Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Přijímat, nebo nepříjímat neočkované děti do školky? Odpovídá vakcinolog Prymula

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví mohou jesle s denním režimem, mateřské školy a dětské skupiny přijmout pouze dítě, které se podrobilo povinnému očkování. Výjimku mají děti s potvrzenou imunitou proti nákaze nebo ty, kterým zdravotní stav očkování neumožňuje. Mateřská škola v Chrudimi nyní ovšem podává žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli uložené pokutě ve výši 40 tisíc. Tu má zaplatit za to, že přijala děti, které nebyly očkovány všemi povinnými vakcínami. Jaké může mít takové jednání následky? Ptali jste se vakcinologa Romana Prymuly.

položených otázek: 44 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (10.10.2016 12:05) Karel
Dobrý den, nelíbí se mi přehnaný důraz na "vědecké" studie a absence alternativního uvažování. Velké vědecké studie stojí miliony, kdo si je může dovolit zaplatit? Většinu studijí sponzoruje někdo, kdo má nějaký "vested interest", více či méně zřejmý. Dokázat, že nějaká vakcína škodí je nesmírně nákladné, nikdo nezainteresovaný na to nemá peníze. Analogicky, když šla IPB pod vodu, byly zde "vědecké" studie dvou nejvýznamnějších investičních bank - jedna ji ocenila na mínus 30 miliard, druhá na plus šedesát. Nezapomínejme na to i v jiných oborech.
OTÁZKA (10.10.2016 12:03) michal p.
Dobrý den. V Japonsku se odložilo povinné očkování a provádí se ve 3 letech. Snížil se výskyt vedlejších účinků jako například autismus. Jinde je očkování dobrovolné nebo alespoň není očkováno na tolik nemocí, které jsou dle mě zbytečné. Zde v postkomunistických zemích se očkování dělá ve stylu 'zaockovat protože se to tak delalo x let a tecka' hlavně starší doktorky to tak dělají. Vas názor? Dekuji za odp. Michal P.
OTÁZKA (10.10.2016 12:00) Hana
Proč mají v západních zemích jiné vakcíny než v ČR. Nejen názvem, ale i složením? Např. v ČR Pediacel, v Německu Pentavac s menším počtem složek proti černému kašli. Nebo pro východní země je Hexacima a pro západní svět Hexyon? Jaký je cenový rozdíl mezi vakcínami pro východ a západ? Proč u nás není možné použít k naočkování dítěte monovakcínu proti spalničkám, když v Německu existuje. Děkuji za odpověď
OTÁZKA (10.10.2016 11:49) Jana T.
Dobry den, rada bych se zeptala, proc podle Vas roste pocet lidi, kteri se stavi k povinnemu ockovani a priori negativne. Pozitiva ockovani pro celou populaci preci stale prevazuji nad moznymi vedlejsimi ucinky, ktere se mohou u jednotlivcu vyskytnout. Mohou v tom hrat roli urcite zajmy ci lobby? Dekuji
OTÁZKA (10.10.2016 11:39) Hana
Kdy se už konečně nebudou muset očkovat miminka proti Hepatitidě B a rodiče budou mít právo odložit toto očkování na dobu pozdější, jako je tomu např. ve Švýcarsku a v dalších západních zemích? /UK, Německo a další./A prosím, neargumujte nastraženou jehlou v autobuse nebo na pískovišti. I v Londýně a ve vyspělých zemích mají hromadnou dopravu a pískoviště, přesto tak malým dětem jako u nás nemusí povinně očkovat proti Hepatitidě B. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (10.10.2016 11:27) Terezie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč nadále podporujete stát ve vynucování očkovací povinnosti? Drtivá většina evropských zemí má očkování dobrovolné, a žádná země nemá tak represivní očkovací politiku se zákazem vstupu neočkovaných dětí jako my. Neexistuje žádný vědecky obhajitelný důvod pro vstup neočkovaných dětí do školek, protože kdyby ano, platil by onen zákaz ve všech zemích. To je zkrátka neoddiskutovatelný fakt. Proč se tedy proti tomuto nesmyslnému zákazu nepostavíte a pořád tvrdíte, že nějaké represe být musí? Z hlediska medicíny založené na důkazech a také morálky je toto naprosto neobhajitelné stanovisko.
OTÁZKA (10.10.2016 11:26) Anežka Suková
Dobrý den, pane doktore, jaká je v současné době v ČR situace s výskytem TBC? A jaká je situace v oblasti očkování proti TBC? Pokud vím, bylo zrušeno povinné očkování novorozenců, což osobně považuji za velký problém. Dle mého názoru nemá široká veřejnost vůbec informace o tom, že TBC je stále aktuální, a vzhledem k přílivů východoevropských menšin bude asi stále aktuálnější. Jaký je Váš názor? děkuji za odpověď.
OTÁZKA (10.10.2016 11:25) Jaroslav Tachovský
Dobrý den. Mohl byste, prosím, nějakým způsobem kvantifikovat (alespoň přibližně pro nějakou konkrétní nemoc)pravděpodobnost poškození zdraví v důsledku očkování versus pravděpodobnost onemocnění a následném poškození v důsledku neočkování.
OTÁZKA (10.10.2016 11:21) Jiří Trávníček
Vážený pane Prymulo, strann povinného očkování jsem jednoznačně pro. Mám ale pocit, že stále plno lidí kolem mě nechápe, že jde i o jejich zdraví a nesmyslně proti němu bojují. Možná i z nevědomosti: nemá smysl udělat nějakou chytrou kampaň, které by alespoň probrala?
OTÁZKA (10.10.2016 11:15) Františka Zlínská
Dobrý den pane Prymulo, Děkuji, že vám mohu položit otázku ohledně očkování. Můj selský rozum mě nebere, proč se očkované děti bojí těch očkovaných a nechtějí je mezi ně ? A ani do školy v přírodě ? Je to protože nevěříte již účinku vakcín ? Pak je tedy nadužívání vakcín spíš škodlivé, že očkované děti mají sníženou imunitu a mohou se spíš nakazit, jak neočkované ? Raději bych byla pro podpoření imunity, zdravá strava do škol, odstranit automaty ze sladkostmi ze škol a školit doktory o zdravé výživě a vliv vitamínů na lidský organismus. Připadá mi to šetrnější, než další chemie do dětského organismu. Dnešní děti mají již tak sníženou imunitu, že si již neumí poradit s banálními dětskými nemocemi, jako jsou spalničky, zarděnky, příušnice... a musí se nasadit očkování...... je to začarovaný kruh, který se opakuje, končí antibiotiky, ale to už je jiná kapitola.... děkuji za odpověď .
OTÁZKA (10.10.2016 11:11) Zdeněk Pavliš
Není to tak, že tzv. aktivističtí rodiče, kteří programově odmítají očkování parazitují na těch, co očkovat dětí dají?
OTÁZKA (10.10.2016 11:04) Ernest Salamanca
Dobrý den, v Austrálii, pokud rodiče nenechají dítě očkovat, tak jsou jim nejsou vypláceny rodičovské dávky. Teto krok by byl velmi vhodný i v Čechách. Je šance, že by se povedlo takovou to věc v Čechách uzákonit?
OTÁZKA (10.10.2016 11:03) Honza
Vážený pane, mohl byste mi sdělit jaká je aktuální hodnota kolektivní imunity v ČR proti černému kašli a proti příušnicím? Pokud případně tyto informace nevíte postačí mi, když mi uvedete jednotku ve které se hodnota kolektivní imunity měří, udává a počítá. V médiích se výhradně dočítám, že kolektivní imunita se uvádí v % proočkovanosti populace. To je však zjevný novinářský nesmysl, což dojde každému člověku s elementárními znalostmi o statistice a toho, jakou vlastnost populace kolektivní imunita vyjadřuje (poskytuje, má poskytovat). Děkuji.
OTÁZKA (10.10.2016 11:02) Michal
Dobrý den, proč ČR sankcionuje neočkované děti nebo jim znemožňuje přijetí do MŠ, pokud jsem jako rodič přesvědčen na základě výhrady svědomí o tom že očkování nechci ? Máme tu přece rozsudek ÚS ČR , kdy ) uznal, že rodiče mohou odmítnout očkování potomka povinnou hexavakcínou nejen z náboženských důvodů. Podle stanoviska se v mimořádných případech mohou odkázat i na svobodu svědomí v širším smyslu slova. Jako příklad může sloužit situace, kdy rodiče zaznamenali negativní reakci u jiného z potomků a mají obavy nechat očkovat další dítě. V ČR se už ani nedodržují rozsudky ÚS ? Pokud donucuje stát proočkovat děti vakcinací která má prokazatelné nežádoucí účinky ( je uvedeno na letáku ) a moje dítě bude mít nedej bože závažnou poočkovací reakci ( můj prvorozený syn po očkování zvracel a musel být hospitalizován v nemocnici ) kdo a z jakého odškodňovacího fondu zaplatí poškození očkovací látkou když v ČR žádný fond není. Jsou rodiče kteří mají ( a já uznávám že mohlo jít i o nahodilé - nepředvídatelné reakce ) tedy mají trvale poškozené děti - kdo jim odškodní zničený život, víte co je starat se o postižené dítě do konce Vašeho života ? Slyším často argumenty o proočkovanosti jako prevence nemocem, máte ale 100 -ky závažných nemocí na které žádné očkování není a prostě musíte s tímto rizikem žít, proč má ale rodič vědomě očkovat vakcínou své dítě které se nemůže samo rozhodnout ani projevit názor, když ví že látka má mnoho nežádoucích účinků, za situace kdy jeho svědomí je proti. Nerozumím tomuto postoji, přikazovat ano, odpovědnost ale nikoli - v případě problému se rodiči postarej jak umíš. Jak vysvětlíte že na západě od ČR, není neočkování dítěte problémem. ( Německo, Nizozemí, VB, Švédsko, Norsko, Finsko, omezené očkování je ve Francii a Itálii ) mají zde jiné zdravotnictví či lékaře ? či jiná rizika pro děti - jaká prosím ? a nebo zde nejsou kompetentní - jinak si neumím toto vysvětlit.
OTÁZKA (10.10.2016 11:01) Lukáš Valník
Dobrý den, pane doktore, zajímal by mě váš názor na protiočkovací aktivisty. Najdou se mezi nimi názory, s nimiž se dokážete ztotožnit? Díky moc za odpověď.
OTÁZKA (10.10.2016 10:58) Ondřej Pašek
Hypotetická otázka: myslíte si, že by se nemoce, proti nimž se očkuje, vrátily, pokud by očkování bylo dobrovolné, případně pokud by se proti nim přestalo očkovat zcela?
OTÁZKA (10.10.2016 10:58) Martina D.
Dobrý den, pane Prymulo, souhlasíte s udělenou pokutou pro školku v Chrudimi? Jaká sankce by ji ještě měla postihnout. Děkuji a přeji hezký den Martina D.
OTÁZKA (10.10.2016 10:57) Stela
Dobrý den, moje dcera měla nežádoucí účinky po hexavalentním očkovacím séru, Imunolog a neurolog mě varoval, že očkování je hluboký zásah do vznikajícího imunitního systému, u kterého nejsou schopni odhadnout důsledky..druhé dítě jsme neočkovali..V porovnání s prvním je zdravé. Jenže ho nevzali do školky ani na dovolání ke krajskému úřadu. Přitom za rok mu budou pět, a půjde do školky povinně. Pak nastoupí do první třídy ZŠ, taky povinně. Nebylo by na místě prostě přehodnotit postoj a nechat rodiče, ať posuzují individuálně stav svých dětí vzhledem k očkování, když se neví, co to dělá s imunutou, a zda to nepřinese v budoucnu jednotlivých dětem víc škod než užitku? A druhá otázka: Nemožnost přijmout neočkované dítě do školky je šikana, která nabourává důvěru rodičů ve státní zdravotnický systém. Zajímalo by mě, jestli je pro Vás důvěra jednotlivců ve stát z pozice státního úředníka důležitá?
OTÁZKA (10.10.2016 10:57) simona
Která očkování jsou povinná? A proč? Když jde dítě na povinné očkování, je mu odebírán vzorek krve?
OTÁZKA (10.10.2016 10:57) Jan
Vážený pane profesore, zajímalo by mne, zda existuje nějaká ustálená a používaná metodika, podle které se rozhoduje o tom, zda konkrétní očkování bude či nebude v naší zemi povinné? Předpokládám, že povinná očkování musí splnit určitá odborná kritéria, která očkování dobrovolná nesplňují - a proto zůstávají dobrovolná. Mohl byste ozřejmit která rozhodná kritéria to jsou a jakou musí mít hodnotu, aby očkování bylo povinné a nikoliv dobrovolné? Děkuji Vám za odpověď.
OTÁZKA (10.10.2016 10:57) Pepa
Proti čemu všemu jste vy sám očkován?
OTÁZKA (10.10.2016 10:57) Marta
Proč mé 4,5 leté dítě částečně očkované nesmí do státní školky, ale za rok, jako předškolák tam může - musí? Kde je smysl toho, kdy neočkované dítě může a kdy nemůže do dětského kolektivu? ¨
OTÁZKA (10.10.2016 10:55) Hana Kolářová
Může se seznam povinného očkování časem rozšířit? Třeba o chřipku apod.
OTÁZKA (10.10.2016 10:52) Kristýna L.
Pane Prymulo. Jak často se kontroluje, zda vakcíny dětem neškodí?
OTÁZKA (10.10.2016 10:51) Libor Zajac
Dobrý den. V poslední době slýchávám rozporuplné názory ohledně vakcinace proti HPV virům. Dokonce i na internetu lze najít takovéto články http://svobodnenoviny.eu/holky-prosim-nenechte-se-ockovat/, doprovázené nepříliš věrohodnými informacemi typu "znám jednu holku, která po očkování dostala roztroušenou sklerózu" nebo "v Americe se pořádaly masívní protesty proti tomuto očkování". Rád bych Vás požádal o názor a zhodnocení možných rizik. Děkuji
OTÁZKA (10.10.2016 10:51) Karel Hrouda
Proč vlastně má být očkování povinné? Nebylo by lepší nechat to každém jednotlivci - rodičích? A spíše vysvětlovat a motivovat (skrze daně např.). Díky za odpověď
OTÁZKA (10.10.2016 10:46) Martin Rotter
Všeobecně se předpokládá, že je nahlášených maximálně 5% výskytů nežádoucích účinků po aplikaci léků, zejména po aplikaci různých vakcín. Takže, celý státní aparát zakládá svou vakcinologickou politiku na statistikách, které jsou z 95% nepřesné. Myslíte si, že zdravotnicko-politické závěry vyvozené z takové výchozí situace jsou a mají být pro člověka žijícího v demokratické společnosti závazné?
OTÁZKA (10.10.2016 10:45) Alena Nováková
Dobrý den, proč je neočkované nebo částečně očkované dítě do čtyř let hrozbou pro ostatní a v pěti letech od 1.1. 2017 už ne? A proč totéž dítě není hrozbou ve škole, ale např. na táboře už ano. Existují k tomu nějaké studie. Mohu poprosit o odkazy na ně?
OTÁZKA (10.10.2016 10:41) Martin Rotter
Z nedávno provedených legislativních úprav vyplývá, že předškolní docházka bude na poslední školkový rok povinná, nehledě na fakt, zda je dítě očkované či nikoliv. Můžete mi jako vakcinolog říci, čím se liší dítě pětileté a dítě čtyřleté, co do nebezpečnosti vůči okolí v případě, že není očkované? Předpokládám, že pětileté neočkované děti jsou stejně "nebezpečné" jako čtyřleté, ale do školy už v pěti letech mohou. Rozumím tomu tedy správně, že zákaz docházky čtyřletých a menších neočkovaných dětí do školek je jen prachsprostá diskriminace dítěte a buzerace rodičů?
OTÁZKA (10.10.2016 10:38) Martin Rotter
Pro-očkovací entity (včetně Vás) často operují s pojmem kolektivní imunity. Operujete s nutností naočkovat 95% nějakého segmentu populace, aby byla KI navozena. Jenže, jak můžete tvrdit, že KI byla navozena, když přece ani nevíte (protože se to neověřuje), že dané vakcíny u očkovaných skutečně zabraly? Není tu vůbec žádná zpětná vazba. Nějaké % proočkovanosti vůbec nevytváří kolektivní imunitu. Například děti jsou ve školce 8 hodin denně a co zbytek dne? Navíc se ví, že některé vakcíny efektivně působí pouze několik let, takže nejenže kolektivní imunita nedává smysl z hlediska ochrana prostorové, nedává smysl ani z hlediska ochrany časové. Co na to povíte?
OTÁZKA (10.10.2016 10:37) Michaela
Dobrý den,pane Prymulo, prosím, můžete mi vysvětlit, jak neočkované dítě může ohrožovat kolektivní imunitu ve školce v prvních dvou třídách (nově v posledním ročníku školky již dítě neohrožuje) a pak na základní škole ve škole v přírodě (při běžné docházce do školy neohrožuje)? A co personál těchto vzdělávacích zařízení, ten děti neohrožuje? Kdopak z nich je asi očkován proti Hemofilu B, žloutence a dále přeočkováván proti ostatním nemocem? Většina personálu takováto očkování a přeočkování nemá, jelikož pro ně nejsou povinná. Ochrana po očkování (zejména inaktivovaných vakcín) je odhadována na pouze několik let, tedy dospělá populace není dávno chráněna po očkování z dětství, neměli by se tedy rodiče začít bát být se svými očkovanými dětmi? Máte k dispozici nějaké odborné studie, které jasně hovoří o tom, že neočkované děti jsou hrozbou pro očkované děti nebo také pro děti kontraindikované k očkování ve školce nebo na škole přírodě? Navíc stále u nás nevidím žádných 5% dětí, které mají kontraindikaci k očkování ze zdravotních důvodů. Řekla bych tak nějak jednoduše, že u nás se očkuje všechno co dýchá, bez ohledu na zdraví. Připadá Vám to vše v pořádku?
OTÁZKA (10.10.2016 10:28) Johana Chylíková
Dobrý den, kdo jsou podle Vás čeští antivaxxers? V USA to bývají méně vzdělaní lidé s tendencí věřit konspiračním teoriím, obyvatelé menších měst a fanoušci Donalda Trumpa. Mně se zdá, že v Česku jsou to spíše vzdělanejší lidé z větších měst? Co si myslíte vy?
OTÁZKA (10.10.2016 9:50) Jaroslav Čáp
Byly provedeny testy vlivu a významu očkování alespoň u 1000 dětí očkovaných a stejný počet vůbec a nikdy neočkovaných, žijících v podobných podmínkách, obdobný počet očkovaných jednou vakcínou, obdobný několika, max. třemi vakcínami a podobná skupina očkovaná všemi vakcínami? Byly sledovány všechny veřejností diskutované možné vlivy u všech testovaných? Byly testovány rozdíly mezi dětmi očkovanými v útlém věku řádově dnů a obdobná očkování ve věku řekněme po jednom roce života? Tedy řekněme vliv očkování na děti s nevyvinutým imunitním systém a u dětí, u nichž lze předpokládat, že si jejich organismus mohl sám obranný systém vybudovat? Bere se někde v úvahu dokonalost matky přírody a byl tento systém testován, např. oproti systému jen desetiletími ověřovaného a měnícímu se neustále systému očkování? Jsou takové výsledky někde veřejně k dispozici?
OTÁZKA (10.10.2016 9:50) Jiří Bilík
Dobrý den, jak se stavíte k povinému ranému očkovaní HBV. Nebylo by vhodnější, vzhledem k prostředí, volit raději HAV?
OTÁZKA (10.10.2016 9:49) Jaroslav Čáp
Byly provedeny testy vlivu a významu očkování alespoň u 1000 dětí očkovaných a stejný počet vůbec a nikdy neočkovaných, žijících v podobných podmínkách, obdobný počet očkovaných jednou vakcínou, obdobný několika, max. třemi vakcínami a podobná skupina očkovaná všemi vakcínami? Byly sledovány všechny veřejností diskutované možné vlivy u všech testovaných? Byly testovány rozdíly mezi dětmi očkovanými v útlém věku řádově dnů a obdobná očkování ve věku řekněme po jednom roce života? Tedy řekněme vliv očkování na děti s nevyvinutým imunitním systém a u dětí, u nichž lze předpokládat, že si jejich organismus mohl sám obranný systém vybudovat? Bere se někde v úvahu dokonalost matky přírody a byl tento systém testován, např. oproti systému jen desetiletími ověřovaného a měnícímu se neustále systému očkování?
OTÁZKA (10.10.2016 9:48) Richard Kořínek
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, proč je v povinném očkování zařazena Hepatitada B? Chápu ještě proč jsou tam běžně přenosné infekce, ale Hep B je přenosná pouze krví nebo pohlavním stykem. Rozumím očkování rizikových skupin - zdravotníci, sociální a humanitární pracovníci, ale proč plošné očkování v 6 týdnech věku? Navíc u nemoci, jejíž incidence průběžně klesá už od roku 1980. Celkově se díky očkování určitě výrazně zlepšil zdravotní stav populace, ale mám dojem, že v konkrétně v tomto případě volba vakcín nesleduje pouze logiku veřejného zdraví, ale i tlak farmaceutických firem. Nebo se pletu? Díky za odpověď. R.K.
OTÁZKA (10.10.2016 9:44) Jiří Bilík
Dobrý den, jaký je váš názor na očkování v době, kdy imunitní systém není ještě zralý? Nemůže rozmach autoimunitních onemacnění souviset právě s tendencí sniřovat věk očkovaných a zvyšovat množství nemocí? Ano, neexistují prokazatelné studie, které by to potvrdily ani vyvrátily. Prostě nemáme dostatečný počet dětí, které by byly ochotny dělat experimentální vzorek.
OTÁZKA (10.10.2016 9:44) Ivan
Prosím o vysvětlení z hlediska imunizace dětí, zda mělo a má smysl vyžadovat očkování pouze po dětech, ale nevztahuje se to na uklízečky, kuchařky atd. které jsou prokazatelně očkované podle jiného očkovacího kalendáře a s podstatně méně vakcínami. Od příštího školního roku se to nebude vztahovat na celý poslední ročník dětí ve školce. Je tak zřejmé, že vyžadování očkování ve školkách asi nemá souvislost s veřejným zdravím, ale je to spíše donucovací prostředek.
OTÁZKA (10.10.2016 9:41) Jiří Bilík
Dobrý den, uvádíte: Například u spalniček je potřeba k dosažení kolektivní imunity přibližně 95procentní proočkovanosti. Tu všek nesplňuje ani samotná vakcína, která zanechává cca 10 % populace bez potřebných protilátek. Navíc prodělané spalničky dávají doživotní imunitu, čehož vakcína nedosahuje ani náznakem. Stejně tak v případě zarděnek a příušnic se očku v 18 měsicích, přitom imunita je mnohem zásadnější v pozdějčím věku, kdy už účinnost očkování začíná vyprchávat a jsou běžné případy, že naočkované děti tuto nemoc dostanou. V době, kdy rozložení očkování více ovlivňují farmaceutické firmy, než odborný názor není bezpečnější cestou větší volnost?
OTÁZKA (10.10.2016 8:59) Dora Veselá
Dobrý den. Vzhledem ke skutečnosti, že od 1.9.2017 bude povinná předškolní docházka pro děti od 5-ti let, rozhodně naroste počet neočkovaných dětí ve školkách. Zajímá mne, zda-li bude v případě, že se nezačnou hromadně vyskytovat avizované epidemie, přehodnocena POVINNOST očkování, nebo bude - bez ohledu na další vývoj - zachován současný povinný očkovací kalendář. Děkuji za odpověď D.V.
OTÁZKA (10.10.2016 8:02) Klára
Dobrý den, můžete mi vysvětlit, proč není povinná mužská obřízka, když x výzkumů jasně hovoří o tom, že obřezaní muži nepřenáší vir způsobující rakovinu děložního čípku? Vždyť se jedná o skvělou prevenci ne? Já vám řeknu proč to tak není, protože obřízku může dělat každý doktor, proto na ní nikdo nevydělá (myšleno, nikdo z lobbistů a velkých společností). Proto je povinné očkování, jehož vakcíny vyrábí pár vyvolených společností a to se to pak lehce lobuje. Nebo máte pro to jiné vysvětlení?
OTÁZKA (10.10.2016 8:00) Jirka
Dobrý den pane vakcinologu, rád bych se zeptal, zdali nemoci v Německu jsou jiné, než v České republice. Narážím na to, že v Německu je očkování nepovinné, zatímco v České republice povinné. Čím si to vysvětlujete? Mají v Německu závažné epidemie? Rád bych se zeptal, zdali nedochází k nebezpečí pro občany České republiky při pohybu německých neočkovaných občanů? Děkuji za odpověď
OTÁZKA (10.10.2016 7:59) anonym
123
OTÁZKA (10.10.2016 7:46) Jiří
Dobrý den, u nás je očkování podstatně povinnější než ve většině zemí západní Evropy. Myslíte si, že tamní odborníci jsou hlupáčci a že u nás víme nejlépe, co je správné? A neměli bychom do statistik zahrnout i skutečnost, že v zemích s menšími represemi od státu žijí lidé méně na všechno naštvaní než u nás?