Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

On-line s rektorem UK Václavem Hamplem

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

UKONČENO

Místo školného na vysokých školách by studenti v budoucnu mohli platit takzvané zápisné. Uvažuje o tom alespoň Univerzita Karlova ve svém návrhu reformy vysokých škol. Jak má zápisné vypadat a proč se pro něj univerzita rozhodla? Na vaše otázky odpovídal rektor UK Václav Hampl.

položených otázek: 22 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (12.5.2009 11:49) Anonym
Dobrý den, rád bych se zeptal, proč tak zásadně nesouhlasíte se školným na VŠ? Myslíte, že české VŠ mají dostatek peněz nebo jak je chcete financovat, aby nedošlo k prohloubení veřejného deficitu?
OTÁZKA (12.5.2009 11:45) Anonym
Souboj o školné, resp. zápisné se dá vnímat jako souboj Matějů vs. Hampl - první opatrně přicházel se školným a s razantní změnou celého vysokoškolského systému, druhý mu oponoval a vytvořil variantu zápisného. Co říkáte na to, že pan Matějů má nyní na MŠMT peníze z tříletého "grantu", resp. projektu v rámci operačních programů? Mluví se o tom, že ten tříletý projekt je na 100 milionů korun (!), zahrnuje přípravu zákona; přičemž jen ma platy členů "týmu" - což je v podstatě část týmu stvořivšího Bílou knihu - 52 milionů. Kolik peněz může do podpory vzniku zákona o zápisném investovat vaše univerzita? Je to srovnatelná částka?
OTÁZKA (12.5.2009 11:37) Fero
Jaké % populace má mít dle Vás SŠ vzdělání.
OTÁZKA (12.5.2009 11:24) Iva
Dobrý den, co říkáte na to, že se studium u nás stává výsadou pouze bohatých? Začíná to už od školky, rodiče s nízkými platy nemají na to, aby platily tisíce za kroužky angličtiny nebo keramiky, nemohou dopřát dětem ani školky v přírodě, které stojí 2000 - 3000 na týden. Pokračuje to na školách, kde si nemohou dovolit zaplatit dětem kroužky sportu, jazyků nebo základní uměleckou školu, protože kolem 2000 Kč každý půlrok prostě nemají. Nejvíce jsou vyčleněni z kolektivu děti matek-samoživitelek. Takové děti většinou hned po ukončení SŠ jdou pracovatm protože by je rodiče na VŠ už neuživili. Nebo musí volný čas a noci chodit na brigády. Děti bohatých rodičů mají vše a mnozí si toho ani neváží.
OTÁZKA (12.5.2009 10:57) Andrea Vítková
Pane rektore, blíží se konec vašeho mandátu. Dovolím si odhadnout, že budete usilovat o znovuzvolení na další roky v čele UK - v tom případě by ale bylo velmi žádoucí, abyste se k zápisnému postavil čitelně. Buď si vzal za své jeho prosazení, nebo naopak jeho odmítnutí. Dočkáme se toho? A v jakém směru?
OTÁZKA (12.5.2009 10:34) Ivan Vagera
V Rusku funguje a výborně se osvědčuje systém, kdy stát určuje, kolik absolventů podle mínění státu je pro daný obor potřebné (nikdo jiný než stát nemá pro takové rozhodování dostatek informací a kompetencí). Každá škola má taky určen maximální počet studentů, které je schopna bez újmy na kvalitě učit. Z přijímaných studentů těm s nejlepšími výsledky zkoušek až do počtu potřebných absolventů stát uhradí školné. Ostatní přijatí školné platí. Škola pak nemůže přijmout nikoho nad maximální počet studentů. Takový systém je ku prospěchu jak společnosti jako celku, tak i studentům, kteří chtějí studovat obor, kde není velká šance na jeho vykonávání. Co kdyby stát a školy v ČR přestaly trvat na nesmyslných ideologických a politických dogmatech a vytvořily obdobný systém?
OTÁZKA (12.5.2009 10:29) Pešl
Nemyslíte, že školné a zápisné jsou pouze dva názvy jedné a té samé věci? Já teď žiji v Chorvatsku a vidím jaký je problém se zavedením plošného školného. Na některých fakultách probíhá neomezená blokáda studentů. Nemůže podobná situace nastat v budoucnu i v České republice, při pokusu zavést školné nebo zápisné.
OTÁZKA (12.5.2009 10:08) Alexandra Tůmová
Pane rektore, myslite si, ze tato urednicka vlada muze v tech nekolika malo mesicich vyresit tema univerzitnich nemocnic? A je jeste nejaka novinka v teto zalezitosti? Domnivate se, ze skutecne hrozi realne zruseni VFN na Karlove namesti?
OTÁZKA (12.5.2009 10:05) Hanka Suchá
Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku: "Co bude pro UK znamenat 10% škrt v rozpočtu, jak nedávno sdělil nový ministr Janota?"
OTÁZKA (12.5.2009 9:53) Petra Hořejšová
Dobrý den, vystudovala jsem UK a teď studuji v Německu, takže mám možnost srovnání. Na západě je přístup vyučujících ke studentům úplně jiný, nearogantní, zdvořilý, výsledky zkoušek nezávisí na osobních sympatiích atd. Otázka: vidíte "kulturu" studia a vztahů student - vyučující na UK jako problém? Jak by se to dalo řešit? Jinak školné já osobně podporuji. Díky a zdravím Vás.
OTÁZKA (12.5.2009 9:42) Ína
A co takhle zavést dvacetikorunový poplatek žáka ZŠ za osobu a den? Že je podle Ústavy vzdělání zdarma? To jsme si mysleli i u zavedení 30ti korun v ordinacích také. Takže - jak? Žáci to většinou prokouří, či propijí v energetických nápojích, takhle by to pomohlo školám!
OTÁZKA (12.5.2009 9:42) Anna Š.
Dobrý den pane rektore, téma financování se objevuje hodně často, ale pořád v tom mám trochu zmatek. Jak moc vážná je situace u humanitních oborů a je jejich ohrožení opravdu reálné, nebo jde o fámu? Jako matku dvou dětí, které uvažují o studiu na FF UK, mne to dost trápí. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (12.5.2009 9:39) Pavka
Už teď si musíme kupovat velmi drahé učebnice. Školné prosím, ale budeme pak i tyto učebnice dostávat? Anebo jich unioverzita koupí dostatčné množství aspoň do knihovny? Děkuju.
OTÁZKA (12.5.2009 9:35) honza
slysel jsem,ze na studentske projekty je mozne ziskat od univerzity penize.co je na tom pravdy?pokud to neni tajemstvi,s kolika penezi by slo na projekt pocitat?
OTÁZKA (12.5.2009 9:33) Ondrej P.
Dobry den, zajimaly by mne dve veci. Zda zapisne poputuje do univerzitniho, nebo do fakultniho rozpoctu, to zaprve. A zajimalo by mne take, jak se UK vyporadava s tim, ze jeden pedagog vyucuje na vice fakultach - na jedne s uvazkem 1,0, na dalsi s uvazkem 0,8, na dalsi s uvazkem 0,6... Maji byt studenti "inkasovani" i za takove studium, kdy je jejich vyucujici takto "na roztrhani"?
OTÁZKA (12.5.2009 9:32) Luděk Skála
Viděl jsem rozhovor s panem Matějů v Učitelských novinách–cca před týdnem Zdálo se mi, že na Vás nenechal “nit suchou”. Co jste na to říkal?
OTÁZKA (12.5.2009 9:20) merlak
Pripada mi divne, ze se uvazujete o jakemsi skrytem skolnem. Me to neprijde uplne normalni ani systemove. Proc to nenazvete pravym jmenem?.
OTÁZKA (12.5.2009 7:41) Anonym
Jaké procento populace by podle Vás mělo mít VŠ vzdělání ? Stejná otázka na SŠ vzdělání.
OTÁZKA (12.5.2009 7:06) Zdenka Homolková
Vážený pane rektore, studuji na UK a proti zavedení zápisného v té výši, jak je uvedena na stránkách univerzity v podstatě souhlasím, jen by mě zajímalo, kam by byly peníze investovány a zda jste připraveni o těchto investicích informovat studenty. Myslím, že zavedením školného by se mohl mírně zvýšit zájem studentů o univerzitní finance a jejich rozdělení. Neuvažujete spolu se zavedením zápisného také o zřízení nějakého serveru, kde by bylo možné nějak jednoduše kontrolovat nakládání s penězi? Počítáte v rámci těchto nově nabitých financí i s jejich rozdělením například mezi studentské studentské spolky jednotlivých fakult? Předem mnohokrát děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne
OTÁZKA (11.5.2009 21:45) ilona curchod-svoboda
vazeny pane rektore, na universitu uz studovat nepujdu ale mam prosbu - vite, odkud ma puvod jmeno Hampl - moje rodina castecne tez nosi toto jmeno, bohuzel vsak neznam puvod. dekuji srdecne i kdyz nedostanu odpoved
OTÁZKA (11.5.2009 20:50) Milan Kacíř
Dobrý den, pane rektore, rád bych se zeptal, jak UK přistupuje k státním maturitním zkouškám. Jsem absolvent UK a podílel jsem se na přípravě státní maturitní zkoušky v jednom z předmětů. Předpokládám, že víte (nebo alespoň tušíte), že se úředníci na ministerstvu (zřejmě i na politický nátlak) snažili připravit maturitu (zejména základní úroveň) co nejjednodušší (aby ji složilo co nejvíce studentů). Budete maturitní zkoušku na fakultách UK uznávat místo přijímacích zkoušek? Za současné úrovně to nedoporučuji... Jak se stavíte k založení České pedagogické komory a profesního standardu učitelské profese? Za odpověď děkuji.
OTÁZKA (11.5.2009 20:24) Zly zidovsky spekulat
Vaše Magnificence, proc porad rychleji roste podil vysokoskolsky vzdelaneho obyvatelstva, to jsou schopnosti lidi opravdu takove, ze dnes muze mit titul 40-50% populace? Kdo bude pracovat rukama? Co se zmenilo od prvni republiky, kdy melo titul 5% a od socialismu kdy ho melo 10%, je ted opravdu 4x vice chytrych lidicek, nebo se jen snizily pozadavky a tim poklesla vaha driveudelenych titulu? Pokud je cilem jen dat diplom kazdemu (volovi), podle zadani politiku, nebylo by lacinejsi davat misto maturitniho vysvedceni treba papir s napisem "Doktor vsech ved - umi se i podepsat"?