Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Bludiště pro děti? Jeho atmosféru skvěle vystihl třeba spisovatel Fuks ve svém Spalovači mrtvol

Zrcadlové bludiště na Petříně | foto: MF DNES

Premium
Dnes se ještě jednou vrátíme na pražský Petřín k další zajímavé stavbě, jejíž počátky datujeme do posledních let 19. století. Tentokrát však nezamíříme na vrchol rozhledny, ale do historie a taky zrcadlového bludiště...

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Po petřínské lanovce a rozhledně se tentokrát blíže seznámíme se sice nevelkou, ale zajímavou stavbou, která stojí jen pár desítek metrů od paty rozhledny a nedaleko poutního kostela sv. Vavřince.

Jde o dřevěný pavilon Klubu českých turistů. Ten původně stával v areálu Zemské jubilejní výstavy v Bubenči, konané v roce 1891, v roce následujícím byl ale rozebrán a znovu vystavěn na temeni Petřína. Strategicky to byla výhodná poloha, neboť – jak již z minula víme – sem vedla lanová dráha k nové atrakci Prahy: vyhlídkové věži. O rok později pak bylo uvnitř pavilonu zřízeno zrcadlové bludiště, které je tu dosud.

Kouzlo historie

Než se však na drobný objekt podíváme podrobněji, musíme si představit spolek, jenž ho vystavěl. Klub českých turistů (KČT) byl založen v roce 1888 v Praze a do svého čela si zvolil legendárního vlastence, cestovatele, zakladatele muzea a mecenáše Vojtu Náprstka (vl. jménem Adalberta Fingerhuta, 1826–1894), hlavními iniciátory však byli pánové František Čížek, Vilém Kurz a architekt Vratislav Pasovský, který, jak také již z minula víme, inicioval a navrhl stavbu Petřínské rozhledny.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat