Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alois Nebel získal Evropskou cenu pro nejlepší animovaný snímek

Kultura

  21:00aktualizováno  22:48
VALETTA - Český snímek Alois Nebel získal Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaných filmů. O titul nejlepšího animovaného celovečerního filmu Evropy usiloval v konkurenci španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského dětského filmu Piráti!. Ceremoniál vyhlašování vítězů ocenění se konal večer na Maltě.

Alois Nebel foto: filmcenter.cz

Jaroslava Rudiše, spoluautora scénáře filmu Alois Nebel, zisk Evropské filmové ceny potěšil a zároveň překvapil. Váží si toho, že středoevropský nádražní příběh z Jeseníků pochopili i v zahraničí. Cenu na festivalu převzal režisér Tomáš Luňák a Rudišovi je trochu líto, že se také nezúčastnil - na Maltu ale nevedou koleje. Se spoluautorem scénáře Jaromírem99 (Jaromír Švejdík) si dnes večer alespoň po telefonu připil zelenou, Nebelovým oblíbeným pitím.

"Máme z toho obrovskou radost. Já jsem hlavně rád, že se ukázalo, že tomu filmu v zahraničí skutečně rozumí, když to dostalo tu cenu. Příběh ze Sudet z nádražky z Bílého Potoka nejednou někoho může zaujmout, i lidi, kteří možná ani neví, kde Jeseníky jsou. Je to malý příběh o středoevropských dějinách. Jsem rád, že tenhle příběh ze středoevropské mlhy oslovuje i někde jinde, že to zafungovalo," řekl Rudiš a připomněl i zájem 130.000 diváků v ČR, kteří na film zašli do kina.

"Nečekal jsem to, i když ten film mám rád. Říkal jsem si, že to by bylo moc velké štěstí," svěřil se a upozornil na konkurenci podle něj citlivého španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského dětského filmu Piráti! z úspěšného filmového studia.

Na Evropskou filmovou cenu dosud dosáhli jen dva čeští tvůrci. Miloš Forman si v roce 1997 odnesl za film Lid versus Larry Flynt ocenění udělované Evropanům, kteří prorazili ve světové kinematografii. Režisérka Helena Třeštíková pak v roce 2008 zvítězila v kategorii dokumentárních filmů se svým snímkem René.

Hanekeho snímek Láska

Evropskou filmovou cenu pro nejlepší film získal Hanekeho snímek Láska.

Ceny považované za evropské Oscary se letos udílely po pětadvacáté.

Film Tomáše Luňáka byl natočen podle trilogie komiksů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem. Vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, metodou rotoskopie.

Evropské filmové ceny se udělují v 17 kategoriích včetně hlavní určené pro nejlepší evropský film. Za favorita 25. ročníku "evropských Oscarů" je považován film Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!