Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Danou Juráskovou

Dana Jurásková

UKONČENO

Ministerstvu zdravotnictví chybí peníze. Podle Dany Juráskové nemůže garantovat pacientům dostupnou a kvalitní péči, pokud zákonodárci zruší regulační poplatky. Teď se navíc zdá, že peníze nebudou ani na navýšení platů zdravotnického personálu. Na vaše dotazy odpovídala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

položených otázek: 59 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (3.6.2009 12:53) xx
Dobrý den, jaké plánujete změny ve vedení ministerstva zdravotnictví? Jakým způsobem lze dosáhnout potřebných úspor v lékové politice?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:06)
Dobré odpoledne, děkuji za Vaše dotazy a odpovídám na první otázku. Změny ve vedení Ministerstva zdravotnictví, které jsem považovala za důležité, jsem již provedla a týkají se okruhu nejbližších spolupracovníků. Úspory v nákladech za léky je možné provést pouze prostřednictvím novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Takové návrhy jsem předložila k diskusi politickým stranám a jsou součástí protikrizových opatření, o kterých nakonec rozhodne Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
OTÁZKA (4.6.2009 12:28) Jiřina
Dobrý den, mohla byste, prosíám, konkrétně odpovědět na otázku, kdo všechno dostane přidáno peněz, kolik a kdy? Pracujeme v nemocnici - přísp.org.. jako porodní asistentky, je 4.6. a zatím jediná odpověď, ketré jsme se dočkaly zněla: "když to víš z novin, tak se zeptej v novinách". Děkuji
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:12)
Zvýšení platů zdravotnických pracovníků na základě rozhodnutí vlády z května t.r. se týká všech zdravotnických pracovníků, tedy lékařů i nelékařů. Na základě dohod s představiteli krajů nepůjde pouze o zdravotnická zařízení přímo řízená ministerstvem, ale o všechna zdravotnická zařízení bez ohledu na jejich právní formu a zřizovatele. Zdravotní pojišťovny na základě dohod navýší poskytovatelům platby za zdravotní péči a i ti, kteří nemají povinnost zvýšit platy zdravotníkům ze zákona, tak mohou učinit. učiní.
OTÁZKA (3.6.2009 11:28) Jolanda
Víte, jak se přidá sestrám? Sebere se jim osobní ohodnocení a zvedne se jim tarifní plat. Abych byla konkrétní, napíši, že se jim např. sebere 2.000 Kč osobního ohodnocení a přidá se jim 1.200 Kč na tarifu. Vím, že se tak stane, bude tak tomu i např. u učitelů, ale Vy s tím nic neuděláte. Anebo se mýlím?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:15)
Nemělo by se to stát, vzhledem k tomu, že toto zákonné navýšení je kryto zvýšením plateb od zdravotních pojišťoven. Je tím dán prostor nepřesouvat finanční prostředky mezi jednotlivými položkami platu, doufám, že toho managementy zdravotnických zařízení nezneužijí.
OTÁZKA (3.6.2009 11:44) Martin
Paní Jurásková, rozumím, že nejsou peníze, proč tedy jsou nemocnice nuceny prodělávat nákladné akreditace - které postihují jen část problémů a vůbec neřeší, kolik je personálu na pracovišti, jak je vzdělaná sestra a lékař na jednotkách intenzivní péče, neřeší problém vykazovaných přesčasových hodin lékařů navíc ? Jste členka SAKu - kolik stojí akreditační řízení pro velkou nemocnici typu FN v Olomouci ? Děkuji
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:21)
Akreditační řízení je dobrovolný proces a zdravotnické zařízení o něj žádá na základě vlastního uvážení. Akreditace, kterou Vy zmiňujete, tedy podle pravidel Spojené akreditační komise řeší na základě vydaných standardů procesy poskytování zdravotní péče. Samotný proces akreditace může ve svém důsledku vést nejen ke zvýšení kvality zdravotní péče, ale také k finančním úsporám. Počty zdravotnického personálu na jednotlivých pracovištích jsou součástí smluvních vztahů se zdravotní pojišťovnou. Přesčasová práce je řešena Zákoníkem práce. Není tedy nutné, aby akreditační proces zastupoval účinnost zákonných norem. Všechny informace, které Vás kolem akreditace SAK zajímají, najdete na www.sakcr.cz.
OTÁZKA (3.6.2009 12:00) Pavel Skála
Paní ministryně, v lékařské dokumentaci často chybí záznamy o nutričním stavu pacientů a podle českých i zahraničních odborníků je špatná nutriční péče příčinou malé účinnosti léčby, výskytu komplikací a delší hospitalizace. Není toto prostor pro velké úspory? Zavedete povinný nutriční screening?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:25)
Naprosto s Vámi souhlasím, mám stejnou zkušenost. Výživa pacientů, včetně měření nutričního screeningu je důležitou součástí a podmínkou pro úspěšné uzdravení pacienta. Nejcitlivější skupinou v této oblasti jsou děti a senioři. Ministerstvo zdravotnictví z tohoto důvodu zařadilo problematiku výživy mezi své priority a i v rámci předsednictví EU se jí věnuje. Ve dnech 11.-12.6.2009 se v Praze koná Mezinárodní konference "Stop podvýživě nemocných a nemocem ze špatné výživy". Výživa pacientů je prioritou i pro Českou asociace sester a na jejích stránkách najdete standard, který nutriční screening jednoznačně doporučuje (www.cnna.cz).
OTÁZKA (3.6.2009 12:14) M. H.
Vazena pani ministrine, proc se stale odvadi pozornost od zasadniho problemu ceskeho zdravotnictvi, kterym je nedostatek zdravotniku? Uvedomujete si, ze pokud nevyresite tento problem, vsechny ostatni problemy jsou podruzne? Zadne posily z vychodu neprijdou, co by u nas delaly. Co chcete s timto problemem delat Vy, nez to preroste v humanitarni katastrofu?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:29)
Nemohu s Vámi souhlasit v tom, že se problém nedostatku zdravotnických pracovníků neřeší. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví je zveřejněna prezentace ze dne 24.4.2009, kdy byla představena celá škála opatření v této oblasti: finanční ohodnocení, vzdělávání, kompetence a prestiž povolání.
OTÁZKA (4.6.2009 12:44) Wilhelm Stein
V jakém příbuzenském vztahu jste s p.Fischerem?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:31)
Nejsme v žádném příbuzenském vztahu.
OTÁZKA (4.6.2009 12:20) Barbara
Nepřijde vám výkon vaší funkce jako parazitování na veřejných financích, když dohromady nic neumíte a za pár měsíců skončíte?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:34)
Nesouhlasím s Vámi, protože zrovna teď například řešíme opatření, která ochrání českou populaci proti nové chřipce. Další konkrétní věc, která by Vás mohla zajímat, je zařazení dalších typů očkování do úhrad z veřejného zdravotního pojištění a samozřejmě mnoho dalších aktuálních věcí, které se přímo dotýkají všech pacientů.
OTÁZKA (4.6.2009 7:37) Zdenka z Moravy
Dobrý den. Přestože jsem ještě pracující, jsem zásadně proti poplatkům u lékaře a za recepty. Má smysl jen platba za jídlo v nemocnici. Celá naše rodina se snaží využívat alternativní medicíny, např. detoxikaci dle MUDr.Jonáše, vlastní masáže, Dornovu metodu, Spinal Touch (na všem jsem byla na školení), reflexní terapii atd. a když přijdeme k lékaři např. k zubaři musíme ihned zaplatit 30 Kč samozřejmě bez potvrzení. Nevěřím, že poplatky mají smysl, jejich tok je nejasný. Hovořím s lidmi a mé okolí se shoduje na tom, že spojení alternativy a klasické medicíny ale směrem shora (doporučením od ministerstva), vyškolením lékařů a dalších zdravotnických pracovníků omezí spotřebu léků. Jaký je Váš názor a jaký je směr ministerstva?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:40)
Respektuji Vaše rozhodnutí využívat metod alternativní medicíny a předpokládám, že jste s výsledky těchto postupů spokojena. Metody alternativní medicíny, jsou samozřejmě i součástí výuky na lékařských fakultách. Co se týče Vaší námitky, že při zaplacení regulačního poplatku nedostanete potvrzení od lékaře, jistě víte, že máte právo si toto potvrzení vyžádat. Každý lékař je povinen vybrání každého regulačního poplatku hlásit příslušné zdravotní pojišťovně.
OTÁZKA (3.6.2009 18:07) OLAF
Neměla tato paní něco společného s Třebotovem. Tam v LDN umírají hladem a žízní. a lékař ani neví kdo mu leží na oddělení. Je to jedna z nejhorších LDN. Každý má strach tam jít. Aloe rodinní příslušnici to nevědí a ani jim nic nezbývá, když musí chodit do práce a živit rodinu. Z nemocnice je prostě vyhodí a pak kam s ním. Toi se to podtom vydírá a pomoc nikde. To raději eutanázii než toto.
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:44)
Tato paní opravdu s Třebotovem neměla nic společného. Nikdy jsem tam nepracovala a nikdy jsem nemohla kvalitu péče v LDN Třebotov ovlivnit. Teď je situace ovšem jiná a Ministerstvo zdravotnictví se Vaším podnětem bude vážně zabývat.
OTÁZKA (4.6.2009 13:35) Blažej
Pěkné odpoledne, rád bych se zeptal, jaké konkrétní kroky plánuje MZ ke zvrácení narůstajícího trendu odchodu mladých lékařů do zahraničí. Myslíte si, že současná výše nástupního platu výrazně zaostávající za průměrným platem ve státě a rozpadlý systém postgraduálního vzdělávání může konkurovat např. sousednímu Německu, majícímu o naše mladé absolventy velký zájem? Nemáte osobně strach, že za 20 let budete obtížně shánět kvalitní lékařskou péči pro sebe a svoji rodinu? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:49)
Na tuto otázku jsem již částečně odpověděla. Od 1.7.2009 bude zvýšen plat lékařům o 7%. Uvědomuji si, že to není dostatečné, ale je to v tuto chvíli maximum. Realizujeme změnu celého systému vzdělávání lékařů, včetně financování specializačního vzdělávání ze státního rozpočtu. Domnivám se, že důvodem, proč odcházejí lékaři do zahraniční není pouze výše jejich platu, ale také absence profesionální perspektivy. Podpora Ministerstva zdravotnictví směrem k rizikovým skupinám, tedy praktickým lékařům a stomatologům je realizována v průběhu posledních dvou let. Nastal čas analyzovat, zda je dostatečná.
OTÁZKA (3.6.2009 12:19) Ing Josef Heller, MBA
Jak se ministerstvo zachová v otázce lůžkové a mobilní hospicové péče. Dostane se tato péče v navrhovaném rozsahu a podobě do Sazebníku?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:51)
Tuto oblast považuji za nesmírně důležitou. Jednání o koncepci mobilní, lůžkové i hospicové péče probíhají i v součinnosti s Odbornou společností. Součástí těchto jednání jsou také úvahy o financování tohoto typu péče.
OTÁZKA (3.6.2009 13:55) MUDr. Pavel Poštulka
P. ministryně, co uděláte pro to, aby i v ČR byl schválen zákon na ochranu nekuřáků ve veřejně příst. místech, včetně restaurací a barů? Jistě víte, že jsme jedinou zemí EU, kde pro ochranu nekuřáků nebylo zatím učiněno skoro nic. První příležitost budete mít za týden na 59. schůzi PS, kdy výše jmenovaný zákon (v parlamentu jej tabáková lobby prostřednictvím "svých" poslanců, blokuje již více než 2 roky) je ve 3. čtení na programu...
ODPOVĚĎ (4.6.2009 13:53)
Jako ministryně zdravotnictví považuji za svou povinnost chránit i nepopulárními prostředky zdraví populace.
OTÁZKA (4.6.2009 13:27) MUDr. Petrus
Dobry den, dnes jsem se docetl v novinach, ze Vaseho predsednictvi v Evropskem Parlamentu byla prijata nejaka smernice a ted budou cesti pojistenci cestovat po Evrope a chodit k lekarum a ceske pojistovny jim to zaplati, tak to by mne zajimalo, kde na to pojistovny vezmou, jak budou tihle lide platit poplatky a jak budou cesti zubari zvladat napor z Nemecka, kdyz uz ted jich mame nedostatek?!
ODPOVĚĎ (4.6.2009 14:01)
Musím uvést na pravou míru informaci, kterou jste dnes četl v novinách. Evropský parlament žádnou takovou normu zatím nepřijal. Součástí jednání Rady EPSCO - část zdraví dne 9.6.2009 vedené českým předsednictvím bude projednávání návrhu Směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči. Tento návrh Směrnice prochází diskusí, která nebyla ukončena. V průběhu českého předsednictví bylo vypořádáno několik desítek věcných připomínek, které odstraňují některé překážky k jejímu přijetí. Zůstávají totiž nevyřešené zásadní politické body, které bude řešit švédské předsednictví.
OTÁZKA (3.6.2009 15:05) Jarek
Dobry den, co rikate na praxi nemocnic, ktere vyzaduji po mladych lekarich podpis smluv, ze aby jim byla umoznena atestace a priprava na ni, musi jeste nejmene 5-10 let po ni dale v dotycne nemocnici pracovat, jinak musi zaplatit nekolika set tisicove castky? Jinak preju hodne uspechu v prosazovani rozumne politiky.
ODPOVĚĎ (4.6.2009 14:05)
Považuji za naprosto legitimní právo zdravotnického zařízení vyžadovat od zaměstnance smlouvu o setrvání v organizaci po dokončení studia. Finanční prostředky, které investuje, se takové organizaci musí vrátit, a to nelze jiným způsobem, než výkonem práce tohoto kvalifikovaného zaměstnance. Je to zcela běžná praxe i v jiných odvětvích.Je to jeden z nejsilnějších stabilizačních nástrojů zaměstnavatelů.