Ptejte se Jiřího Oberfalzera

Jiří Oberfalzer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Senátor ODS Jiří Oberfalzer stojí v čele skupiny senátorů, která podala stížnost k Ústavnímu soudu na Lisabonskou smlouvu. V úterý soud rozhodl, že Lisabon je v souladu s českou Ústavou a stížnost zamítl. Senátoři nyní uvažují o podání stížnosti na ústavní soudce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Senátora Jiřího Oberfalzera se prejte on-line dnes od 12:00.

položených otázek: 27 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (4.11.2009 10:37) Rata
Dobré poledne, je kromě mezinárodních soudů ještě jiná šance, jak bojovat proti Lisabonu, například je možno znovu otevřít otázku referenda ? Držím palce, doufám, že vše ještě není ztraceno, i když situace je dosti neblahá...
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:00)
Okamžikem ratifikace jsou v ČR vyčerpány všechny možnosti revize této smlouvy. Tím, že podpis našeho prezidenta byl poslední, je také ukončen proces ratifikace v celé EU. Referendum již nelze uspořádat. Ostatně by vyžadovalo ústavní většinu v obou komorách parlamentu, a ta by se nesehnala. Možnost vyvolání referenda padá i ve Velké Británii, ačkoli to tamější konzervativci plánovali. Nám, odpůrcům evropské centralizace, regulace a dominance velkých evropských zemí, teď nezbývá než dohlížet na to, jak se bude Lisabonská smlouva uplatňovat a zda se naplní stanoviska vlády a Ústavního soudu, tedy že naše suverenita nebude nijak ohrožena.
OTÁZKA (4.11.2009 10:35) František Krupička
Jen by mně zajímalo na co si zas teď bude stěžovat soudruh senátor ?? Jak si může stěžovat na porušování lidských práv, když nejsou tyto práva dodržovány ani u nás. Nebo o tom nic neví jako představitel ODS. ?? Nejdřív by se měl zajímat o skutečný stav lidských práv u nás.. Na různé diskriminace a chaotické vládnutí. Takovíto senátoři nepatří do senátu..
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:02)
Děkuji za urážku, omlouváme se, ale z Vaší rétoriky mám spíše pocit, že soudruh jste Vy. Na porušování lidských práv si lze v ČR účinně stěžovat.
OTÁZKA (4.11.2009 10:31) idol
Pane senátore, nemyslíte, že je nevhodné z pozice Hlavy státu napadat Ústavní soud z "politikaření" a po povinném podepsání LS činit jako prezident jakési neurčité výzvy k občanské neplušnosti proti společenství EU, kterého jsme řádným členem? Nemyslíte, že by bylo charakterní na místě Václava Klause podat demisi a svůj odboj proti EU a Ústavnímu soudu ČR vést jako privátní osoba a nikoliv jako nejvyšší ústavní činitel a představitel státu? Děkuji za stanovisko. Hezký den!
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:07)
Bylo by to nevhodné, pokud by to nebyla pravda. Bohužel, musím spíše potvrdit, že Ústavní soud nerozhodoval nestranně, ale jak sám řekl, eurokonformně. Hledal spíše vysvětlení, proč Lisabon nevadí, než by se vážně zabýval konflikty s naší svrchovaností, které nám hrozí. Pan prezident podle mého názoru jedná plně v souladu se svým svědomím, na což složil ústavní slib. Nemyslím, že by měl důvod abdikovat. Členy EU jsme od roku 2004, po Lisabonu ovšem už nebudeme rovnými partnery. K neposlušnosti prezident nevyzýval, jen učinil poznámku, že verdikt ÚS může legitimizovat občanské skupiny, které ji hlasitě kritizují.
OTÁZKA (4.11.2009 10:37) Peter
Podle mne nám Lisabonská smlouva bude platná jako za minulého řežimu ÚRO.Zastáváte také tento názorDěuji.
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:09)
Lisabonská smlouva slouží zejména velkým evropským zemím, bez nichž nebude moci nic v Evropě prosadit a které naopak budou moci zablokovat cokoli. Připravme se na postavení země podřízené.
OTÁZKA (4.11.2009 10:39) Janda
Pane senátore, Vy jste včera prohlásil (cituji podle paměti), že Evropská unie se u nás nemá čeho obávat. Vy jste dosud nepostřehl, že my JSME Evropská unie? Dále, proč se domníváte (včetně prezidenta), že Vaše právní kvalifikace je vyšší, než kvalifikace soudců Ústavního soudu? Uvědomujete si vůbec vývoj ve světě - jak chcete čelit rizikům situaci, kdy podstatná část naší ekonomiky není v českých rukách, téměř 90% naší produkce směřuje do EU, energeticky jsme prakticky zcela závislí na zahraničí a naše armáda čítá 24 tis. mužů a je špatně vyzbrojená? Dokážete stručně formulovat Vaši představu o českých národních zájmech?
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:14)
Moje představa o českých národních zájmech spočívá v rovnocenném postavení s ostatními demokratickými zeměmi Evropy. Jde o rovnou příležitost k uplatnění našich schopností a našeho talentu. Evropa má socialistický přístup ke společnosti. Chce ji řídit, regulovat a rozdělovat (omezovat) šance. Lisabon tuto politiku ještě prohloubí. TV použila jen fragment mého výroku. Měl jsem na mysli, že z hledika ústavní ochrany je ČR vydána Evropě na milost a nemilost. My jsme členy EU, to ano, ale do Lisabonu jsme byli v lepším postavení, než budeme po něm.
OTÁZKA (4.11.2009 10:44) Jana Nováková
Dobrý den, nechystáte se přestoupit k nějaké straně, která to narrozdíl od ODS myslí vážně s obranou zájmů ČR? Vždy jsem ODS volila, ale po spojení s Havlovými přáteli Schwarzenbergem, Vondrou a Bursíkem už nikdy.
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:15)
Myslím, že ještě mám nějaké možnosti, jak usilovat o obrodu ideologických východisek ODS.
OTÁZKA (4.11.2009 10:48) Michal Kotrč
Pane senátore, mohu se zeptat jaké máte vzdělání? Ptám se proto, že je všeobecně známo, že vstup do EU a užší spolupráci podporují lidé s vyšším vzděláním, tedy převážně voliči ODS, což nepochopitelně koliduje s odmítáním užší spolupráce s EU ze strany ODS. U ČSSD je to samozřejmě přesně naopak. Můžete eventuelně vysvětlit tento nepochopitelný rozpor?
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:20)
Mám vysokoškolské vzdělání (MFF UK). Pro vstup do EU jsem hlasoval mj. proto, abychom se stali rovnocennými partnery členských zemí a měli možnost ovlivňovat budoucí podobu a fungování EU. Po Lisabonu už budeme v měnšině proti socialistickým tendencím v Evropě. Evropa omezuje volnou soutěž v ekonomice (regulace, kvóty, likvidace odvětví - např. v zemědělství), protože chrání blahobyt starých členských zemí proti levné pracovní síle z východu. Lisabonská smlouva je pojistkou, že tento stav nebude možné zvrátit. Voliči ODS jsou jistě zastánci členství v EU, která jim dává příležitost se uplatnit. Ale EU, která je bude omezovat a řídit společnost k jednostrannému propsěchu si nepřejí. Pokud podporují LS, tak prostě nepochopili, že to právě jde.
OTÁZKA (4.11.2009 10:49) Iva, Brno
Pane senátore, děkuji, že vzdorujete eurodemagogii a nezodpovědným snahám ovládnout Evropu. Nenechte se odradit v dalších krocích. Otázku nemám, hezký den :-)
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:20)
Děkuji za podporu.
OTÁZKA (4.11.2009 10:55) Karel
Kteří senátoři tvoří s vámi SKUPINKU? údajně jich je 17, ale nikde jsem nenašel jejich jména a o které senátory ,kteří opodali s Vámi stížnost k ÚS ,jmenovitě jde? děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:24)
Médiím jsme seznam poskytli. Lze jej najít na webu ÚS jako součást našeho podání. Jsou to: Milan Bureš,Pavel Čáslava, Pavel Eybert, Václav Homolka, Liana Janáčková, Zdeněk Janalík, Tomáš Jirsa, Tomáš Kladívko, Jaroslav Kubera, Jan Nádvorník, Jiří Nedoma, Jiří Oberfalzer, Petr Pakosta, Jiří Pospíšil, Vlastimil Sehnal, Zdeněk Schwarz, Richard Svoboda, Tomáš Töpfer, ALena Venhodová. Pro LS nehlasovali i další, ale neměli zájem se připojit ke stížnosti.
OTÁZKA (4.11.2009 10:55) Kwisatz Haderach
Dobrý den pane senátore, moc dobře chápu proč se vám sbližování s EU nelíbí. Je to divný spolek, vaši soukmenovci by si tam nemohli kupovat tituly, váš monstr mafián Íčko by tam jako mafioso nemohl být zároveň ministr vnitra, Jančík by místo na radnici seděl v base minimálně na 500 let, Řebíček by za svoje ceny nepostavil ani metr polní cesty a prostě spousta jiných skvělých věcí a událostí podle vzoru ODS by se tam nestala, dokonce prý tam ani mafie nesmí mít svoji vlastní stranu a vy ji v ČR bez problémů máte!! Takže můj dotaz, Proč o své skvělé vizi ala ODS nepřesvědčíte celou Evropu a nezajistíte, aby se začala chovat a jednat po vašem vzoru? Vždyť vy budujete světlé zítřky pro všechny ne?
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:27)
S Vaším hodnocením nemohu souhlasit. Uměl bych takto vyjmenovat prohřešky a pochybnosti u členů jiných stran také a pak je napálit jako celek. V ODS je drtivá většina slušných lidí a jde jim o dobrou věc. Z novinových titulků se skutečnost neskládá. Evropu ovládají socialisté, poslední příležitost, kdy bylo možno zabránit další centralizaci, sociálnímu inženýrství a opanovaní, jsme propásli právě nyní.
OTÁZKA (4.11.2009 10:56) srramek44@seznam.cz
Pane senátore!Je sice pravdou,že Lucembursko,Slovinsko,Dánsko a jiné země měli poněkud jinou historii,ale přesto nemají obavy z LS!Ale my,vašimi ústy, ano.PROČ!?
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:31)
Všechno rozhodly politické elity, které se rozhodly, že se nezeptají občanů. (Například Dánsko již v minulosti jednou evropské návrhy odmítlo v referendu.) Vybral jste právě ty nejmenší země, ale každá má nějaký individuální důvod. Třeba Pobaltské země se tak bojí Rusů, že odkývají cokoli. Bulharsko a Rumunsko se musely zavázat k podpoře LS už při svém vstupu. STará patnáctka ví, že na její úkor se nikdy jednat nebude. V Polsku a na Slovensku to rozhodly socialistické vlády, protože přerozdělování, regulace a sociální inženýrství je také jejich myšlenkovým světem.
OTÁZKA (4.11.2009 11:01) Hana Hartmanová
Dobrý den, pane senátore musím sdělit, že jsem byla volič ODS, stranické rozepře a to co předvádíte ohledně Lisabonu mne donutilo přemýšlet jinak a zvolit si jinou stranu. To co předvádíte nevidíme v jiných evropských státech, chcete mi snad sdělit, že jsme tak výjimečný národ, proč jste tyto tahanice neřešili dříve. Je mi smuto ze současné politiky - raději řešte morální pokles Vašich kolegů - Marek Benda a spol. Nevěřím, že jen pan Benda dosáhl titul kriminálním přičiněním, bude Vás tam více, ale teď vidíme jak spolu umíte držet zajedno bez ohledu na stranickou příslušnost. Je ostuda nás obyčejných lidí, že Vás volíme a kdo jste v politice více jak 10 let měli by jste popřemýšlejte, že odchod je pro nás voliče vítezství. Chováte se jako komunisti v totalitní době, ale Ti nebyli tak hladoví jako současný politik, oni se na rozdíl od Vás báli. Rychle by byli uklizeni, řekněte mi kam Vás máme uklidit, aby jste už odešli nebo tam byli pro nás obyčejné pracující lidi, prospěšní a tvořili zákony které potřebujeme,aby tady nebyl tento marasmus - blbá nálada. Přeji Vám do budoucna lepší myšlení a úctu k lidem tohoto státu
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:37)
Právě s ohledem na budoucí postavení našich lidí a z úcty k nim jsem se snažil zabránit přijetí LS ústavními prostředky. Není mojí prohrou, že vedení ODS se odklonilo od svých dřívějších politických postojů. Sám nechám svou politickou budoucnost na svých voličích. Vím, že jsem nic neprovedl a nemám důvod se někam klidit. Odpovědnost za prohřešky jiných přijímám jen v politické rovině jako příslušník stejné strany, ale spíše se chci zasadit o to, aby se strana očistila než aby zanikla.
OTÁZKA (4.11.2009 11:03) jirka
dobry den. mate velkou vydrz. nemohl byste se ted, kdyz budete mit vice casu venovat tomu, ze se u nas krade, ze se zlociny politiku nevysetri, ze se na prazskem magistratu krade a podplaci, ze se politika stala koristi lumpu....moc vas o to prosim. jirka
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:38)
Pokud budu mít konkrétní důkazy, slibuji Vám, že se budu každému takovému případu věnovat.
OTÁZKA (4.11.2009 11:13) Stanley
Vazeny pane Oberfalzere, velmi si vazim Vasi snahy, protoze z meho laickeho nazoru je LS jasnym omezenim svrchovanosti a samostatnosti Ceske republiky. At si ÚS mysli cokoliv nebo at jedna kdokoliv jakkoliv. O vcerejejsim dni se bude psat v ucebnicich jeste minimalne za 20 let. Na strane jedne zpolitizovany soud + "zaprdena vlada vcetne vlad predchozich" a na strane druhe hrstka senatoru spolu s panem prezidentem... Chtel bych Vam touto cestou vyjadrit svoji plnou podporu (stejne jako jsem tak ucinil pred nedavnem panu prezidentovi) a chtel bych se Vas zeptat, jakou vidite sanci na to, ze Ceska republika bude opet samostatnou, a svrchovanou republikou, ktera nebude muset pod vysokymi peneznimi a jinymi sankcemi delat to, co bylo "demokraticky" odsouhlaseno v Bruselu. Pro neznale - "demokraticky" myslim to, ze Ceska republika nema realne sanci ovlivnit nektera dulezita rozhodnuti v EU. Drzim Vam palce a mnoho sil do dalsiho boje. S pozdravem odpurce LS z Plzne
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:48)
Děkuji za podporu. Můj odhad budoucnosti EU je, že se do 20-30 let rozpadne. Na mnoha příkladech lze sledovat, že EU slouží těm mocným (velkým) státům jen k prosazování a ochraně svých zájmů. Například francouzští vanři, kterým musí ustoupit všechny země, které dokáží produkovat levnější víno. Zemědělci starých zemí, jejich životní standard lze udržet jen nerovnými podmínkami pro naše farmáře. Když vypukne v Americe finanční krize, kdo se ihned sejde? Německo, Francie, Velká Británie a Itálie. Košile je bližší než kabát, oni rozhodnou a ostatní se musí přizpůsobit. Takhle to nějak bude fungovat po Lisabonu, akorát že k tomu už bude právní základ. Evropa nebude schopna obstát v globální konkurenci, pokud nebude schopna zliberalizovat svou vnitřní ekonomiku. To ovšem znamená zrušit dotace, odvolat kvóty, přestat chránit pracovní trhy a dát příležitost nejschopnějším, aby se svobodně uplatnili. V konkurenci s Čínou, Indií a dalšími asijsjými zeměmi začne v Evropě ubývat práce. Blahobytný sociální stát nebude udržitelný a pak vypukne chaos - zachraň se, kdo můžeš! Na Evropské ideály o veliké jednotě už si nikdo nevzpomene, každý bude bojovat jen o sebe. Evropská integrace je v zásadě dobrý projekt, jenom je uspěchaný a nedostatečně liberální. Umělý svět neobstojí.
OTÁZKA (4.11.2009 11:15) franta
Pane senatore neuvazujete ze by jste odesel z politiky? Kdyz jste to proflak s Lisab.smlouvou a vzal sebou i Kuberu. Ale asi ne vidte vzdyd nic neumite jenom delat potize.
ODPOVĚĎ (4.11.2009 12:49)
Neuvažuji.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz