Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

On-line o Příbězích bezpráví

Karel Strachota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Společnost Člověk v tísni společně s Lidovými novinami na listopad připravila již třetí ročník projektu, který má studentům přiblížit osudy lidí, kteří za socialismu skončili v lágru. Ptali jste se 6.10. v 11:00 ředitele projektu Příběhy bezpráví Karla Strachoty.

položených otázek: 42 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (5.11.2007 11:12) Jiří Sládeček
Proč nepíšete o obětech "humanisty" Václava Havla, který má na svědomí smrt stovek lidí se svou amnestií. To by lidi zajímalo jistě mnohem více, než příběhy kriminálníků, kteří ze sebe dnes dělají "politické" vězně.
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:06)
Dobrý den, srdečně zdravím všechny čtenáře Lidových novin. Političtí vězni, jejichž životní příběhy přibližuje seriál Lidových novin, rozhodně zasluhují naši pozornost a úctu. Jejich životy byly nenávratně poznamenány komunistickou justiční zvůlí a oni přitom prokázali odvahu, mravní sílu a nezlomnost. To, jak se o nich vyjadřujete, je přinejmenším hloupé.
OTÁZKA (5.11.2007 11:30) Hynek Baňouch
Vážený pane Strachoto, chci Vám a všem Vašim spolupracovníkům poděkovat, za vše, co podnikáte proto, aby pomalu mizející svědkové "normálního života" v letech 1948-89 měli příležitost sdělit to, co zažili. Bohužel jde stále o okrajové téma, které je ignorováno hlavním proudem všech našich společenských věd. Ale to vy víte. Já nebudu zabírat místo pro otázku. Jen poděkuji a popřeji hodně energie a dobrých nápadů.
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:08)
Děkuji, vzkaz spolupracovníkům rád vyřídím. Mějte se hezky.
OTÁZKA (5.11.2007 13:16) Bogan
Strašně by mě zajímalo, kdo ten projekt platí????
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:09)
Filmová část projektu je financována z účelové dotace Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Výstava Příběhy bezpráví - z vězeňských spisů byla připravena ve spolupráci s Národním archivem a finančně podpořena Atelierem Spektrum a několika soukromými dárci, fyzickými osobami. Seriál financují Lidové noviny.
OTÁZKA (5.11.2007 14:14) Ruzicka
Dobry den, chci se Vas zeptat, jaky mate nazor na to, ze dnes potomci tyranych, okradenych sedlaku a zivnostniku jsou na tom stejne jako v 50. letech. Justice, statni sprava a p. chrani komunisty, dukazy jsou ignorovany, tito lide jsou vystaveni psychickemu a ekonomickemu teroru i s detmi. Znovu protipravne prichazeji o majetky, zdravi a hrozi jim zabaveni i vlastniho domu. Nic neprovedli, jenom chteli v teto zemi podnikat, stali se vsak etnikem ukrcenym k likvidaci - restituenti.
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:12)
Omlouvám se, ale k takto obecně postavené otázce, bez konkrétních údajů, se vyjádřit neumím. Je to určitě problematické téma, ale k širší diskuzi než je tento chat.
OTÁZKA (5.11.2007 14:52) Marek
Sledujete, jak lidé na Lidovkách pod články diskutují? Je to naprostá hrůza. Skoro to na mě působí, že Příběhy bezpráví čtou především bývalí a současní komunisté a vzteky prskají. Máte taky takovou zkušenost?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:16)
Souhlasím s Vámi, že to mnohdy není povzbudivé čtení. Každopádně z ohlasů, které v souvislosti se seriálem v Lidových novinách dostáváme, vyplývá, že články čte spousta lidí, které toto téma zajímá a přemýšlí o něm. Jen nemají čas a chuť se do diskuzí zapojovat.
OTÁZKA (5.11.2007 17:47) jarmila
Vážený pane Strachota, děkuji Vám za Vaší iniciatívu jménem své tety, paní Jarmila Malé, která byla zavřena společně s pí.JUDr.Horákovou na Pankráci ( ve vazbě)a odseděla si více jak 6 let za podvracení republiky na Ilavě. Její příběh je tak zajímavý, že by stál za publikování(mimochodem viděla popravu JUDr.Horákové, soudila jí L.Brožová,byla odsouzena na smrt a po odvolání jí byl trest zmírněn na 14 let). Pokud máte zájem, mohu Vám dát spojení , tetě je 84 let a následkem útrap ve vězení je dosti nemocná, ale stále jí pamět slouží. Ráda by zvěřejnila svůj příběh a je docela rozlobena tím, jak nízký trest dostala pí.Brožová. Děkuji a teším se, pokud budete pokračovat v Příbězích bezpraví, že byste zveřejnili příběh paní Jarmily Malé. Adresa : Jarmila Malá Gregorova 38 741 01 Nový Jičín tel.: 556 710 819 Děkuji Vám mnohokrát jménem svým i mé tety - paní Malé. S úctou Jarmila Krauskopfová jakopf@sezna.cz
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:20)
Dobrý den, děkuji, kontakt předám kolegům z občanského sdružení Post Bellum, kteří již několik let zaznamenávají osobní výpovědi československých válečných veteránů a obětí komunistického bezpráví i autorovi seriálu v Lidových novinách Adamu Drdovi.
OTÁZKA (5.11.2007 18:04) Jara
Dekuji Vam, ze tyto veci publikujete. Mam dve otazky: 1. Proc se o techto zlocinech dozvidame s takovym zpozdenim v LN a v TV? 2- Jak je mozne, ze zlocinecka KSCM, ktera se nezrekla svych cilu stale jeste nebyla zakazana?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:22)
Česká veřejnost tyto události vytěsňuje ze své kolektivní paměti a neexistuje příliš velká "poptávka" po jejich připomínání. Proto považuji za důležité seznamovat s naší nedávnou minulostí zejména mladé lidi. To je hlavní cíl a smysl projektu Příběhy bezpráví. Nemyslím si, že v České republice nyní existuje reálná možnost zakázat KSČM.
OTÁZKA (5.11.2007 20:54) Petr Novotný
Poslouchám v rádiu dokumenty Příběhy 20. století, které připravuje Post Bellum. Mají prý spoustu vzpomínek pamětníků i ty rozhlasové dokumenty jsou zajímavé. Proč se nespojíte a nerozdáváte je po školách. Třeba na internetu je hrozné, že není žádný pořádný web, kde by byly příběhy poluitických vězňů k dispozici. Nechystate s těmi lidmi z radia nějaký projekt?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:26)
S občanským sdružením Post Bellum již druhým rokem spolupracujeme a jejich materiály školám nabízíme. Příběhy 62 politických vězňů, jejichž fotografické portréty jsou umístěny v symbolickém lágru na Václavském náměstí, budou zveřejněny na našem webu (www.pribehybezpravi.cz) spolu s řadou archivních materiálů z vězeňských spisů. Můžeme Vám také nabídnout poměrně rozsáhlou publikaci Příběhy bezpráví - z vězeňských spisů (prosím pište na info@pribehybezpravi.cz).
OTÁZKA (6.11.2007 10:44) wan
Kdo rozhodl o podobě letošního seriálu v Lidových novinách?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:30)
Základní osnovu seriálu připravil novinář Adam Drda, zástupce šéfredaktora Lidových novin Petr Zavadil a já. Autorem většiny textů je Adam Drda.
OTÁZKA (6.11.2007 11:01) Miriam
Jaký máte ohlas ze škol, se kterými spolupracujete?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:38)
Škol, které ve výuce využívají filmy přibližující moderní československé dějiny, neustále přibývá. V současné době je jich více než 1100. V minulém roce jsme pomocí dotazníků zjišťovali zájem škol o podobné pomůcky a ohlas byl jednoznačně pozitivní. Zároveň z šetření vyplynulo, že by pedagogové uvítali další doprovodné didaktické materiály k nabízeným filmům.
OTÁZKA (6.11.2007 11:40) Jaromíra
Pane Strachoto, proč se na školách věnuje tomuto období malá pozornost? Není lepší vědět, co bylo před padesáti lety, než se dovídat podrobnosti z doby bronzové nebo staréh Říma?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:50)
Těch důvodů je celá řada. V krátkosti zkusím vyjmenovat alespoň některé z nich. Školský systém má v sobě určitou setrvačnost a nedovoluje rychlejší zavádění nových témat a postupů. Na školách chybí vhodné a atraktivní pomůcky, pedagogové nejsou na výuku období komunistického Československa odborně připraveni a nemají s ní zkušenost. Zároveň chybí jasné zakotvení ve vzdělávacích programech. Někteří pedagogové se také obávají, že by se při výuce poválečných dějin mohl předmětem diskuze stát jejich životopis. V přístupu škol se odráží i určitá celospolečenská inerce vůči tomuto tématu.
OTÁZKA (6.11.2007 11:06) Faustus
Zajímalo by mě, jak na váš vzdělávací projekt reaguje Ministerstvo školství. V loňském roce jsem zaznamenal, že vám na tento projekt odmítlo dát grant. Změnil se v letošním roce jeho postoj?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:54)
Postoj Ministerstva školství se bohužel nezměnil. I v letošním roce se při realizaci projektu Příběhy bezpráví musíme obejít bez finanční podpory tohoto ministerstva.
OTÁZKA (6.11.2007 9:48) Václav Petera
Vždyť rozeštváváte rodiny, vedete mladé lidi k tomu, aby si nevážili svých rodičů!
ODPOVĚĎ (6.11.2007 11:55)
Pokud dobře rozumím Vaší poznámce, narážíte na to, že se budou mladí lidé ptát svých rodičů, co oni dělali před rokem 1989, jaké byly jejich postoje v různých situacích. Rodič, který chce obstát před svým dítětem, by mu měl umět vysvětlit, proč se zachoval, tak jak se zachoval, a dokázat objasnit postoj, který zastával.
OTÁZKA (6.11.2007 10:57) cluster
Dobrý den pane Strachoto, nemyslíte si, že je trochu nefér vytahovat jen zločiny komunismu a zločiny nacismu vynechat? Jak pak mohou studenti získat vyvážený pohled?
ODPOVĚĎ (6.11.2007 12:00)
V sadě filmů, které školám celoročně nabízíme, jsou i tituly věnované dalším obdobím našich dějin (První republice, druhé světové válce atd.). Sada v současné době obsahuje 24 filmů a školy si je mohou objednat na adrese www.jedensvetnaskolach.cz.
OTÁZKA (5.11.2007 14:17) Rostislav
Rád bych znal Váš otevřený názor na to, PROČ pan Václav Havel za plných 13 let prezidentování nevyznamenal bratry Mašíny a spol.? (Otevřeně říkám, že je to jedna z mála věcí, ve kterých s tím pánem souhlasím)

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

přeposlat e-mailem