Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Totem s nestvůrnou tváří či vchod do domu jako tlama mezi zuby. Haidové byli řezbáři, kteří ozdobili vše

Žena z kmene Haidů na rytině George Dixona z roku 1789 | foto: WIKIMEDIA COMMONS

Premium Doporučujeme
Indiáni ze severozápadního pobřeží USA prosluli jako skvělí umělci. Řezbami zdobili strašidelné masky, monumentální sloupy, nábytek i svá sídla. Jejich styl dodnes fascinuje a inspiruje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Žili až na samém konci Severní Ameriky. Lovili ryby, tuleně, vydry i velryby mezi Aljaškou a dnešním Vancouverem, domovem jim byli předně Ostrovy královny Charlotty (dnes Haida Gwaii). Koncem 18. století tam zabrousil James Cook a pak roku 1787 George Dixon, jenž jim dal ono královské jméno – podle názvu svojí lodi. Příchozí byli v šoku; třeštili oči na obrovské sloupy, které měly výrazné tváře medvědů, bobrů, krkavců a dalších tvorů.

Kreativní oblast Ameriky

Dixon udiveně líčil figury jako „ryby a jiná zvířata, lidské tváře a další podivuhodné vzory propletené tak, že vytvářejí celý zjev, ač nejsou jemné ani dokonalé“. Další zápis bělocha, Josepha Ingrahama, který zavítal z Pacifiku až do domoviny indiánů Haida, pochází z roku 1791. „Šel jsem se podívat na dva sloupy, které stály na okraji (jejich) vesnice. Byly asi čtyřicet stop vysoké a vyřezávané skutečně velmi zvláštním způsobem, který zobrazoval lidi, žáby a celky; myslím, že se v tom projevoval přirozený génius těchto lidí...“

Fetiše, totemy a podivné vyřezávané sošky. Za „primitivní“ díla dnes dávají lidé miliony korun

Prakticky každý další návštěvník se nemohl nedivit umu, s jakým Haidové zdobili nejen cedrové sloupy, ale též vstupy do svých dřevěných domů („vcházelo se dovnitř tlamou mezi zuby“), veliké kanoe, truhly na ošacení, obřadní masky anebo i běžné náčiní jako lžíce z kozího rohu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se