On-line o České pirátské straně

Logo České pirátské strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

I Česko už má svou stranu internetových pirátů. Bude se ucházet o přízeň voličů už v podzimních předčasných volbách. Na vaše otázky odpovídal její předseda Kamil Horký.

položených otázek: 30 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.7.2009 9:55) irena moudrá wünschová
jake mate politicke ambice?, program?, chcete stavet kandidatku sami, nebo chcete kandidovat na kandidatkach jinych stran (zelenych?), zatim je spektrum vami diskutovanych problemu pomerne uzke, takove "monotematicke" strany se casto po kratke dobe rozpusti v jinych stranach, jinak vam fandim, dekuji
ODPOVĚĎ (2.7.2009 14:58)
Dobrý den přeji, náš program teprve vzniká, v neděli jsme oficiálně přijali první členy, od té doby na programu pracujeme. Počítáme, že do měsíce bude téměř hotový. Kandidovat budeme rozhodně samostatně.
OTÁZKA (2.7.2009 11:23) Kamil
Volby elektronicky přitáhnou mladé voliče ... jdete do toho ?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:00)
Většina z našich členů jsou IT specialisté, na jednu stranu bychom rádi zavedli přes Internet, na druou stranu vidíme bezpečnostní rizika. Dnes ještě ne, ale pokud se objeví nějaký nový způsob zabezpečení, budeme první, kdo to bude prosazovat.
OTÁZKA (2.7.2009 11:39) Flamengo
Na vašem místě bych zvážil název, jestli už tedy není pozdě. Pirátská strana, to u většiny lidí vyvolává dojem podpory nezákonného chování. Pokud je vašim cílem dosažení takového právnho stavu, který odpovídá současné úrovni společnosti i techniky, mělo by to být na první pohled zřejmé. Zbytečně si sami sobě kladete past, do které vás ostatní levně chytí. Uvědomte si, že většina lidí vnímá věci povrchně, "titulkově" a informace nezkoumá, fakta nezjišťuje. Dojem a pocit je důležitěší než faktická informace.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:03)
Návez je jednak konzistentní s ostatními podobnými stranami v Evropě, jednak přitahuje pozornost. Za piráty nás označují ostatní, chceme mimo jiné ukázat na nesmyslnost přirovnávání stahování z Internetu a trestných činů, kterých se dopouštějí skuteční piráti.
OTÁZKA (2.7.2009 11:45) marek kucera
Dobry den, pane Horky budete se zasazovat za zmenu obchodnich modelu velkych vydavatelskych spolecnosti, ktere maji de facto diky sve zkostnatelosti na svedomi soucasny stav v oblasti audiavizualnich del na internetu? A budete se snazit tento stav narovnat i pravne? Dekuji a drzim palce.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:04)
Určitě budeme, to je jeden z našich hlavních úkolů. Předem ale říkám, že to bue dlouhá cesta, možná na několik volebních období. Náš volební program pro tyto volby je k tomu první krok.
OTÁZKA (2.7.2009 12:08) marta
Dobry den. Jak se vase strana diva na tema squattingu a incident, ktery se stal vcera ve squatu Milada? Diky za odpoved
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:07)
Sám toto téma nesleduji (nejsem z Prahy, neznám podrobnosti), ale dva z našich zakládajících členů se tomuto tématu věnují osobně (ne jako zástupci strany). Stojí na straně squaterů.
OTÁZKA (2.7.2009 14:40) Petr
V jednom z rozhovorů s jedním z představitelů ČPS bylo zmíněna i možnost usilovat o zrušení patentů. Myslel to autor výroku vážně. Má vůbec představu o tom k jakému útlumu vývoje by došlo vlivem omezení patentových práv? Jako dávat do stejné úrovně změnu autorského zákona, stahování multimediálních dat pro osobní potřebu a omezení patentové ochrany může opravdu jen negramotný člověk. Samozřejmně jsou zde softwarové patenty, které jsou naopak brzdou vývoje a alternace v oblasti IT, ale o tom se autor nezmiňoval. Obecně vám držím palce a s největší pravděpodobností máte můj hlas jistý, ale v některých oblastech se to chce dovzdělat.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:09)
Na ustavujícím f=oru strany jsme toto téma velkou většinou zamítli. Chceme zachovat současný stav. Průmyslové a farmaceutické patenty chceme zachovat, ale nechceme softwarové patenty jako USA.
OTÁZKA (2.7.2009 10:10) mira
Zdravim Vas.Mam pravdu, kdyz tvrdim, ze zakony proti tzv piratsvi se tvori pod silnym lobistickym tlakem nadnarodnich spolecnosti?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:10)
To samozřejmě těžko dokážeme. Je to ale pravděpodobné. Manželka francouzského prezidenta je umělkyně. Ve Francii vznik nápad odpojovat uživatele od Internetu bez soudu. Je to náhoda?
OTÁZKA (2.7.2009 10:29) WWE
Nemyslíte si, že by vám mohla snaha o legalizaci marihuany spíše uškodit? Takovou stranu bych nevolil. Jinak vám fandím, protože autorské zákony jsou opravdu špatné v současnosti.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:13)
Legalizace není úplně přesné. Konkrétní text, který jsme schválili je snížení postihů za pěstování pro vlastní potřebu a užívání. A také legalizace pro lékařské účely. Úplnou legalizaci konopí nechceme, stejně jako nechceme zcela legalizovat tzv. počítačové pirátství.
OTÁZKA (2.7.2009 11:19) žaba(k) na prameni
123 Podle mne by neměl být jakkoli postihován člověk, který si z netu stáhne cokoli chráněného autorským zákonem. Naopak by měl být postihován ten, kdo chráněné dílo umístí na web a stažení díla umožní. Čili, stáhnu si, co se mi zlíbí, ale na web to umístit nesmím. To, co jsem si stáhl mám jen a pouze pro vlastní potřebu. Je tenhle názor správný ?? Tedy v souladu se selským rozumem i stanoviskem Vaší strany ??
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:19)
Takto přesně je to definované v zákoně o právu autorském ČR. V USA je to opačně - smíte nabízet chráněný obsah, ale nesmíte ho stahovat. Nepřijde Vám to zbytečné? K čemu je možnost stahování, když není možnost autorská díla ke staření poskytnout. Navíc většina p2p programů neumožňuje pouze stahovat, bez toho, abyste něco nasdílel. Náš názor na věc je takový, že by nekomerční sdílení nemělo být tak tvrdě postihováno. Zvláště se nám nelíbí výše odškodného, které žalobci požadují z aporušení autorského práva.
OTÁZKA (2.7.2009 9:56) Petr
Dobrý den, chci se zeptat, zda vaše strana bude usilovat o omezení činnosti zločinecké organizace OSA , a zajistí důkladnou a hloubkovou kontrolu účetnictví a financování této organizace. Dále se chci zeptat, zda se zasadíte o zrušení výpalného, které je naprosto zvrhlé a nemorální a přepracování autorského zákona. Děkuji.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:21)
Samozřejmě. Lépe bych to sám nenapsal. Nebudeme chtít OSA (a další podobné organizace) zrušit, ale výrazně omezit její působnost. Výpalné je jedna z věcí, která nemá v našem právním řádu co dělat.
OTÁZKA (2.7.2009 11:20) Kamil
Budete se snažit o zefektivnění fungování státní správy z pohledu nákupu zbytečných předražených licencí M$ a prosazování open source mezi úřednictvo ?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:23)
Ano, podrobný text k tomuto tématu připravujeme. Nejedná se jen o Microsoft, ale o veškerý SW používaný ve státní správě.
OTÁZKA (2.7.2009 15:06) Cyril S.
Vy patlalové, máte obráceně vlajku v logu! Vy nevíte, červená je dole a bílá nahoře? Amatéři...
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:25)
Doporučuji Vám prostudovat příslušný zákon o státních znacích. Naše vlajka nemá červenou nahoře. Nahoře má modrý klín.
OTÁZKA (2.7.2009 15:09) Jana
Dobrý den, kdyby se vám podařilo dostat se na podzim do parlamentu, s jakou stranou byste byli ochotni jít do koalice a s jakou nikoliv?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:26)
Je to otázka jednání po volbách. Zatím ale u nás převládá názor, že bychom měli zůstat v opozici a podpořit menšinovou vládu. Nechceme dopadnout jako Zelení v tomto volebním období.
OTÁZKA (2.7.2009 11:45) františek
žádná otázka - hodně štěstí, držím vám palce a budu vás volit František
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:27)
Děkuji za podporu.
OTÁZKA (2.7.2009 11:22) Kamil
Jak si představujete ochranu soukromí na internetu s přihlédnutím potřeb policie na monitoring porušování zákona (pedofilie, kriminální aktivity atd.).
ODPOVĚĎ (2.7.2009 15:29)
Policie má spoustu jiných nástrojů, jak získávat důkazy, než je monitoring Internetu. Samozžejmě, že na základě rozhodnutí soudu by monitoring konkrétní osoby měl být možný. Nepřípustné je podle nás monitorování Internetu "preventivně"
přeposlat e-mailem