Ptejte se Miroslava Kalouska

Miroslav Kalousek s logem strany Top 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Vše o straně TOP 09. Vaše dotazy zodpovídal její zakladatel Miroslav Kalousek exkluzivně na serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 201 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (22.6.2009 9:03) Mirek
Dobrý den, se zájmem sleduji Vaši stranu, ale zatím mám dle informací z médii pocit, že jste tak trochu KDU 2. Budou na předních místech kandidátek i nové tváře či v čele budou hlavně ex-členové KDU? Myslím si, že k úspěchu je třeba spíše to prvé.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:01)
V žádném případě nezakládáme KDU 2, ani klon žádné jiné politické strany. Je to historicky první pokus o založení konzervativní demokratické proevropské strany. Jistě se o tom přesvědčíte, až představíme kandidátky do voleb.
OTÁZKA (23.6.2009 9:01) Jersi
Tradice - jaka tradice, proboha? vzdyt jste vznikli pred tydnem! Odpovednost - podivejte se na ten bordel kolem & ukazte mi pripad jedineho cloveka, ktery vystoupi a rekne: "sorry, za to a to nesu odpovednost ja".. Prosperita - v dobe krize mluvit o prosperite je trosku sci-fi, ne? Dotaz: jak jste to tedy myslel?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:04)
Zdravím všechny čtenáře Lidovek a děkuji za otázky a za váš zájem. Nemáme na mysli tradici naší strany, ale tradici duchovních hodnot evropské kultury, ze které vycházíme. Odpovědností myslíme odpovědnost každého člověka ve společnosti za sebe, za své okolí i za budoucí generace. Pod slovem prosperita uvádíme nástroje, které podle našeho názoru k prosperitě vedou. Nechcete, doufám, v krizi žít věčně. Prosím, přečtěte si naše programové principy a východiska, které jsou právě soustředěny pod slovy tradice, odpovědnost a prosperita na našich internetových stránkách www.top09.cz.
OTÁZKA (21.6.2009 20:46) Aleš Molin Ostrava
Dobrý den,chci se zeptat na Váš vztah s panem BAKALOU.Je dosti podezřelé, že jste jako ministr financí obhajoval zlodějský dar (interpelace v parlamentu),kdy Bakalovi spadlo zdarma do "klína" 45 000 bytů OKD - kde koupil byt v průměro za 40 tisíc korun,teď chce podporovat Vaši stranu. . Dík za odpověď.AM
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:08)
Nemám s panem Bakalou žádný vztah. V parlamentu jsem neobhajoval pana Bakalu, ale vysvětloval jsem důsledky smlouvy, kterou v době ministra Sobotky podepsal Fond národního majetku. Ta smlouva se mi nelíbí, nicméně je pro Českou republiku závazná. To, co mě fascinovalo, byl fakt, že hlavními kritiky současného stavu byli ti, kteří jsou za tuto smlouvu odpovědni. Zda bude či nebude pan Bakala nebo kdokoliv jiný naší stranu podporovat, bude vždy otázkou rozhodování členů výboru TOP09 a jejich jistoty, že se jedná o pomoc nezištnou. Všechny dárce zveřejníme na internetových stránkách.
OTÁZKA (21.6.2009 21:01) Janda
Vážený pane poslanče, mám dvě otázky: 1) Jaká je pozice strany TOP 09 na pravolevé ose? Někteří (např.Paroubek) tvrdí, že strana je vpravo od ODS. 2) Čím se TOP 09 odlišuje liší od stran typu SSO, Libertas.cz apod. kromě proevropské orientace? Děkuji za odpověď. Janda
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:12)
1) Jsme konzervativní strana. Ani pro nás, ani pro voliče nemá věcný smysl pravolevé vymezování. To nic neříká o řešeních, která chceme nabízet. Chceme se soustředit na věcný obsah návrhů, které předkládáme a předložíme, chceme se soustředit na to, aby ty návrhy vedly k efektivnímu výsledku. Volič ať si vybere, zda mu vyhovují či ne. Zda bude někdo říkat, že jsou vlevo, nebo vpravo od ODS, není přece vůbec podstatné. Důležité je, aby byly efektivní. 2) Jsme přesvědčeni, že se odlišujeme právě tím, že se jedná o jediný konzervativní subjekt na politické scéně. Dále se budeme (doufám) odlišovat důrazem na výlučně věcná řešení a důsledným zdržováním se hašteření, osobních výpadů a zbytečných hádek.
OTÁZKA (21.6.2009 21:06) Enki
Jakou prioritu má ve vašem programu rodina? Jaký máte názor na společné zdanění?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:15)
Rodina je pro každou konzervativní stranu vysokou hodnotou a prioritou, nejenom z hlediska materiální podpory, ale i z důvodu uchování tradičního etického kodexu. Škola vás vzdělá, opravdu vychovat vás může pouze vaše rodina. V systému, kde existuje více daňových sazeb, je společné zdanění manželů vhodnou podporou. Tento nástroj jsem při jedné sazbě nahradil vysokými slevami na dani na manželku a dítě. Prostým výpočtem lze zjistit, že to je o něco výhodnější. Současně tvrdím, že rodina je společnou ekonomickou jednotkou, a proto zásadně odmítám dědickou daň mezi rodinnými příslušníky.
OTÁZKA (21.6.2009 22:22) Jakub
Pane Kalousku, v roce 2006 jste se pokusil domluvit s Jiřím Paroubkem na vládě s podporou komunistů, volil bych Vás jen, kdybych věděl, že Vás po volbách ani nenapadne s Paroubkem spolupracovat. Jak to s Vámi je? Řekněte na rovinu: šel byste s Paroubkem do vlády? ano či ne prosím. Děkuji :) P.S.: Jinak má úcta, jako ministr financí jste mě potěšil.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:18)
V srpnu 2006 jsem svůj krok učinil proto, abych zabránil velké koalici, která už byla připravena k podpisu. Věděl jsem, že za to zaplatím a platil jsem bez reptání. Když porovnám stav, kterému jsem bránil, s výsledkem, kterého bylo dosaženo, jsem rád, že jsem to udělal. Otázka, s kým půjdeme do vlády, nepřísluší mně, ale předsedovi strany. Ten na stránkách těchto novin odpověděl jasně - ne.
OTÁZKA (22.6.2009 10:06) Jiří
Dobrý den, řekněte prosím tři důvody, proč jako pravicový volič volit vás, a ne ODS, popř. KDU-ČSL. Děkuji
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:20)
Proč tři? Každá stránka našeho programu by měla být tím důvodem, proč nás volit nebo nevolit. Nebudeme se vymezovat vůči jiným politickým stranám. Budeme nabízet svá věcná řešení, a pokud si je vyberete jako nejlepší, poděkuji vám za vaši podporu. Budou-li vám více vyhovovat návrhy jiných politických stran, vyberete si je. To je zaplaťpánbůh od roku 1990 vaše svaté právo.
OTÁZKA (22.6.2009 10:16) stanislav zbišovský
Dobrý den, máte scénář, co budete dělat se stranou TOP 09 i v případě neúspěchu a nepostoupení Vašich leadrů do sněmovny ? Jakou strategii by v takovém případě byla na pořadu dne ? Děkuji.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:22)
Usilujeme o vstup do sněmovny, takže nechci teď nahlas spekulovat o scénáři pro případ neúspěchu. V každém případě mohu ujistit, že my nebudujeme projekt na jedno použití, snažíme se vybudovat stabilní konzervativní stranu, kterou bude jistě čekat střídání úspěchů i neúspěchů. Dnes chci věřit, že začneme úspěchem. Doufám, že i s vaší podporou. :-)
OTÁZKA (22.6.2009 12:24) mára
Dobrý den, jaký je postoj Vaší strany k tzv. šrotovnému, kterým stát vlastně dotuje neúspěšné privátní firmy z automobilové branže penězi daňových poplatníků? Kde je potom konkurenční prostředí a volný trh? Má stát dotovat všechny neúspšné firmy?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:24)
Myslím, že jsem znám jako hlavní odpůrce šrotovného, protože ho pokládám za diskriminační a asociální opatření. Ve všech sdělovacích prostředcích zazněly moje argumenty, teď nechci zdržovat rozhovor jejich výčtem, jsou veřejně dostupné. Postoj TOP09 je shodný s mým názorem.
OTÁZKA (22.6.2009 13:46) petr
Musím říci, že Vám a nově vzniklé straně TOP 09 opravdu fandím. Měl bych k Vám následující dva dotazy: 1) Kolik členů má v současnosti vaše strana (stačí orientačně) a jaký předpokládáte nárůst členské základny? 2) Je pravda, že k TOPu přistoupí většina členů Kolpingova díla ČR? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:28)
1) Zatím jsme si podali pouze žádost o registraci, předpokládám, že zaregistrováni budeme za týden, takže zatím nemáme žádné členy, pouze evidujeme přihlášky do strany, kterých je dnes kolem šesti set. Máme zájem pracovat nejenom s členy, ale i se sympatizanty, protože chápeme, že ne každý, kdo se chce aktivně účastnit politiky, chce být také členem partaje. Z tohoto hlediska nepokládám za důležité, kolik budeme mít členů, ale kolik spoluobčanů se bude chtít podílet na tvorbě naší politiky. 2) To vážně nevím, musíte se zeptat jich. Nicméně podobnou informaci jsem od nich již zaslechl. Ale vstup do strany je individuální rozhodnutí každého z nich, my nikoho nepřemlouváme. Za zájem o spolupráci jsme vděčni.
OTÁZKA (22.6.2009 13:50) bp
Dobry den. 1. Zajímalo by mne, zda budete volitelní i pro katolíky, tedy: Jak se postavíte k otázkám jako jsou potraty, eutanázie, výzkum kmenových buněk spojený s likvidací lidských embryí a registrované partnerství homosexuálů (včetně adopce dětí těmito páry)? 2. Dále bych se chtěl zeptat na Lisabonskou smlouvu: Zda postoj k ní "hrotíte" způsobem "buď přijmeme ''Lisabon'' nebo musíme vystoupit z EU" jako většina huráevropanů nebo zda máte k této důležité problematice své vlastní, rozumné a konzervativní stanovisko. 3. Poslední dotaz: Jak se stavíte k možnosti obnovy monarchie v zemích Koruny české? Děkuji a přeji mnoho zdaru.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:42)
Náš volební program bude ještě podrobně diskutován. Abych nepůsobil alibisticky, mohu posloužit pouze vlastním názorem: 1) Otázku potratů v současné době nepokládám za agendu pro politickou stranu. Je to společenská realita upravená zákonem a nemyslím si, že osobní traumata žen bychom měli zvyšovat předvolební rétorikou. Agendou pro politickou stranu může být nanejvýš podpora neziskových organizací, které nabízejí pomoc při alternativních řešeních. 2) Eutanasii zásadně odmítám. Jednak z etického hlediska, jednak pro vysoké riziko zneužití. 3) Lidská embrya nepokládám za výzkumný materiál na úrovni laboratorní myši. 4) Registrované partnerství je realitou, pro kterou jsem nehlasoval. Ne proto, že bych měl výhrady vůči homosexuálům a svobodě jejich sexuálního života, ale proto, že jsem odpůrce skupinového práva. Máme občanský zákoník, nikoli "skupinový" zákoník. Nebudu nikdy hlasovat pro adopci dětí homosexuálními páry. Tradiční model rodiny je táta, máma, děti. 5) Ve svém programu píšeme, že budeme podporovat procesy, které povedou k silnému a jednotnému hlasu Evropy v globálním světe. Důvod je velmi pragmatický, je zřejmé, že stále výrazněji bude docházet ke globálnímu rozdělování sfér vlivu mezi: a) Asii, Rusko a Ameriku, b) Asii, Rusko, Ameriku a Evropu. Varianta b) může platit jedině v případě, že Evropa bude schopna jednotného a silného hlasu. Jsem přesvědčen, že přes všechny nevýhody bruselské byrokracie máme ve svém stylu života mnohem blíž ke svým evropským partnerům než například k Číňanům či Rusům. Proto jsem přesvědčen, že je v zájmu občanů České republiky Lisabonská smlouva a další procesy, které vedou k jednotnému hlasu Evropy národních států. 6) Obnovení monarchie pokládám za milou nerealitu. Nepodporuji tu myšlenku, ale obdivuji vlídnou a noblesní rétoriku politické strany, která je nositelkou této ideje.
OTÁZKA (22.6.2009 14:21) gogolak
Dobrý den. Připadá pro vás v úvahu spolupráce na společné kandidátce se stranami jako SNK-ED, Věci veřejné či EDS Jany Hybáškové? Určitě vám neuniklo, že právě tyto strany se pokouší o společný projekt před volbami do poslanecké sněmovny. Díky za případnou odpověď.
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:44)
Ve vší úctě ke jmenovaným stranám musím zdůraznit, že naším cílem je vybudování ideově čitelné konzervativní strany. Tento cíl je v rozporu s možností "sjednocení neúspěšných". Přestali bychom být programově čitelní. Politické diskusi s těmito stranami se samozřejmě nebráníme a přejeme jim hodně štěstí.
OTÁZKA (22.6.2009 14:23) gogolak
Má strana TOP 09 nějaký "vzor", nebo vidíte nějaké případné partnery v zahraničí? Deklarujete se jako konzervativní strana, tak co třeba britští Konzervativci či polská strana Právo a Spravedlnost? Díky za případnou odpověď!
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:47)
Našimi přirozenými partnery v zahraničí jsou například německá CDU, rakouská ÖVP, slovenská SDKU. Přihlásíme se do evropské lidové strany (EPP). Respektujeme vůli ODS založit s britskými konzervativci vlastní frakci, ale naše evropská orientace je jiná a své místo vidíme v EPP.
OTÁZKA (22.6.2009 14:55) Pavel
Dobrý den bratře,myslíš si,že TOP09 získá v podzimních parlamentních volbách více než 5 procent hlasů?
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:48)
Budu makat dnem i nocí, aby tomu tak bylo. Pomůžeš mi, bratře? :-)
OTÁZKA (22.6.2009 17:44) Mirek
Pane Kalousek Chtěl bych Vám nabídnout přihlášku do Svazu politických turistů.Potřebovali bychom někoho se zkušenostmi, jako máte Vy. Dáme Vás na 1. místo.Berete tuto nabídku? předseda zakládající strany Mirek Vrba
ODPOVĚĎ (23.6.2009 11:49)
Fakt myslíte, že jsem vhodný kandidát? Byl jsem 25 let členem jedné politické strany a teď zakládám druhou. Jestli to chcete nazvat politickým turismem, budiž. V každém případě vás ujišťuji, že mé politické názory zůstávají stejné.
přeposlat e-mailem