTÁZKA (21.5.2013 16:07) Anonym
Dobrý den, co je největším problémem České republiky? Politika je vzhůru nohama určitě všude.. Díky Martin
ODPOVĚĎ (22.5.2013 12:43)
Největším problémem... možná fakt, že si stále mnoho občanů myslí, že se nemáme dobře. Pokud se budeme poměřovat v globálním měřítku s jinými státy, mám pocit, že žít v ČR není vůbec špatné.
OTÁZKA (22.5.2013 9:58) Anonym
Ahoj Lucko, co říkáš na smíchovské květináče?O
ODPOVĚĎ (23.5.2013 10:23)
;0
OTÁZKA (21.5.2013 16:17) KH
Zdravím, všude se mluví o tom, kde se to povedlo, je nějaké město, kde městské strategie naprosto selhávají a úroveň je absolutně žalostná? I když stále nadáváme, máme náplavky, trhy, resite, pouliční festivaly, přijde mi, že na tom nejsme nejhůř, mohla byste ČR srovnat s nějakým podobně se vyvíjejícím městem? Čtu právě knihu Jane Jacobs Život a smrt amerických velkoměst a velmi se milíbí příklady slumů, že město může určité čtvrtě odmítnout a považovat je za nebezpečné a chudé, tu však díky místním obyvatelům mohou žít lépe než centrum.. Je tedy problém v nás Češích? Díky za odpověď i za skvělý projekt, kh
ODPOVĚĎ (23.5.2013 11:09)
Díky, jsem ráda, že se Vám projekt líbí! Myslím, že je dobře mluvit o dobrých příkladech, protože těch špatných je o mnoho víc. Spoustu měst (zejména v zemích s nízkým indexem lidského rozvoje) se z různých důvodů vyvíjí neřízeně a spontánně. Většinou je na vině příliš rychlý růst, špatná správa či kombinace obou aspektů. Živelný a neregulovaný růst je spjat se sociálními a environmentálními problémy. Příkladem takového města je (z příkladů uvedených na výstavě) Lagos nebo Teherán. Obě města sice fungují, rozvíjí se velice rychle, ale kvalita života v nich není dobrá.