Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ohrozí prezident Trump světový mír a jak ovlivní Evropu? Ptejte se experta na americké volby

Expert na americkou zahraniční politiku Jakub El-Ahmadieh.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Novým americkým prezidentem se po Baracku Obamovi stane republikánský kandidát Donald Trump. Překonal negativní vyhlídky z průzkumů a dokázal přesvědčit více voličů, než jeho soupeřka Hillary Clintonová. S jeho úspěchem se ale zároveň zhmotňují obavy politických expertů i světových státníků. Nikdo totiž neví, jaké budou jeho vztahy s okolním světem. Uzavře se USA do sebe, nebo bude nadále aktivní ve světě? Jaký bude vztah nové administrativy vůči Evropě? Bude Trump ostrý proti Vladimiru Putinovi, nebo se bude snažit o dobré vztahy s ruským prezidentem, jak sám předsevzal? Jaký důsledek to bude mít například pro turbulentní region Blízkého východu? Ptejte se experta Asociace pro mezinárodní otázky Jakuba El-Ahmadieha. Čtenářům serveru Lidovky.cz bude odpovídat ve středu od 13 hodin.

položených otázek: 25 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (9.11.2016 12:35) Jirka Nový
Má smysl se na něco ptát expertů, když většina z nich špatně vyhodnotila předběžné průzkumy i výsledek voleb samotných?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:25)
Dobrý den, experti samozřejmě nedisponují křišťálovou koulí a vycházejí z dat, která jsou k dispozici na základě provedených průzkumů, které se letos velmi silně v předpovědi minuly účinkem, což se stalo zřejmě také proto, že část respondentů v těchto průzkumech neodpovídala upřímně.
OTÁZKA (9.11.2016 12:27) Tomáš Pokluda
Trump ještě přece nevyhrál, volby U.S. prezidenta nejsou přímé volby, nevolí ho lidi jako u nás, volí ho volitelé. Volitelé sboru dle ústavy nejsou vázáni výsledkem voleb a mohou volit na základě svého svobodného rozhodnutí jakéhokoli kandidáta na prezidenta, dokonce i občana, který nekandidoval. Volitelé volí písemně v prosinci, výsledek se přečte 6. ledna na schůzi Kongresu a Senátu a teprve tehdy je zřejmé, kdo vyhrál. Kolik republikánů nemá rádo Trumpa? Hodně. Kolik je volitelů celkem? 538. O kolik Trump vyhrál? Teď nevím přesně, možná kolem 60. Není vůbec vyloučeno, že těch 60 republikánských volitelů zvolí Hillary. Být Hillary, snažím se je přesvědčit. Jinak je to překvapivý výsledek. Trump je proti Hispáncům, proti černochům a proti přistěhovalcům, rozhodně není jejich oblíbenec. Kolik je černochů, Hispánců a přistěhovalců v USA? Číslo nemám, ale píše se, že kolem roku 2030/2040 bude černochů v USA více než bělochů, takže bych si tipl k 50%.. Další věc je, že k volbám spíš půjdou chudší (černoši, Hispánci, přistěhovalci) než bohatší (běloši).. Nechápu. Proč to tak je?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:23)
Dobrý den, Vaše otázka je poměrně komplikovaná, ale pokusím se ve stručnosti odpovědět. Máte pravdu, že prezidenta zvolí až sbor volitelů, kterých je celkem 538 a Trump skutečně vyhrál skoro o 60. Volitelé TEORETICKY mohou hlasovat dle svého uvážení (v závislosti na státu, který reprezentují), ale historicky se odlišné hlasování volitelů stává jen velmi zřídka a již se to několik desítek let nestalo. V systému, ve kterém funguje americká demokracie je naprosto nepředstavitelné, že by sbor volitelů takto změnil rozhodnutí občanů a vybral jiného prezidenta. Takže jsem si téměř jist, že neexistuje možnost, že by se toto stalo, a to i přesto, že Trump není mezi Republikány nijak zvlášt oblíben. Výsledek skutečně překvapivý je, jde hlavně o to, že Trump uspěl s antisystémovou rétorikou a hlasovaly pro něj všechny skupiny obyvatelstva, právě proto, aby vyjádřily nespokojenost s vedením Washingtonského establishmentu. Takže rasa evidentně nehrála takovou roli, jak se očekávalo.
OTÁZKA (9.11.2016 12:23) Johan Grennen
Dobrý den, myslíte si, že za vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách může figurovat fakt, že za poslední dvě desetiletí rapidně klesá percentuální počet Non-hispanic whites v USA?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:16)
Dobrý den, v USA se hodně psalo o tom že Trumpův úspěch v předvolební kampani je "poslední vzpourou bílé Ameriky", jak ale ukazují volební výsledky, pro Trumpa hlasovalo i poměrně hodně Hispánců a nečekaně hodně Afroameričanů, takže spíš než latentně rasistický tón jeho kampaně, zřejmě zafungovala protisystémová rétorika.
OTÁZKA (9.11.2016 12:24) Tibor
Udělá podle Vás Trump Ameriku zase skvělou? :-)
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:14)
Dobrý den, soudě podle útržků programu, který představil, bych se domníval, že spíš ne, ale budu rád, když se budu mýlit. Trumpovy návrhy jsou bohužel v prezentované podobě dosti nerealistické (například ty extrémní daňové úlevy by USA ekonomicky zřejmě neunesly a ani stavba zdi na hranici s Mexikem není příliš realistická), ale můžeme doufat, že se obklopí lidmi, kteří dokáží jeho politickým krokům dát smysl a přiblížit je realitě.
OTÁZKA (9.11.2016 12:05) Jirka
Kampaň Trumpa mě přišla že se chce starat hlavně o USA a už nechce zasahovat do okolí, že si máme v EU řešit problémy sami nepovažuje tak důležité NATO a podobně je to tak nebo chce daleko více ovlivňovat svět? Pokud se chce soustředit na USA jsme jako Evropa schopni převzít za sebe odpovědnost?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:12)
Dobrý den, Trump skutečně takto vystupoval, ale na druhé straně se stavěl do pozice silného lídra, který bude ničit protiamerické hrozby v zárodku (tedy i v zahraničí). Je pravdou, že pokud by USA skutečně výrazně omezily svou přítomnost v NATO (což já osobně neočekávám), byl by to pro Eropu potenciálně velký problém a výzva k řešení. Bylo by to ale vzhledem k současné situaci v Evropě velmi složité.
OTÁZKA (9.11.2016 11:41)
Dobrý den, co říkáte na nadpis článku, tedy že "Ohrozí prezident Trump světový mír a jak ovlivní Evropu?" Také máte dojem, že ve světě vládne mír a dobře už bylo?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:09)
Dobrý den, titulek tohoto znění považuji za značně nadnesený, nicméně nejistota v souvislosti se zvolením Donalda Trumpa je velká. Obavy samozřejmě souvisí i s tím, že situace v Evropě také není ideální vzhledem k Brexitu, ruským aktivitám na Ukrajině a poměrně chaotickému řešení uprchlické krize ze strany evropských politiků. Na druhé straně se nedomnívám, že bychom se v tuto chvíli měli nějak zásadně špatně a věřím, že to tak i zůstane.
OTÁZKA (9.11.2016 11:34) ota
Mám otázky ze 2 okruhů, které považuji za nejzásadnější: 1) Jaký očekáváte přístup Donalda Trumpa k neklidnému Blízkému východu? Dá se očekávat omezení podpory Kurdům, pro něž je USA dle mých informací největším spojencem v jejich úsilí o poražení IS a samostatný Kurdistán? 2) A jaký předpokládáte Trumpův postoj k NATO? Dá se očekávat ignorace NATO jako za George Bushe jr.? Mají se začít bát pobaltské státy, že se nebudou moci spolehnout na článek 5 o podpoře při napadení?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:06)
Dobrý den, upřímně řečeno je velmi těžké předjímat, co Trump udělá, už jen proto, že si v kampani často protiřečil. Tvrdil tedy například, že bude tvrdě postupovat proti terorismu, ale zároveň sliboval, že omezí vojenské angažmá USA v zámoří, což jde logicky proti sobě. Dá se nicméně očekávat, že se Trump bude snažit ohledně terorismu snažit navázat spolupráci s Ruskem. Myslím, že ve vztahu ke Kurdům bude Trump jednat spíše oportunisticky, ale to je skutečně spíše můj osobní názor. Pokud se týká NATO, je třeba si uvědomit, že politiky a spolupráce v rámci NATO mají často dlouhodobý charakter a nelze je ze dne na den změnit. Lze ale očekávat, že Trump bude spolupráci v NATO podmiňovat větší finanční participací evropských členů. Pokud se týká čl. 5, domnívám se, že se jednalo spíše o tvrdou předvolební rétoriku, ale je jisté, že Trumpovo zvolení přinese ohledně této otázky určitou nejistotu.
OTÁZKA (9.11.2016 11:29) Ivo
Není volba DT dosledkem toho, že "obyčejný člověk" má pocit, že ztratil perspektivu a stát zastupuje hlavně menšiny, úředníky, velkoprůmysl, nebo kohokolliv jiného a na něj se kašle? Stejně jako u nás hlasy pro Zemana a Ano? Co s tím může nebo je schopna intelektuální elita dělat ?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:01)
Dobrý den, neviděl bych to až takto extrémně, nicméně je určitě pravdou, že Trumpovo vítězství je signálem liberálním elitám, že "obyčejný člověk" není s jejich vedením spokojen a do jisté míry ani nerespektuje a nepřijímá jejich hodnoty. Osobně se domnívám, že tomu přispívá i určitá arogance těchto liberálních elit. Na druhou stranu je ale zarážející, že projevem odporu je vítězství Trumpa, jehož kampaň byla věcně velmi vyprázdněná.
OTÁZKA (9.11.2016 11:27) Mard
Bude Rudy Giuliani nový Secretary of State?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 12:59)
Dobrý den, nemyslím si, že by si Trump na tuto pozici vybral zrovna Giullianiho. Pokud už by se měl v administrativě objevit spekuluje se spíše o ministerstvu spravedlnosti.