Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alois Nebel byl nominován na Evropskou filmovou cenu

Kultura

  11:45
PRAHA - Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel byl nominován na Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaných celovečerních filmů. Jeho konkurenti jsou ze Španělska a Velké Británie.

Z filmu Alois Nebel

Český film Alois Nebel se bude ucházet o Evropskou filmovou cenu v konkurenci španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského filmu Piráti!.

Snímek vytvořený takzvanou rotoskopií, speciální metodou animace z nasnímaných akcí živých herců, vznikl podle komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Příběh, který se odehrává na sklonku socialismu na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, se dotýká i tématu násilného odsunu Němců po 2. světové válce.

Fotografie z filmu Alois Nebel

Česká filmová a televizní akademie v minulém roce vyslala Aloise Nebela do boje o Oscara, kde měl šanci ucházet se o cenu pro neanglicky mluvený film a také v kategorii animovaných snímků. Neprobojoval se však do užších nominací.

Loni získal v kategorii animovaných snímků ocenění Evropské filmové akademie kubánský milostný příběh Chico a Rita z prostředí kubánské a newyorské jazzové scény.

Autoři: ,