Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Proč rudý kat Vaš unikl spravedlnosti? Ptejte se tvůrce unikátního dokumentu

Historik Pavel Paleček (vlevo) společně s hercem Petrem Jeništou, který v hraných scénách představuje Karla Vaše.

UKONČENO

Proč komunistický prokurátor Karel Vaš, který poslal na smrt generála Heliodora Píku, unikl spravedlnosti? Proč prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová musela do vězení, zatímco Vaš dožil v klidu v domově důchodců? Proč se Vašova dcera rozhodla dědictví po otci věnovat charitě? Jak Vaš unikl v roce 2002 atentátu? Odpovídá historik Pavel Paleček, který cynického prokurátora před smrtí vyzpovídal a jehož dokument Vrahem z povolání jde právě do kin.

položených otázek: 29 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (14.2.2013 12:27) Karel Bukovský
Proč mu někdo nedal aspoň přes hubu?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:00)
Hezký den všem, děkuji za vaše otázky. Přes hubu dostal soudce Karel Vaš několikrát a dokonce o tom v našem dokumentu mluví. Nebylo mu to příjemné, ale protože měl zvláštní podmínky, hádám, že ti, kdo ho napadli, dostali pak od bachařů ještě víc. Pak od toho upustili,a to nejen kvůli tomu: nesahal lidem, které sám odsoudil a potkal je tváří v tvář v kriminále, ani po paty.
OTÁZKA (14.2.2013 12:49) Lukáš B.
Dobrý den, rád bych se zeptal, měl pan Vaš strach ze smrti? Co od ní vůbec čekal? Zajímalo by mě, jestli u něj alespoň na samém skolnku života došlo k nějakému "obrácení"? Děkuji
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:03)
K tomu nemohu příliš říct... Vím jen, že si smrt a svůj věk nechtěl připustit. Jakési obrácení čekali aspoň jeho nejbližší, ale nepřišlo...
OTÁZKA (14.2.2013 12:50) drbas
myslite, ze si Vas uvedomoval dosah sveho jednani? nebo to byl proste clovek bez svedomi a moralky? vzdycky si rikam, zda-li to ti lide nekde v skrytu duse vedi nebo jsou to proste nemocni psychopati..
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:06)
Myslím, že sociopatů jako byl on je i v dnešní politice i businessu mnoho. Nebo na úřadech, prostě v celé společnosti. Málokdo má však možnosti tyto negativní vlastnosti tak rozvinout, jako to bylo možné během války, po válce a v době tuhého stalinismu.
OTÁZKA (14.2.2013 12:51) fondamental
Myslíte si, že i přes veškerou krustu cynismu/bezcitnosti a proklamovanému přesvědčení o své pravdě byl Karel Vaš zlomený člověk? Na každého přeci musí dolehnout skutečnost svých činů.....ptám se na to protože když jsem se díval na jeho fotky(dokument jsem neviděl) tak mi přijde jako strašně smutný člověk......
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:09)
Doteď si sám kladu otázku, zda ta snaha ze sebe udělat oběť nebyla u Karla Vaše spíš úzkostnou snahou vytěsnit myšlenky na to, co ve skutečnosti udělal. Působil na mě spíš cynicky a drze, kdoví co bylo za tím. Od jeho nejbližších ale vím, že to byla vlastně jeho nejpřirozenější podoba, že před námi žádné divadlo nehrál.
OTÁZKA (14.2.2013 12:52) Petr Šindler
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli si pan (soudruh) Vaš někdy alespoň nachvilinku připustil , že dělal něco špatného ? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:11)
Jen formálně a povrchně - slovy "nejsem žádný anděl, dělal jsem chyby". Jinak vůbec. A to i mimo kameru. Byl jsem s ním v kavárně a kouřil fajfku a začal se smát:"poslyšte, tak já jsem podle soucasnych soudu vlastně vrah, chápete to..?
OTÁZKA (14.2.2013 13:09) Slavomír Vácha
Proč unikají spravedlnosti bývalí příslušníci KSČ,když to byla zločinecká organizace jako NSDAP?Naopak dnes jsou všude v čele bohužel i státu!!!Proč je pan Havel nechal žít a převléci kabáty?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:14)
Protože tuhle smutnou povinnost nemůže náš stát nikdy splnit. Dokázala by ji naplnit asi organizace podobná té, kterou založil Simon Wiesenthal - lovec nacistů. Češi budou nadávat na stát, ale sami nezačnou po zločinech pátrat, dají si pivo a zůstanou frustrovaní. Nevím tedy o žádné nevládce, která by se tím zabývala - a máme jich hodně :-)
OTÁZKA (14.2.2013 13:28) Richard Tichý
Kdo Vaše kryl, kdo ho nedokázal dostat před soud ? Jaká je minulost vyšetřovatelů a soudce, kteří se jeho případem zabývali?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:17)
viz předchozí odpověď... Sám od soudů nečekám příliš. Je to taky s odstupem tolika let velmi složitá věc, která vyžaduje znalosti a studium archivů, které vyšetřovatelé ani státní zástupci zavalení jinými případy nedokážou podle mého názoru řešit... Kdyby bylo občanské sdružení, které jim materiály vyhledá a dodá, resp. podá trestní oznámení, jistě by to fungovalo jinak...
OTÁZKA (14.2.2013 14:31) Magdalena Martinovská
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je známo, jaká byla konkrétně role Karla Vaše po květnu 1945. Vím, že byl přednosta OBZ, ale nevím, co konkrétně v té době dělal, (poměrně obecně byla někde zmíněna jeho role v masakru v Postoloprtech). Děkuji.
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:19)
Karel Vaš byl zástupcem Bedřicha Reicina, který velel vojenské kontrarozvědce (OBZ). Sám Vaš vycvičil tzv. zvláštní oddíly, které vraždily bez jakékoli administrace, často ani nevíme, koho zabili. Mimo to řešil K.V. velké množství dalších otázek - mj. měl zpravodajsky hlídat např. jáchymovské doly a mnoho dalšího. Přečtěte si to v knize kol. F. Hanzlíka "Sluha dvou pánů".
OTÁZKA (14.2.2013 15:10) Milan Vácha
Jak je vůbec možné, že soudce mohl použít promlčení takových zločinů? To přece při zločinu proti lidskosti je nepřípustné! Proč nebyl odpovědný soudce do dnes volán k odpovědnosti? Jaké mohou mít pocity oběti a jejich příbuzní? Jsme právní stát?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:21)
Ministr spravedlnosti Alexej Čepička, který nese odpovědnost za velkou část politických procesů po roce 1948 zemřel v tichosti v 90. letech. Takových případů je mnoho... Podle mého názoru žije ještě celá řada příslušníků represivního aparátu, ale dozvíme se o nich vždy jen z nekrologu v novinách.
OTÁZKA (14.2.2013 15:17) Novák
Proč jste zvolil název Vrahem z povolání? Nepředpokládám, že by své činy dělal v rozporu s tehdejším zákonem. V té době bouřlivých historických zlomů, které si nedovedene ani představit, třeba jen bojoval za jiný řád za český národ. Ta otázka je možná zajímavá i v kontextu izraelského filmu o Šin Bet, kde velitelé mluví o vraždění Palestinců a úplně bez pokrytí zákonem, jak to dělal Vaš.
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:24)
Ano, Karel Vaš bojoval za jiný řád. Sám sebe považoval ne za čs. nebo českého občana ale za sovětského občana. Podle něj vše dělal v souladu se zákonem a rozkazy - proto ho považuju za vraha z povolání. Jenže on porušoval i zákony platné po roce 1948. A to masivně. Zpravodajské služby bývají na hraně legálního a nelegálního - o to víc je zajímavé, že s námi mluvil na kameru.
OTÁZKA (14.2.2013 15:46) Rudolf Stary
Pokud vím, rozsudky smrti musel po roce 1948 podepsat prezident nejjvyššího soudu Dr. Daxner. Ten spáchal, jak jsem informován, pod tihou svědomi sebevraždu. Kdo byl vlastne za tyto vraždy skutečně zodpovědný?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:25)
Dobrá otázka: může za justiční vraždy soudce nebo celý systém, v němž je soudce jen kolečko ve stroji? Odpověď: obojí. K. Vaš je v tomto ale výjimkou - nebyl kolečko ve stroji, on ty stroje rozhýbával...
OTÁZKA (14.2.2013 15:59) Vilém Bojda
Figuroval mezi možnými obětmi prokurátora K.Vaše i generál Bohuslav Ečer, významný československý právník, který zastupoval Československo u Norimberského procesu a osobně se zasadil za dopravení K.H.Franka k soudnímu řízení do ČSR?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:27)
Nemám informaci o tom, že by gen. B. Ečer byl K. Vašem nebo kýmkoliv jiným souzen. Celkově jsou veškeré dokumenty těžko přístupné i dnes - takže pokud měl na něj nalíčeno - může takový dokument někde být, ale sám o něm nevím...
OTÁZKA (14.2.2013 20:22) Anonym
Ve filmu se objevují dokumenty o Vašovi z archivů NKVD. Jak se Vám je podařilo získat? Díky M.H.
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:29)
Je to dík Adamu Hradilkovi - dovezl nejen dokumenty o K. Vašovi, ale i o jiných lidech z gulagu. Udělal o tom výstavu i rozhovor s K. Vašem o jeho pobytu v gulagu. Vyšel v časopise Pamět a dějiny a můžete ho vygůglit. Nebo je na stánce www.vrahemzpovolani.cz v sekci dokumenty.
OTÁZKA (15.2.2013 1:58) Solař
Jaký byl Váš vztah s panem Levíčkem?
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:29)
Sice to sem nepatří, ale podobný jako s R. Svobodou nebo K. Vašem :-)
OTÁZKA (15.2.2013 9:42) Kristýna
Dobrý den, připadá mi, když čtu rozhovor s Vašem, jakoby při každé otázce, kdy se ho někdo zeptal na ruské lágry nebo na něco jiného, co popisovalo krutý stalinský režim, najednou úplně v mozku přepnul a začal mluvit úplně jinak. Jakoby byl trochu mimo, věty nedávají moc smysl a tak.. Co si myslíte, je možné, že mu prostě v tom ruským lágru vymyli mozek? Nebo že se jedná o nějakou divnou sebeobrannou reakci mozku? Mluvil jste někdy na toho téma třeba s nějakým psychologem, psychiatrem? Jinak bych chtěla vyjádřit obdiv k Vaší práci, obdivuji Vás, že jste zvládl pracovat na něčem tak odporném, jako je život a "dílo" Karla Vaše.
ODPOVĚĎ (15.2.2013 12:33)
Je to dramatický rozdíl - Pravomil Raichl byl ve stejném lágru jako Karel Vaš a vzpomíná na to, že byl takový hlad, že museli jíst lidské maso zemřelých. Naproti tomu K. Vaš měl v lágru milenku a vypráví, jak se pokoušeli sověti pěstovat ve Vorkutě za polárním kruhem tabák. Konzultoval jsem věc s brněnskou psychiatričkou Martou Holanovou a ta (stejně jako všichni psychiatři, kteří ho forenzně šetřili okolo roku 2001) neshledala nic zásadního krom psychopatických rysů a snad sklonu k sadismu, které můžete spatřit u mnoha lidí v naší soudobé společnosti. Byl tedy normální.