On-line s Danou Kuchtovou

Dana Kuchtová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Dana Kuchtová je opět ve Straně zelených a na podzim chce i do sněmovny. Podle lídra zelených Ondřeje Lišky však musí znovupřijetí vyloučených schválit předsednictvo strany. Na vaše dotazy odpovídala Dana Kuchtová.

položených otázek: 38 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (22.6.2009 10:22) jorkšír
Paní Kuchtová,dobrý den. Vaše znovupřijetí do SZ nepochybně potěší spoustu lidí. Pan Bursík naštěstí pro SZ odejde,i se svou partnerkou K. Jaqes. 1, Dá se věřit panu Bursíkovi že ten svůj odchod myslí vážně? 2,Neobáváte se že Vám on anebo jeho stoupenci budou házet klacky pod nohy? Děkuji,Lasovský Karviná.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:31)
Dobrý den, díky, mě jste zase potěšil svým mailem Vy. Jestli M. Bursík odejde ze strany nevím, zatím zůstává a myslím, že má tendenci ovlivňovat stranické dění nadále. Je těžké odhadnout, co dál plánuje. S jeho stoupenci nezbývá než jednat, myslím, že hodně z nich už začíná vidět, že SZ musí obstát i v pobursíkovském období.
OTÁZKA (22.6.2009 11:13) Hana Pohořelá
Můžete v několika bodech vyjádřit svou představu o politických řešeních a domluvě, které by mohly v současné situaci pomoci Straně zelených k volebnímu úspěchu? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:37)
První symbolický krok je již samotné jednání oficiálního vedení SZ s frakcí Demokratická výzva. Dále by bylo vhodné jednat i s DSZ a Hnutím zelení. Pokud to nebude možné v brzkém časovém horizontu, tak později. V každém případě jednat. Programově - je třeba aktualizovat program SZ a reagovat na novou politickou situaci - na ekonomickou krizi, na řešení sociálních otázek, na korupci. V rámci strany je třeba změnit stanovy - poučit se z dosavadních chyb a stanovy uzpůsobit tak, aby se co nejvíc zamezilo permanentní revoluci, která zelené ničí. Nejlepší cestou k tomu je učení se konsensu od nejnižších stranických pater až po vedení - např. zavést vnitrostranické referendum, mít spolupředsedy, příp. PSZ se sudým počtem členů, přijímat nové členy až poté, kdy se osvědčili - zabránit tak "revolučním" sjezdům atd.
OTÁZKA (22.6.2009 10:44) Žežule
Vyhoděj dveřma, vleze oknem, tak teď vypadáte. Že na to máte žaludek, to Vám nestačí, jak jste potopila Zelené spolu s Vašimi kamarádkami Zubovovou a Jakubkovou?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:40)
Nikam se netlačím, je to na rozhodnutí zelených. Na to, abych "potopila" zelené, takovou moc nemám. Ti se potopili sami především tím, jak se stali nečitelnými pro voliče. Spory jistě sehrály svou roli, ale hlavně jsme ztratili věrohodnost obhajobou zdravotnické politiky s privatizacemi všeho druhu, obhajobou radaru, neprosazením priorit v dopravě aj.
OTÁZKA (22.6.2009 11:21) Jakub Sasek
Dobry den. Pokud se strana zelenych po volbach dostane do poslanecke snemovny, prijala byste nabidku, stat se znovu ministryni skolstvi?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:45)
To jste velký optimista - nejsem si jistá, že mě do zelených znovu přijmou. Prohlášení O. Lišky jsou velmi rozporuplná. I kdyby přijali, tak myslím nebudou chtít, abych kandidovala do PS. Já to nabízím jako pomoc zeleným, ale když kandidovat nebudu, nic se neděje. Poslední problematický bod je to, zda se zelení dostanou do Poslanecké sněmovny. Je to v tuto chvíli velká výzva, velký úkol. Vláda a ministerská místa jsou podle mého názoru zatím v nedohlednu.
OTÁZKA (22.6.2009 11:23) Vide
Budete i v pripade prijeti do SZ nadale spolupracovat s Mirkem Soukupem? Hodlate prosazovat spojeni SZ s DSZ?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:47)
Já s ním teď nijak nespolupracuju, jenom nemám ráda, když na něho plivou ti, kterým kdysi velmi pomohl. Pro zelené by bylo dobré, abychom našli společnou řeč s DSZ celkově, tedy i s jejich místopředsedou M. Soukupem.
OTÁZKA (22.6.2009 11:24) Marie
paní Kuchtová ,myslím,že jste zneužila voliče k vyřešení svých sporů .
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:48)
To mě mrzí, že si to myslíte. Ta úvaha ale není správná, žádný reálný základ nemá, ale asi Vám ji nevyvrátím, co se dá dělat.
OTÁZKA (22.6.2009 13:01) Ondřej
Jak se můžete vracet do SZ, když zradila naši vlast v otázce radaru i při kladném hlasování o Lisabonské smlouvě?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:52)
Jestli někdo něco zradil, nebo řekněme méně expresivně nedodržel dohodu, tak M. Bursík, D. Stehlíková a K. Schwarzenberg politický program zelených a sjezdové usnesení o radaru. Já jsem postupovala podle programu a podle usnesení a ve vládě jsem pro radar nehlasovala. Hlasovat proti radaru není žádná zrada vlasti. V Poslanecké sněmovně jsem nebyla a hlasovat o Lisabonské smlouvě jsem nemohla.
OTÁZKA (22.6.2009 15:25) Martin Šorm
Dobrý den. Rád bych se zeptal na Váš vztah k Demokratické straně zelených a zda ji nyní, po podání přihlášky do Stany zelených, vnímáte jako konkurenční politický subjekt. Vzhledem k tomu, že v případě kladného přijetí předsednictvem by se Vám mohlo podařit kandidovat do Poslanecké sněmovny, zajímalo by mne též, se kterými politickými stranami jste ochotna spolupracovat, se kterými nikoliv a proč. Děkuji.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 15:58)
Vztah k DSZ mám dobrý, mám lidi z DSZ ráda. Nesdílím ale jejich představu o tom, že založení nové strany pomůže vyřešit situaci ve Straně zelených. Konkurencí DSZ ve volbách do PS určitě bude, pokud se s nimi nedokážeme dohodnout. Já bych považovala za smysluplné se o dohodu pokusit. Spolupracovat by SZ měla se všemi demokratickými stranami, měla by si udržet svou středovou pozici. Nepřikláním se apriori ani k ODS, ani k CSSD.
OTÁZKA (23.6.2009 12:48) Monika
Dobrý den, jednoduchá otázka... Povíte nám, prosím, co je to bio-masa?? A bez použítí google a podobných nástrojů. :)
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:02)
Biomasa je velmi perspektivní obnovitelný energetický zdroj. Konkrétně je to dřevo, sláma, seno, rostlinné zbytky atp. v různých podobách (štěpky, brikety, peletky..). V České republice je biomasa nadějí ekologů při náhradě fosilních paliv a uranové rudy obnovitelnými zdroji. Její potenciál je především při výrobě tepla, ale kogenerací v malých jednotkách (hlavně bioplynových) lze dosáhnout toho, že biomasa bude i významným zdrojem pro výrobu elektřiny.
OTÁZKA (23.6.2009 13:51) Jana
Stále jen slyšíme dehonestující slova na vaši adresu (od Bursíka i Lišky) nebo na kampaň DSZ. Ale co říkáte tomu, že volební letáky Žakové byly pod hlavičkou "Zelená úsporám". Není tam náhodou financování kampaně SZ přes fond životního prostředí? Pan Štěpánek - ředitel fondu je přece Kateřiny a Bursíka víc než kamarád, že?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:07)
Hlavně těm pomluvám a dehonestování nevěřte, ostatně vypovídají především něco o jejich autorech. Volební leták Kateřiny Jacques principielně hlavičku Zelená úsporám mít může, ale pokud byl financovaný přes SFŽP je to špatně. Ale ani já, ani Vy do toho asi úplně nevidíme, tak abychom taky nešířili něco, co není pravda..
OTÁZKA (23.6.2009 13:54) Jiří Hromádka, Prachatice
Rád bych vás viděl na kandidátce DSZ za Jihočeský kraj. Dočkám se? SZ volit bohužel nemohu, pravicového Bursíka s falešným Liškou v zádech a hysterickou Jackes jsme si užili dost, víckrát se to nesmí stát.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:08)
Díky za důvěru, už jsme o tom mluvili s některými lidmi z DSZ. Já kandidovat za DSZ nechci, přestože si lidí z DSZ vážím a rozumím, proč novou stranu zelených založili.
OTÁZKA (23.6.2009 14:58) Jana a Dagmar
Paní Kuchtová, můžete nám vysvětlit svůj krok jmenování K.Neumannové prezidentkou MS v Liberci? Její předchůdce, jak se ukázalo a jak se dalo předpokládat, neudělal nic špatného. Proč nebyl do této funkce jmenován alespoň někdo fundovný s odpovídajícím vzděláním? Víte jak dlouho a jakými konkurzi musí lidé na podobná místa procházet?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:17)
Už jsem to vysvětlovala mockrát, pokusím se znovu. Roman Kumpošt a další členové tzv. organizačního výboru přišel za mnou na ministerstvo se žádostí o další stamilióny na MS v Liberci v době, kdy nebyli schopni účetně doložit financování předchozích let, v době, kdy nebyl vyčerpaný předchozí rozpočet. V účetnictví MS a v zadávání zakázek byl zkrátka hokej. Dali jsme mu termíny a podmínky, které musí splnit. Nefungovalo to. Ukázalo se, že problém je i s penězi lyžařské federace. Na problémy s tzv. státními penězi poukázal NKÚ letos, problémy s penězi lyžařské federace rozkryl audit. Jenom K. Neumannová nechtěla, pokud vím, dál spory s R. Kumpoštem, proto nepodávala žaloby a nedostatky prokázané auditem nemedializovala. Samozřejmě, že R. Kumpošt nebyl sám, nebyl jediným viníkem problémů kolem MS. Kateřinu Neumannovou navrhl premiér a já jsem souhlasila, protože je symbolem českého lyžování. Vstoupila do problematického podniku - od začátku finančně podceněného vládami CSSD i ODS. Pokud můžu říci za sebe, jak jsem ji poznala za mého působení na MŠMT, tak opravdu dělala všechno možné pro úspěch MS. Samozřejmě, že se u tak velkého podniku nevyhnete chybám. Pokud se týče fundovanosti a vzdělání, tak pokud si vzpomínám, tak R. Kumpošt byl absolventem jakéhosi strojírenského oboru na VŠ a veškeré know-how získal v této oblasti pouze praxí. Konkurzem také myslím vybrán nebyl.
OTÁZKA (23.6.2009 15:39) Alexej Káďa
Co říkáte na názory, které jsem zaznamenal v tisku, že s Vaším opětovným příchodem do Strany zelených by se tato strana stala definitivně nevolitelnou. Děkuji za odpověd.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:18)
Odpověď bych přenechala voličům.
OTÁZKA (22.6.2009 10:22) Anonym
Už vám Bursík nevadí jako řadový člen ? Liška taky ne i když vás nechce ? Jste "správně" drzá, česká klepna, která ochutnala moc a teď by ji chtěla napořád. Lidsky vypadáte nedůvěryhodně, tak si nekažte druhou půlku života svými ambicemi. Nemáte na to i když nejste sama. Klaus je ještě drzejší, ale měl podporu vlivných hlupáků. Najdou se i u vás ? Těžko.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:20)
No je výlev na úrovni, anonymní hrdino. Vstupem do strany, která má 2% ve volbách, se člověk opravdu dere k moci...
OTÁZKA (22.6.2009 10:22) Johanka
Proč se vracíte do politiky - to je snad zbytečné se vás ptát! V české politice nemusíte tolik pracovat (jako jinde), nemáte téměř žádnou odpovědnost (jako jinde), díky superimunitám jste prakticky beztrestná (což jinde není) a v české politice se za socialistickou pracovní morálku doberete pohádkových peněz. Proč však nastupujete na potápějící se loď Strany zelených, nechápu. Chystáte se od ní odrazit a skočit na loď plující klidně? Bude mít ta loď barva rudou, modrou anebo oranžovou? Jinou tam totiž již nenajdete.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 16:26)
Moc se nedivím, že máte tak kritický postoj k politikům. Moje osobní zkušenost je ale jiná - já jsem v politice byla zvyklá pracovat hodně a bylo to hodně drsné, nelítostné prostředí, takže jsem se učila neztratit sebe, ale zároveň se nedat. Peníze jsem vydělávala jenom 9 měsíců na ministerstvu, jinak jsem pro stranu vždycky pracovala zadarmo - 5 let. A protože - jak správně říkáte - chci nastoupit do potápějící se lodi, tak to asi nebude kvůli penězům. Je to kvůli představě o světě, o naší zemi, o slušné straně, kterou máme my zelení. Přeskakovat do jiné strany nehodlám, to už jsem mohla mnohokrát od dob, kdy jsem byla v Občanském fóru.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz