Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ohrozí prezident Trump světový mír a jak ovlivní Evropu? Ptejte se experta na americké volby

Expert na americkou zahraniční politiku Jakub El-Ahmadieh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Novým americkým prezidentem se po Baracku Obamovi stane republikánský kandidát Donald Trump. Překonal negativní vyhlídky z průzkumů a dokázal přesvědčit více voličů, než jeho soupeřka Hillary Clintonová. S jeho úspěchem se ale zároveň zhmotňují obavy politických expertů i světových státníků. Nikdo totiž neví, jaké budou jeho vztahy s okolním světem. Uzavře se USA do sebe, nebo bude nadále aktivní ve světě? Jaký bude vztah nové administrativy vůči Evropě? Bude Trump ostrý proti Vladimiru Putinovi, nebo se bude snažit o dobré vztahy s ruským prezidentem, jak sám předsevzal? Jaký důsledek to bude mít například pro turbulentní region Blízkého východu? Ptejte se experta Asociace pro mezinárodní otázky Jakuba El-Ahmadieha. Čtenářům serveru Lidovky.cz bude odpovídat ve středu od 13 hodin.

položených otázek: 25 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (9.11.2016 11:26) Zdenek Lachman
Nejvíce ohrožuje světový mír EU a její politici v ráji džihádu Bruselu v čele s Merklovou a dalšími starci co bohužel řídí Evropu. Neodpovídejte cenzurované odpovědi mně nezajímají.
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:53)
Dobrý den, děkuji Vám za kvalitní názor a věřím, že věcnými příspěvky do internetových diskusí se vám podaří zastavit bruselský džihád a zachráníte světový mír. Držím vám palce. Ostatním čtenářům děkuji za otázky a loučím se.
OTÁZKA (9.11.2016 12:48) František Javor
Obama řekl, že by nesvěřil prezidentský post do rukou někomu, kdo není schopen uhlídat své emoce ani při psaní na twitter. Prý se bojí i potenciální jaderné hrozby, je vůbec takové přemýšlení na místě? Nebo je úplně mimo předpokládat, že by Trump neudržel svrbění prstů a byl schopen zmáčknout pomyslné červené tlačítko?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:52)
Dobrý den, věřím, že ač Trump působil v kampani skutečně velmi nevyzpytatelně, tak má dostatek soudnosti a sebeovládání na to, aby žádná červená tlačítka nemačkal. Je také zřejmé, že proces takové činnosti je složitější než jen jedno stisknutí tlačítka.
OTÁZKA (9.11.2016 11:30) Mard
Byla nějak podporována ze strany Democratic party aby bylo co nejvíce prevoters? Je to s ohledem na častou neexistenci Vote ID u jejich voličů?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:50)
Dobrý den, nic takového jsem nezaznamenal a nemyslím si, že by to mělo souvislost s absencí ID.
OTÁZKA (9.11.2016 12:43) Roberto
Dá se očekávat, že se bude Trump kamarádíčkovat s Putinem a bude kvůli tomu trpět zbytek světa? Nebo by jejich dobrý vztah byl dobrý i pro ostatní?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:49)
Dobrý den, obávám se, že tak, jak Trump prezentoval své postoje během kampaně, se dá spíše očekávat, že by taková dohoda měla spíše mocenský charakter ne příliš výhodný pro malé hráče. Je ale jasné, že v případě konstruktivního přístupu obou stran by z toho mohli profitovat i ostatní mezinárodní subjekty.
OTÁZKA (9.11.2016 13:03) Jana
Napovídá již něco směřování budoucího prezdienta Trumpa v rámci boje s teroristy? Hlavně co se týče regionu Blízkého východu, dá se v některých bodech, a v jakých, očekávat kontinuita se strategií Obamovy administrativy? Nebo je pravděpodobnější příklon k prevenci/preempci a unilateralismu? Jaká základní filosofie teď převažuje u Republikánů?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:47)
Dobrý den, Trump jistě nějakou kontinuitu alespoň po určitou dobu zachová, neboť se nedá očekávat, že by politiku byl schopen změnit ze dne na den. Bude zajímavé sledovat, zda Trump dodrží svůj slib, že bude Ameriku držet stranou mezinárodních konfliktů, nebo zda se rozhodne dodržet slib, že bude proti terorismu postupovat tvrdě. Dá se ale očekávat, že v boji proti terorismu bude Trump chtít spolupracovat s Ruskem. U Republikánů je v této době těžké vysledovat nějakou konkrétní filosofii, protože strana je dosti rozpolcená.
OTÁZKA (9.11.2016 12:55) jiný Honza
Bude Trumpův nástup do Bílého domu znamenat návrat k tradičním americkým hodnotám? Pokusí se omezit podpory nezaměstnatelným a zdravotní pojištění a Affirmative action?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:44)
Dobrý den, Trump v předvolební kampani tvrdil, že zlepší ekonomickou situaci chudých Američanů a také upadající střední třídy, takže pokud tyto věci omezí, zřejmě nesplní předvolební slib. Ale rozhodně se od Trumpa nedá očekávat, že by to byl "sociální prezident", takže snahy o rozšíření dosahu sociálních programů velmi pravděpodobně spíše opadnou.
OTÁZKA (9.11.2016 12:55) F.
Domníváte se, že se USA přestane politicky vměšovat do rodinných záležitostí v našem státě (viz současná podpora USA ambasády akcím typu gay/feminist pride a gender ideology)?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:42)
Dobrý den, nemyslím si, že by podpora takových akcí byla politickým vměšováním a ani si nemyslím, že by podpora ambasády těmto akcím byla tak významná, aby se tím zabýval přímo americký prezident.
OTÁZKA (9.11.2016 12:49) Franta
Odrazí se na vztazích s Českem (střední Evropou) skutečnost, že 3 z jeho dětí jsou poloviční Moravané (jeho první manželka je Moravanka, ta současná je Slovinka, s ní má 10letého kluka)?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:39)
Dobrý den, jak jsem již psal výše, nemyslím si, že by to mělo mít jakýkoliv vliv.
OTÁZKA (9.11.2016 12:48) Herbert Nustler
Dobrý den, myslíte si, že Donald Trump dokáže zaostřit i na středoevropský region, resp. co může jeho vítězství znamenat pro naši zemi? Ptám se i proto, že jedna z jeho bývalých manželek je Češka.
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:38)
Dobrý den, myslím, že změna v Bílém dome na náš region nebude mít přímý dopad, může nás spíše ovlivnit sekundární účinek změny ve vztazích k NATO nebo EU. Nemyslím si, že by Trump kvůli své exmanželce navazoval nějaké speciální vztahy s Českou republikou.
OTÁZKA (9.11.2016 12:46) Klára D.
Jaké nejvýraznější milníky ukázaly letošní prezidentské volby? Mohl byste je prosím stručně pospat? Děkuji
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:37)
Dobrý den, asi nemám dostatečný časový prostor odpovědět na Váš dotaz podrobně. Nicméně řekl, že mezi důležité milníky patří zejména některé momenty v rámci Republikánských primárek, na které nedokázala Hillary Clinton reagovat ve své kampani správně (neuvědomovala si sílu protiestablishmentvého hnutí). Dále lze samozřejmě jmenovat celou řadu skandálu, které tak nějak nepochopitelně poškozovaly zejména Clintonovou (hlavně používání soukromého e-mailu). Důležitý byl dle mého názoru také fakt, že Cintonová nedokázala adekvátně reagovat na Trumpův způsob vedení kampaně a nikdy ze sebe nesmyla stigma "křivácké Hillary", jak ji označoval Trump.
OTÁZKA (9.11.2016 12:45) Jaromír Fanta
Bude si Donald Trump dělat, co bude chtít, nebo jej bude mít pod kontrolou sbor poradců, aby se nestalo něco nepředvídatelného?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:32)
Dobrý den, domnívám se, že to bude obojí dohromady. Trump bude určitě silně ovlivňován svým okolím a bude záležet, jakými lidmi se obklopí. Nedá se čekat, že by si dělal co chce, ale jistě prezidentskou funkci "obohatí" o svůj svérázný projev, pokud se nerozhodne působit přece jen trochu kultivovaněji. Z hlediska jednotlivých politik bude také záležet na jeho spolupráci/nespolupráci s Kongresem.
OTÁZKA (9.11.2016 11:51) Slávek Vor
Položit otázku do veřejné diskuze formou jako kdyby Amerika na nic jiného nečekala až bude moci prostřednictvím Trumpa zahájit třetí světovou je od redakce,která to takto formuluje víc než hloupé,co Vy na to??
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:31)
Dobrý den, nechci tady hodnotit, co je hloupé a co nikoliv, nicméně máte pravdu, že titulek je mírně bulvární. Mám ale pocit, že k senzačním titulkům tak trochu směřují všechna média, takže to není noc překvapivého.
OTÁZKA (9.11.2016 12:42) Karel
Změní se opravdu Amerika tak, jak říkal Trump v předvolební kampani? Zruší vše, co udělal Obama?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:29)
Dobrý den, Trump všechno ani zrušit nemůže, protože by tím USA dosti paralyzoval, nicméně je pravdou, že značná část těžce vydobytého odkazu prezidenta Obamy je jeho zvolením reálně ohrožena. Nejzajímavější bude asi osud Obamovy zdravotní reformy a jaderné dohody s Íránem.
OTÁZKA (9.11.2016 12:45) René Kabelák
Dobrý den, myslíte, že Donald Trump je slušný člověk, jehož hrubé vyjadřování v posledních měsících bylo pouze součástí jeho předvolební kampaně? Děkuji.
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:28)
Dobrý den, souhlasil bych s tím, že část toho, jak Trump vysvětloval, byla uměle vytvořená image, osobně bych ale Trumpa neoznačil za slušného člověka, neboť jeho chování v rámci podnikání znaky slušnosti příliš nikdy nevykazovali, nicméně pana Trumpa osobně neznám a nerad bych mu tímto křivdil.
OTÁZKA (9.11.2016 12:31) Miloň
Četl jsem, že zvolením Trumpa jako by dostal Putin volnou ruku na Blízkém východě a na Ukrajině, protože ho nebude příliš zajímat zahraniční politika, ale zaměří se na problémy, které avizoval řešit ve vnitřní politice. Může na tom být něco pravdy?
Jakub El-Ahmadieh: (9.11.2016 13:26)
Dobrý den, dle předvolební rétoriky se dá očekávat, že Trump bude pro Rusko jednodušším partnerem než Clintonová. Na druhé straně se ale nedá očekávat, že by se USA stáhly ze světové scény až do této míry. Domnívám se, že potenciální spolupráce USA Rusko se projeví zejména na Blízkém východě, konkrétně asi v Sýrii.
přeposlat e-mailem