Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ženy, život, svoboda. Festival Írán:ci bude letos výjimečný

Medvědi tu nejsou. Přehlídku zahájí film režiséra Džafara Panahího, který je v současné době ve vězení. foto:  Írán:ci

Doporučujeme
Letošní ročník filmové přehlídky Írán:ci je výjimečný. Koná se v době, kdy se v Íránu otevírá možnost změny režimu, který vedle jiných forem útlaku také dusí svobodnou tvorbu. Zároveň v době, kdy tento režim brutálněji než kdy dříve potlačuje projevy nesouhlasu a touhy po svobodě.
  15:00

Protesty proti potlačování svobody v Íránu si dosud vyžádaly přes pět set životů, z toho sedmdesát dětských. Téměř dvacet tisíc lidí bylo zatčeno, padají rozsudky smrti. „Každá mezinárodní organizace, která vidí tohle krveprolití a nic proti tomu nedělá, je ostudou lidství,“ napsala před časem na svůj instagramový účet herečka Taraneh Alidoostiová, známá z oscarového filmu Obchodník.

Také se vyfotila bez šátku a se sloganem současných protestů: Ženy, život, svoboda. Byla zatčena, nyní je propuštěna na kauci, ale obvinění vůči ní stále trvají. Patří k těm, jimž se daří zůstávat ve vlasti a zasazovat se o lidská práva, – už dříve prohlásila, že chce v Íránu zůstat za každou cenu.

Írán:ci 2023

Praha od 11. do 15. 1., Brno od 17. do 19. 1.

Mnozí jiní byli v minulosti nuceni Írán opustit tak jako herečka Soosan Taslimiová, která odešla již v 80. letech. Oceňovaná hvězda íránského filmu patří k hlavním hostům přehlídky Írán:ci, která ve středu začne v pražském kině Lucerna, poté bude pokračovat v kině Světozor a v kině Bio Oko a následně se přesune do Kina Art v Brně. Soosan Taslimiová společně s dalším čestným hostem Annou Šabatovou v průběhu festivalu zasadí v Praze strom.

Filmy, které režim zakazoval

Jubilejní 10. ročník přehlídky se koná pod heslem současného povstání a uvede celkem 23 celovečerních, krátkých a dokumentárních snímků – díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo v exilu, a výběr filmů, které byly v Íránu poslední tři desetiletí zakázané.

Zahajovacím filmem festivalu je snímek Medvědi tu nejsou – nejnovější dílo režiséra Džafara Panahího, který je klíčovou postavou soudobé íránské kinematografie a v současné době je ve vězení. „Film Medvědi tu nejsou popisuje zápas věhlasného režiséra, který se pokusí provést neproveditelné – natočit svůj nový film, přestože má filmovou tvorbu zakázanou,“ shrnují obsah snímku pořadatelé.

Natáčelo se tajně v Íránu a snímek měl premiéru v hlavní soutěži na MFF v Benátkách. Jeho uvedení na festivalu Írán:ci bude exkluzivní projekcí ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Uveden bude například také slavný film Persepolis Marjane Satrapiové a Vincenta Paronnauda z roku 2007, jeden z nejoblíbenějších filmů o Íránu a osudech jeho občanů v průběhu tří desetiletí.

Svůj film Zkusím si vzpomenout na festivalu osobně uvede režisér a herec Pegah Ahangarani, který se již řadu let věnuje politice a je také mezinárodně uznávaným dokumentaristou. Přijede i producent Kaveh Farnam – film Mohammada Rasoulofa Není zla mezi námi (2020), jejž Farnam produkoval, získal Zlatého lva na Berlinale.

Írán:ci uvedou jiná dvě díla Mohammada Rasoulofa, Bělostné louky (2009) a Sbohem (2011). Pozvání na festival přijali také Nima Sarvestani, jedna z nejvýznamnějších íránských dokumentaristek zaměřující se na politiku a lidská práva, a legenda íránské kinematografie věnované dětem, režisér Mohammad-Ali Talebi. Fundovaný vhled do íránské politiky bude prezentovat známý kurdský politický a sociální teoretik Abbas Vali.

Autor: